در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

پیش بینی یک روند نزولی دیگر؛ احتمال کاهش بیشتر قیمت بیت کوین

1 1,488

اسکات ماینرد، مدیر ارشد فناوری اطلاعات گوگنهایم، روند نزولی کوتاه مدت دیگری برای قیمت بیت کوین پیش بینی کرده است. به گفته وی، تقاضای کافی از طرف نهادهای سرمایه گذاری وجود ندارد تا قیمت در بالای سطح 30000 دلار حفظ شود.

ماینرد به بلومبرگ گفت، حمایت نهادهای سرمایه گذاری به اندازه کافی نیست تا بتواند قیمت را در سطح فعلی حفظ کند:

در حال حاضر، تقاضا از طرف نهادهای سرمایه گذاری  که می تواند از سطح 35000 دلار یا حتی 30000 دلار حمایت کند، وجود ندارد.

ماینرد افزود که بیت کوین هنوز یک کلاس دارایی با قابلیت رشد در بلند مدت است. قیمت این ارز در تاریخ 8 ژانویه به بالاترین سطح در 42000 دلار رسید. اما از آن زمان تاکنون قیمت با 27 درصد کاهش به حدود سطح 31000 دلار اصلاح شده است. سه سطح مقاومت مهم در نمودار قیمت نشان می دهند که روند نزولی در حال تقویت شدن است.

مدیر اجرایی گوگنهایم همچنین معتقد است که این فشار رو به پایین، پیشرفت بیشتری خواهد داشت. وی افزود که چنین فشارهایی در بازار متداول هستند. 

احتمال کاهش قیمت به سطح 20000 دلار

ماینرد در تاریخ 20 ژانویه به سی ان بی سی گفت که انتظار دارد قیمت به سطح 20000 دلار کاهش پیدا کند. اگر این سناریو رخ دهد، قیمت 50 درصد اصلاح خواهد شد و چنین اتفاقاتی در چرخه های صعودی قبلی بازار نیز رخ داده اند. آخرین باری که قیمت بیت کوین بیش از 50 درصد کاهش یافت، ماه مارس سال 2020 بود که قیمت در عرض سه هفته از بالای سطح 10000 دلار به زیر 5000 دلار کاهش یافت.

با این حال، گوگنهایم موضع خود را در مورد چشم انداز طولانی مدت بیت کوین تغییر نداده است. ماینرد در دسامبر سال قبل اظهار داشت که قیمت بیت کوین به حدود سطح 400000 دلار خواهد رسید.

به گفته تحلیلگران، با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به سطح حمایت روانی 30000 دلار، انقضای 4 میلیارد دلاری قراردادهای اختیار معامله این ارز در روز جمعه می تواند به نفع روندهای صعودی باشد.

نظر کلِم چِیمبرز درباره روند صعودی فعلی بیت کوین

کاهش قیمت بیت کوین از بالاترین سطح 

سقف اخیر بیت کوین در سطح 41962 دلار بود. در حال حاضر، بیت کوین در سطح 31200 دلار معامله می شود. این کاهش 25 درصدی قیمت از بالاترین سطح خود را نشان می دهد. کاهش 25 درصدی (حداقل در بازار سهام) یک سقوط به حساب می آید.

بیت کوین
احتمال سقوط قیمت بیت کوین

از نظر من، این یک نمودار بسیار نزولی است و تقریبا شباهت زیادی با ترکیدن حباب در سال 2017 دارد.

قیمت بیت کوین
شباهت نمودار فعلی با نمودار سال 2017

هنگامی که من این روند صعودی خارق العاده را در سال 2020 پیش بینی کردم، از روند صعودی سال 2017 به عنوان راهنما کمک گرفتم . من در سطح 32000 دلار وارد موقعیت فروش شدم، چون در کسوت یک صاحب سهام یادآوری می کنم که معامله گران باهوش در روندهای صعودی و نزولی سود کسب می کنند، اما معامله گران حریص با اهرم بیش از حد اقدامات نابخردانه انجام می دهند و فقط ضرر می کنند. صادقانه می گویم، سقف فروش من سطح 38000 دلار بود. اما نتوانستم برای بدست آوردن آن سود چشمگیر منتظر بمانم. همانطور که جی پی مورگان گفت، من خیلی زود توانسته ام ثروت خود را بدست آورم.

آیا اتفاق سال 2017 تکرار خواهد شد؟

اکنون این سال مطرح می شود: آیا این یک کاهش قیمت کوتاه مدت است یا تکرار سال 2017 است؟ من معتقدم که مورد دوم درست باشد. اما اگر این گونه نباشد، احتمالا روند صعودی ادامه خواهد یافت.

روند صعودی
ادامه روند صعودی در صورت توقف روند کاهشی قیمت

بگذارید صریح بگویم، من معتقدم که ادامه روند صعودی کاملا  بعید است. به خاطر این نظر و انتشار نمودار زیر، مرا ببخشید. اما طبق نمودار زیر، به احتمال زیاد اصلاح قیمت به سمت سطح 20000 دلار ادامه خواهد داشت.

