در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چرا پیش بینی قیمت بیت کوین تحلیلگران مطرح اغلب اشتباه است

0 1,444

پیش بینی قیمت بیت کوین توسط تحلیلگران برتر اغلب غیر ئاقع بینانه است، در حالی که نوسانات ضمنی گزینه های بیت کوین برآوردهای محتاطانه ارائه می دهند. پیش بینی های کدام گروه بهتر رخ می دهند؟

قیمت بیت کوین در سال 2017 به بالای سطح 19000 دلار افزایش یافت، در آن زمان تحلیلگران پیش بینی های زیادی درباره تاریخ و بالاترین یا پایین ترین سطح بعدی قیمت ارائه کردند.

گاهی اوقات این پیش بینی ها ریشه در تحلیل فاندامنتال و تکنیکال داشتند، در حالی که بعضی وقت ها هم چیزی جز برآوردهای فی البداهه نبودند.

بازار گزینه ها اطلاعات خوبی در مورد پیش بینی های معامله گران از جمله، احتمالات ریاضی برای قیمت های آینده یک دارایی ارائه می دهند.

از اوایل دهه 1970 ،الگوریتم ارزشیابی بلک -شولز مبنای قیمت گذاری گزینه های مربوط به دارایی های سنتی بوده است و همچنان به صورت گسترده از آن استفاده می شود.

اگرچه مدل قیمت گذاری بلک -شولز احتمال حرکت های قابل توجه را کمتر برآورد می کند، اما تخمین های دقیق و محتاطانه ای ارائه می دهد.

مشابه پیش بینی آب و هوا ، اضافه کردن بیش از چند روز به یک تخمین دقت آن را با نسبت لگاریتمی کاهش می دهد. همچنین باید در نظر داشت که این مدل باید نتیجه باینری را پیش بینی کند زیرا اگر قیمت تمام شده یک گزینه 9499 دلار باشد ، گزینه 9500 دلاری بی ارزش تلقی می شود.

پیش بینی کارشناسان اغلب با قیمت اصلی خیلی فاصله دارند

بسیاری از تحلیلگران برای جلب توجه رسانه ها و برجسته کردن یک اظهار نظر، تمایل به گزافه گویی در مورد تخمین های خود دارند یا پیش بینی های آنها بیشتر به یک طرف متمایل هستند.

هیچ کس انتظار ندارد که طرفداران طلا نظیر پیتر شیف پیش بینی روند صعودی برای بیت کوین داشته باشند. همین را هم می تواند برای پیش بینی روند نزولی توسط مدل انباشت به جریان PlanB بیان کرد.

سوالی که باید از سرمایه گذاران پرسید این است که دقیقا این برآوردها در مقایسه با قیمت گذاری گزینه های بیت کوین چقدر تفاوت دارند؟ بعلاوه، آیا باید به نظریه های این تحلیلگران و کارشناسان توجه کرد؟

توجه کردن به احتمال ریاضی گزینه ها

اگرچه مدل قیمت گذاری گزینه های بلک – شولز می تواند پیچیده باشد، استفاده از آن آسان است. این مدل با استفاده از داده های فعلی قیمت، قیمت پیش بینی شده، روزهای مانده تا زمان انقضا و نوسانات سالانه،  مستقیما احتمالات رسیدن قیمت به بالا یا پایین یک سطح مشخص را ارائه می دهد.

صرف نظر از محاسبات پیچیده، می توان به Skew Analytics رجوع کرد تا احتمالات فعلی برای هر تاریخ سر رسید براساس قیمت گذاری گزینه ها را بدست آورد.

گزینه های بیت کوین
احتمال بیت کوین در سر رسید گزینه ها

اکثر گزینه ها در آخرین جمعه هر ماه منقضی می شوند. با توجه به قیمت تعیین شده گزینه ها برای ماه های اوت و سپتامبر، 50 درصد احتمال دارد که قیمت بیت کوین در بالای سطح 9000 دلار باقی بماند. یک احتمال 50 درصدی باید کاملا خنثی باشد، چون مدل ریاضی بیان می کند که احتمال رسیدن به بالا و پایین چنین هدفی تقریبا برابر است.

