در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

رشد قیمت بیت کوین و عقب ماندن آلت‌کوین‌ها

0 600

با بازگشت احساسات صعودی و گرمی و نشاط به بازار بیت‌کوین، ورودی سرمایه جدید به صندوق‌های متمرکز بر ارزهای دیجیتال در هفته گذشته افزایش یافت و نسبت به هفته ماقبل آن دو برابر شد.

مجموع ورودی سرمایه به محصولات سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال در هفته منتهی به جمعه گذشته به 226 میلیون دلار رسید، در حالی که این رقم در هفته قبل از آن 90 میلیون دلار بود.

کوین سرا
ورودی هفتگی سرمایه

براساس گزارشی که شرکت CoinShares در روز دوشنبه منتشر کرد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری متمرکز بر بیت‌کوین باعث این جهش ورودی سرمایه شدند. به طوری که ورودی سرمایه از 156 به 225 میلیون دلار افزایش یافت که بالاترین میزان در پنج ماه گذشته بود.

افزایش مجدد علاقه به صندوق‌های بیت‌کوین در حالی صورت گرفت که قیمت این ارز بزرگ بازار طی هفته گذشته به بالاترین سطح خود در 5 ماه گذشته رسید. قیمت این ارز در زمان انتشار این مطلب در بالای سطح 57000 دلار بود.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

آخرین باری که ورودی سرمایه به بیت‌کوین افزایش یافت، در ماه مه بود که قیمت آن در مسیر روند نزولی خود از اوج 64900 دلار به حدود 58500 دلار رسید. قیمت این ارز برتر بازار در ماه جولای تا سطح 29000 دلار کاهش یافت، اما اخیرا روند صعودی جدیدی را آغاز کرد و تنها در ماه اکتبر 20 درصد افزایش یافت.

تاثیر اظهار نظر گری گنسلر

صندوق‌های متمرکز بر اتریوم که در ماه‌های گذشته شاهد افزایش ورودی سرمایه بودند، هفته گذشته خروج سرمایه جزئی را تجربه کردند و مجموع آن بالغ بر 14 میلیون دلار بود. صندوق‌های ریپل، پولکادات و لایت‌کوین نیز خروج سرمایه داشتند. خروجی سرمایه از آنها به ترتیب 2.1 ، 0.6 و 0.2 میلیون دلار بود.

نویسندگان این گزارش CoinShares دلیل افزایش ورودی سرمایه به بیت‌کوین را اظهارات اخیر گری گنسلر (رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) عنوان کردند. گنسلر گفت که ممکن است آژانس نظارتی مایل باشد صندوق قابل معامله در بورس  (ETF) را که مربوط به قراردادهای آتی بیت‌کوین است، تصویب کند. وی همچنین در هفته گذشته اظهار داشت که قصد ممنوعیت ارزهای رمزنگاری را ندارد.

در گزارش شرکت CoinShares آمده:

ما معتقدیم که تغییر احساسات نسبت به بیت‌کوین به دلیل اظهارات مثبت و مهم گری گنسلر رئیس SEC است که اجازه می‌دهد ETF  بیت‌کوین در ایالات متحده آمریکا ایجاد شود.

برخی دیگر از صندوق‌های متمرکز بر آلت‌کوین‌ها افزایش ورودی سرمایه داشتند. ورودی سرمایه به صندوق‌های سولانا و کاردانو به ترتیب 12.5 و 3 میلیون دلار بود.

شباهت‌های سه ماهه چهارم سال 2021 با 2017

به گفته آقای بوپایاتی، نویسنده کتاب “The Bullish Case for Bitcoin”، بازار ارزهای رمزنگاری تحت تاثیر دو روند قرار دارند. بیت‌کوین بر حسب دلار آمریکا در حال افزایش است.

وی در توییتی نوشت:

سقوط آلت‌کوین‌ها بر حسب بیت‌کوین؛ افزایش بیت‌کوین بر حسب دلار. این اتفاق نیز در سه ماهه چهارم سال 2017 رخ داد، درست زمانی که قیمت بیت‌کوین به طور تصاعدی افزایش یافت.

ضمنا، آلت‌کوین‌ها در جفت بیت‌کوین خود در حال سقوط هستند، زیرا ارزش بازار آنها کندتر از این ارز برتر بازار افزایش می‌یابد.

از نظر این تحلیل‌گر، وضعیت فعلی بازار شبیه به سه ماهه چهارم سال 2017 است. قیمت بیت‌کوین چهار سال پیش روند صعودی پارابولیکی داشت و به بالاترین سطح خود در حدود 20000 دلار رسید.

در سه ماهه اول سال 2021، بیت‌کوین افزایش 215 درصدی خیره کننده‌ای را به ثبت رساند که بیشترین افزایش فصلی پس از سه ماهه اول سال 2013 بود.

نرخ تسلط بیت‌کوین در حال افزایش

با توجه به این که آلت‌کوین‌ها از بیت‌کوین عقب مانده‌اند، نرخ تسلط این ارز برتر بازار در حال نزدیک شدن به بالاترین سطح ماه آگوست است. براساس نمودارهای تریدینگ ویو، نرخ تسلط آن از مرز 45 درصد عبور کرد و در زمان انتشار این مطلب در حدود 46.7 درصد بود.

همانطور که بیت‌کوین سطح 57000 دلار را پس می‌گیرد، بازار تحت تاثیر احساسات بیش از حد صعودی قرار دارد. شاخص ترس و طمع نیز از 75 فراتر رفت. آخرین باری که این شاخص به این سطح رسید، آوریل 2021 بود که قیمت این ارزبه بالای 60000 دلار صعود کرد.

منبع coindesk u.today

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.