در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تاثیر هاوینگ بیت کوین، راه اندازی اتریوم 2.0 و کرونا بر صنعت استخراج

0 1,705

چگونه هاوینگ سوم بیت کوین، راه اندازی اتریوم 2.0 و بیماری همه گیر کرونا بر صنعت استخراج ارز رمزنگاری تاثیر می گذارند؟

اگرچه بیش از 2 ماه از هاوینگ بیت کوین گذشته است، صنعت استخراج ارز رمزنگاری همچنان به پیشرفت خود ادامه می هد. افزایش نرخ هش، موجب روند صعودی قیمت بیت کوین و اتریوم شده، اما احساسات متفاوتی را در بین استخراج کنندگان ارز رمزپایه بوجود آورده است.

بیماری همه گیر کووید 19 نیز بر این صنعت اثر گذاشت. دهها استخر مجبور به خاموش کردن دستگاه های استخراج شدند یا با افزایش سختی استخراج، تمرکز آنها از بیت کوین به آلت کوین های کمتر پیچیده تغییر کرد. 

راه اندازی قریب الوقوع اتریوم 2.0، همه استخراج کنندگان را به تکاپو انداخت تا با توجه به چالش های موجود در بازار سخت افزارهای استخراج برای حفظ سودآوری خود تلاش کنند.

پس از هاوینگ و شروع همه گیر کروناویروس، استخراج کنندگان انفرادی سودآوری خود را از دست دادند. این وقایع بر استخراج کنندگان بزرگ نیز تاثیر گذاشتند. آیا بروزرسانی آینده اتریوم وضعیت تولید کنندگان دستگاه استخراج را بدتر خواهد کرد؟ یا اینکه این فقط مرحله مهم دیگری است که به راحتی خود را با آن وفق خواهند داد؟

کم شدن تعداد استخراج کنندگان

هاوینگ بیت کوین منجر به پالایش جدی در بازار استخراج شد. استخراج کنندگان کوچک دیگر به فکر باقی ماندن نبودند. اما خاموش شدن دستگاه ها در مزرعه های شخصی منجر به کاهش چشمگیر استخرهای بزرگ نشد.

آلِی هاندرو  دِ لا تورِ، معاون رئیس استخر استخراج Poolin ، اظهار داشت که 15 تا 30 درصد از استخراج کنندگان شخصی که  نرخ هش بیت کوین را تولید می کنند، تحت فشار زیادی قرار دارند تا به کار خود ادامه دهند و به تدریج دستگاه های خود را خاموش کنند.

همچنین پیش بینی می شود که نرخ هش در کوتاه مدت کاهش 20 درصدی داشته باشد که میانگین کاهش روزانه آن 6.5 درصد است. در مجموع، نرخ هش پس از هاوینگ نوسان زیادی داشت و از 135 به 98 اگزاهش در ثانیه (27 درصد ) کاهش یافت. اما با ورود نهادهای سرمایه گذاری به بازار مشتقات، این کاهش نرخ هش تاثیری بر علاقه به ارزهای رمزنگاری نداشت. زیرا قراردادهای باز گزینه های بیت کوین طی دوهفته 1200 درصد افزایش یافتند.

کرونا و صنعت استخراج در چین

به لحاظ آماری نمی توان چین را نادیده گرفت. استخر های چینی 65 درصد از کل نرخ هش بیت کوین را تشکیل می دهند.بیماری همه گیر کرونا بر صنعت استخراج این کشور تاثیر گذاشت. ارسال تجهیزات استخراج متوقف شد. تاخیر ها در ارسال دستگاه ها تاثیر زیادی بر همه استخراج کنندگان داشته است.آنها نمی توانستند دستگاه های جدید را جایگزین دستگاه های قدیمی تر کنند. جایگزینی دستگاه های جدید می توانست نرخ هش را افزایش دهد و ضررهای ناشی از نصف شدن پاداش و الزامات افزایش سختی را جبران کند.

با کاهش قیمت بیت کوین در ماه مه از سطح 10500 دلار به 8100 دلار ، تقریبا 2.3 میلیون ریگ استخراج آنتماینر S9 خاموش شدند.این منعکس کننده کاهش نرخ هش در کشور چین بود، جایی که بیشتر دستگاه های قدیمی استخراج سود آوری نداشتند و دور انداخته شدند.

ویروس کرونا و تاثیر آن بر شرکت های تولید کننده دستگاه استخراج

گسترش سریع بیماری همه گیر ویروس کرونا در آغاز سال 2020 زنجیره های عرضه را تحت تاثیر قرار داد و فعالیت تولیدکنندگان بزرگ تجهیزات استخراج را متوقف کرد. اما این اختلال زیاد دوام پیدا نکرد، چون شرکت های چین و کره جنوبی سریعا ارسال دستگاه ها را از سر گرفتند. شرکت بیت مین انتقال تراشه های تولید شده در تایوان و کره را از کشور مالزی آغاز کرد. واتس ماینر نیز مدل جدیدی را وارد بازار کرد تا بتواند زمان و سودهای از دست رفته را جبران کند.

شرکت کنان (مستقر در شهر هانگژو) فعالیت خود را در ماه فوریه از سر گرفت. در آن زمان این شرکت از راه اندازی آوالون ماینر  1066 Pro، جدیدترین تراشه خود با قدرت محاسباتی 55 تراهش در ثانیه، خبر داد.