در مقابل، احتمال سطح 8500 دلار در تاریخ انقضا جولای (دو هفته دیگر) 76 درصد است. با نزدیک شدن به تاریخ سر رسید، این مدل قابل اطمینان تر می شود، بنابراین نباید انتظار احتمال 90 درصدی قیمت برای گزینه ها را داشت.

پیش بینی های کارشناسان اغلب غیر منطقی هستند

برای اثبات این که آیا تحلیلگران و کارشناسان بهتر از مدل قیمت گذاری بازار گزینه های پیش بینی می کنند، باید این احتمالات را نسبت به مدل گزینه های بلک – شولز جمع کرد که به چهار ورودی اصلی نیاز است: قیمت فعلی، قیمت پیش بینی شده، روزهای مانده تا زمان انقضا و نوسانات ضمنی.

پیش بینی قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین و پیش بینی های کارشناسان

نمودار فوق شش پیش بینی را در طی یک دوره 100 روزه نشان می دهد که به طور جداگانه در برابر مدل بازار گزینه های بررسی خواهند شد.

اول نوامبر 2019، چانگ پنگ ژائو سطح 16000 دلار را پیش بینی کرد

به رغم این که بارها گفته شده که چانگ پنگ ژائو(بنیانگذار صرافی بایننس و معروف به سی زی )معامله گر فعال نیست، اما وی دوست دارد پیش بینی های خود را منتشر کند. وی در اوایل ماه نوامبر سال 2019 اعلام کرد که به زودی قیمت بیت کوین به سطح 16000 دلار خواهد رسید، بنابراین باید برای این پیش بینی 4 ماه در نظر گرفته می شد.

 • قیمت بیت کوین: 9130 دلار
 • نوسانات ضمنی: 74 درصد
 • روزهای مانده تا انقضا: 120
 • قیمت پیش بینی شده: 16000 دلار
 • احتمال بلک – شولز: 9 درصد

پیش بینی سی زی 35 درصد با قیمت واقعی فاصله داشت، چون بیت کوین نتوانست طی چهار ماه سطح 10500 دلار را بشکند. بر اساس مدل بلک – شولز این پیش بینی خیلی اغراق آمیز و بدور از واقعیت بود.

20 نوامبر سال 2019: پیش بینی کاهش قیمت به سطح 4500 دلار توسط ویلی وو

ویلی وو، تحلیلگر بازار ارز رمزنگاری، کف قیمت 3100 دلار، در چرخه سال قبل را در نظر گرفت و پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین از سقف 12800 دلار 71 درصد کاهش پیدا می کند و به سطح 4500 دلار می رسد. این پیش بینی در آن زمان بعید به نظر می رسید، اما یک بازه زمانی شش ماهه در بازار ارز رمزنگاری مدت زمان طولانی است.

 • قیمت بیت کوین: 8100 دلار
 • نوسانات ضمنی: 72 درصد
 • روزهای مانده تا انقضا: 170
 • قیمت پیش بینی شده: 4500 دلار
 • احتمال بلک -شولز: 11 درصد

باید ویلی وو را به خاطر این پیش بینی تحسین کرد، چون در سقوط شدید بازارها در 13 مارس، سطح 4000 دلار به طور مختصر تست شد. به رغم درست بودن پیش بینی وی، خرید برای چنین بازه زمانی طولانی به پول  خیلی زیادی نیاز دارد. در آن زمان  یک قرارداد اختیار فروش با قیمت 6000 دلار برای ویلی وو 540 دلار هزینه داشت.

21 نوامبر سال 2019: پیتر شیف سطح 1000 دلار را پیش بینی کرد

پیتر شیف الگوی سروشانه را مورد بررسی قرارداد و پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین به سطح 1000 دلار می رسد. اگرچه هیچ بازه زمانی تعیین نشد، براساس چنین الگویی یک بازه زمانی سه ماهه منطقی به نظر می رسد.

 • قیمت بیت کوین: 7600 دلار
 • نوسانات ضمنی: 68 درصد
 • روزهای مانده تا انقضا: 90
 • قیمت پیش بینی شده: 1000 دلار
 • احتمال بلک – شولز: 0 درصد

نیازی نیست تا یک فرد آماری باشد تا چنین پیش بینی هایی را غیر منطقی تلقی کند.  طبق مدل گزینه ها، بازگشت به هدف 5000 دلار باز هم احتمال پایین 10.7 درصد را داشت.