روند نزولی
احتمال روند نزولی قیمت بیت کوین

من با این نمودار پیش بینی روند نزولی یا صعودی نمی کنم و فقط نتیجه کلی از آنچه ممکن است در پس این افزایش پارابولیکی قیمت اتفاق بیفتد را ارائه داده ام. باز هم ساده است: تکرار سال های 2017 و 2018 و همانطور که قیمت به بالاترین سطح ها رسید،به احتمال زیاد به سطح های پایین تر سقوط خواهد کرد.

چرا احتمال تکرار چرخه های قبلی وجود دارد؟ جواب ساده است، به دلیل وجود نیروهای مشابه: یعنی ترس از دست دادن(فومو)، هاوینگ و افزایش پذیرش ارز رمزنگاری. تا زمانی که محرک های جدید وارد بازار نشوند، ترکیدن حباب در چرخه های صعودی دوباره تکرار خواهد شد، مانند آنچه در بخش سهام فناوری از قرن هجدهم تاکنون رخ داده است.

به یاد داشته باشید که این شکل کلاسیک همه افزایش های پارابولیکی و عمودی است. دارایی هایی که به اوج می رسند و در اوج باقی می مانند، بسیار نادر هستند و حتی آنهایی که به اوج می رسند دارای کاهش های شدیدی هستند.

سرمایه گذار یا معامله گر چه کاری باید انجام دهد؟

پیشنهاد من این است که به اتریوم و دیفای بروید، چون آنها برای مدت زمان معینی صعودی باقی خواهند ماند، اگر بیت کوین این چرخه را داشته باشد. در صورتی که بیت کوین دوباره به طور ناگهانی افزایش قیمت داشته باشد، مطمئنا اتریوم نیز به پیروی از آن روند صعودی خواهد داشت.

من مطمئن نیستم که ارزش بازار اتریوم بتواند به بیت کوین برسد. اما ممکن است با رشد سریع دیفای، این اتفاق رخ دهد. در حال حاضر، شبکه اتریوم به دلیل افزایش زیاد کارمزد تراکنش ها با مشکل مواجه شده است و این شبکه در وضعیت بغرنجی قرار دارد. با این وجود، این مشکل با انتقال به اتریوم 2.0 برطرف خواهد شد. اما این خود نوعی عدم اطمینان به وجود می آورد که احتمال دارد یک روند نزولی برای اتریوم در سال جاری به همراه داشته باشد.

مشکل ازدحام شبکه اتریوم به روش های مختلف از جمله اتریوم 2.0، راه حل های لایه 2، 3 یا 4، زنجیره های جانبی، آلت کوین ها و یا حتی برخی از نوآوری های جدید قابل حل است. در چنین راه حل هایی پول و پاداش زیادی و همچنین استعدادهای فنی بسیار زیادی وجود دارند، بنابراین این مشکل برطرف خواهد شد.

رفتن به سمت اتریوم و دیفای

در حال حاضر، بزرگترین انفجار در  صنعت ارز رمزنگاری مربوط به اکوسیستم اتریوم است. بنابراین، روش عاقلانه این است که به سمت اتریوم و دیفای بروید و بیت کوین را به نهادهای سرمایه گذاری بسپارید تا قیمت آن را  بالا یا پایین بیاورند.

اگر اتفاق اواخر سال 2017 در پایان سال 2021 رخ دهد، باید کف قیمت را برای میان مدت و بلند مدت تعیین کنیم و سپس منتظر هاوینگ بعدی(سال 2024) و چرخه ای دیگر باشیم. چهار سال ممکن است طولانی به نظر برسد، اما این دوره در بازار سهام 20 ساله است.به این ترتیب، با رونق بعدی در بازار ارز رمزنگاری فاصله زیادی نداریم و در حالی که هودلرها شکوه می کنند، من خوشحالم که با این روند پیش می روم. اگر این چرخه حفظ شود،سقف بعدی در سطح 80000 دلار خواهد بود.

منبع forbes cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. سامان بیت می گوید

    این تحلیلها تنها در راستای منافع گفته شده و هیچ مبنایی ندارد.
    اینها یا از بازار جاموندن و میخوان با خبرهای منفی قیمت رو بیارن پایین و سپس بخرن
    یا در ی قیمتی فروختن و میخوان با ایجاد جو منفی قیمت رو پایین بیارن تا بتونن ارزونتر بخرن.

    کف و سقف بیت‌کوین اصلا مشخص نیست. اما اگر بر اساس چرخه‌های هاوینگی گذشته بخوایم پیش‌بینی کنیم فکر میکنم روند صعودی بیت کوین تازه شروع شده و نهایت اصلاح 27 هزار هست.