با توجه به بازار گزینه ها در آن زمان، پیتر می توانست با استفاده از یک هدف معقول تر نزولی باقی بماند.

17 ژانویه 2020: پیتر برندت سطح 6000 دلار را پیش بینی کرد

پیتر برندت گفت که بیت کوین به کف خود رسیده است. از این رو سرمایه گذاران در انتظار کاهش قیمت تا سطح 6000 دلار فرصت های خود را از دست دادند. هیچ بازه زمانی ذکر نشد، اگرچه پیش بینی سه ماهه باعث رضایت بیشتر سرمایه گذاران می شود.

 • قیمت بیت کوین:8000 دلار
 • نوسانات ضمنی: 68 درصد
 • روزهای مانده تا انقضا: 90 
 • قیمت پیش بینی شده: 6000 دلار
 • احتمال بلک – شولز: 12 درصد

کمتر از دو ماه بعد از این توییت، سقوط ناگهانی بیت کوین در 13 مارس باعث شد تا پیش بینی پیتر برندت به حقیقت نپیوندد.

4 فوریه سال 2020: تام لی سطح 27000 دلار را پیش بینی کرد

تام لی ، تحلیلگر ارشد در Yahoo! Finance, Fundstrat در مصاحبه ای اظهار داشت که تکنیکال های بیت کوین مسیر را برای افزایش 200 درصدی ظرف شش ماه هموار کرده اند و هاوینگ یک کاتالیزور برای قیمت این ارز است.

 • قیمت بیت کوین : 9100 دلار
 • نوسانات ضمنی : 67 درصد
 • روزهای مانده تا انقضا: 180 
 • قیمت پیش بینی شده : 27000 دلار
 • احتمال بلک – شولز : 1 درصد

با گذشت کمتر از 20 روز از ارائه این پیش بینی، به نظر رسید که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. 

10 فوریه 2020: PlanB رسیدن قیمت به سطح 10000 دلار قبل از هاوینگ را پیش بینی کرد

خالق مدل انباشت به جریان پیش بینی کرد که  قیمت بیت کوین به زیر سطح 8200 دلار نمی رسد. PlanB خاطر نشان کرد که در نزدیکی رویداد هاوینگ ماه مه، قیمت بیت کوین به سطح 10000 دلار می رسد.

 • قیمت بیت کوین: 9850 دلار
 • نوسانات ضمنی: 65 درصد
 • روزهای مانده تا انقضا: 90 
 • قیمت پیش بینی شده (کف) 8200 دلار
 • احتمال بلک – شولز: 28 درصد
 • پیش بینی قیمت در هاوینگ: 10000 دلار
 • احتمال بلک شولز: 49 درصد

کمتر از یک ماه بعد، سطح حمایت 8200 دلار (پیش بینی شده توسط PlanB) شکسته شد، اگرچه قیمت با پیش بینی 10000 دلاری برای هاوینگ فقط 3 تا 5 درصد فاصله داشت.

ممکن است که گفته شود پیش بینی PlanB تا 50 درصد درست است، اگرچه وی با پیش بینی سطح 10000 دلار و ارائه روند صعودی و نزولی توانست سود خوبی کسب کند.

قیمت گزینه های می توانند راهنما باشند اما قیمت را پیش بینی نمی کنند

مدل بلک – شولز می تواند ابزار مفیدی برای درک اختلاف فاصله پیش بینی با قیمت گزینه ها باشد. واضح است که کارشناسان در مورد پیش بینی های خود مبالغه می کنند که منجر به ضررهای فاحش و همچنین اطلاعات غلط در قالب تجزیه و تحلیل های نامناسب در رسانه ها می شوند.

در برخی موارد،  پیش بینی های غیر واقع بینانه موجب ضرر می شوند. برای مثال، ویلی وو  و PlanB می توانند با به چالش کشیدن مدل قیمت گذاری گزینه ها سود ببرند، اما به طور کلی بهتر است به جای دنبال کردن پیش بینی های تحلیلگران معروف بازار، خودتان درباره آینده قیمت تحقیق کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.