Powerry، یک اپراتور استخراج ارز رمزنگاری با 100 مگاوات ظرفیت، از گسترش قابلیت های خود با ارسال سفارش 20 میلیون دلاری برای سخت افزارهای جدید استخراج خبر داد. شرکت بیت مین و میکرو بی تی این تجهیزات را تامین می کنند. در حالی که از نرم افزار HEXA مزرعه استخراج ارز رمزنگاری شرکت جنسیس ماینینگ استفاده خواهد شد.

موج دوم کرونا و اثر آن بر تولید دستگاه های استخراج

از این رو می توان نتیجه گرفت که حتی گسترش اثرات جهانی کرونا تاثیر قابل توجهی بر تولید کنندگان نرم افزار استخراج نخواهد داشت. بیشترین انتظاری که در صورت موج دوم ابتلا به این بیماری وجود دارد، احتمالا تاخیر در تحویل تجهیزات استخراج و افزایش قیمت آنها خواهد بود و فقط تولید کنندگان از آن سود خواهند برد.

این بیماری همه گیر بر عملکرد بزرگترین مزرعه های استخراج کشور چین تاثیر نگذاشته است، زیرا هرگونه اختلال می تواند نرخ هش شبکه بیت کوین را کاهش دهد. اما حتی در بدترین حالت ممکن، خاموش شدن دستگاه های استخراج در سراسر چین به احتمال زیاد منجر به خسارات جدی نخواهد شد. چون سایر استخراج کنندگان از این فرصت استفاده خواهند کرد و نرخ هش را ثابت نگه خواهند داشت. کاهش احتمالی نرخ هش ارزهای بزرگ به دلیل تعطیلی مزرعه های چینی باعث خواهد شد تا استخراج و سودآوری پول دیجیتال دو برابر شود.

اتریوم و آلت کوین ها

نوسانات آلت کوین ها می توانند کاملا به نفع استخراج کنندگان باشند. با افزایش قیمت بیت کوین، سایر دارایی های دیجیتال حتی سریعتر از این افزایش پیروی خواهند کرد، بنابراین سودآوری تولید آنها به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

کارشناسان معتقدند که با وجود هاوینگ، بیت کوین در طولانی مدت مناسب ترین ارز رمزنگاری برای استخراج خواهد بود. چون قیمت آن نسبت به آلت کوین ها (که می توانند کاهش شدید داشته باشند) پایدارتر است. کسانی که هنوز مایل به ماندن در صنعت استخراج هستند می تواند دارایی های مطمئن تری با نقدینگی و ارزش بازار بیشتر مانند لایت کوین و دش را انتخاب کنند.

راشیت مِکات، از بنیانگذاران  Powerry،  اظهار داشت:

در نتیجه هاوینگ بیت کوین که در 11 ماه مه سال جاری رخ داد، پاداش استخراج نصف شد. استخراج کنندگان برای باقی ماندن در بازار باید سریعا تجهیزات جدید را جایگزین قدیمی ها کنند. محبوب ترین دستگاه های استخراج تا سال 2020 (S9) دیگر برای استخراج کنندگان تمام مناطق از جمله مناطق دارای هزینه پایین برق مانند چین سودآور نیستند.

انتقال قدرت پردازش به  دیگر ارزها

به نظر می رسد که قیمت بیت کوین برای بسیاری تشویق کننده نیست. چون Valarhash (اداره کننده برخی از بزرگترین استخرهای استخراج در چین) تصمیم به استخراج آلت کوین گرفت.

با وجود افزایش 33 درصدی اخیر در نرخ هش بیت کوین، Valarhash در ماه مارس سهم نرخ هش خود را از 4000 به 200 پتاهش در ثانیه کاهش داد. 

استخرهای استخراج Bytepool  و 1THash این شرکت که زمانی 9 درصد از کل نرخ هش بیت کوین را به خود اختصاص داده بودند، قدرت پردازش خود را به ارزهای دیگر منتقل کرده اند.

انتقال به آلت کوین ها احتمالا نیاز به مدرن کردن مزرعه های استخراج خواهد داشت. سرمایه گذاری روی دستگاه های استخراج اتریوم و لایت کوین در مقایسه با دستگاه های استخراج بیت کوین دوره های بازگشت سرمایه طولانی مدت دارند. استخراج اتریوم و لایت کوین به بودجه عملیاتی بیشتری نیاز دارند و تجهیزات آنها نیز گرانتر هستند. آلت کوین های مبتنی بر اسکریپت مانند لایت کوین نمی توانند از لحاظ سودآوری و بازگشت سرمایه با بیت کوین رقابت کنند. بدین ترتیب،  بعید به نظر می رسد که انتقال آینده اتریوم به اثبات سهام سرآغاز تحولی در این صنعت باشد.

استخراج کنندگان و تولید کنندگان به کار خود ادامه می دهند

با وجود تنزل تکنیکال ناشی از هاوینگ، بیت کوین احتمالا همچنان برای سال های متمادی ارز منتخب برای استخراج خواهد بود. دلیل اصلی آن، ثبات نسبی قیمت این ارز در مقایسه با آلت کوین ها است. آلت کوین ها بسیار بی ثبات هستند و نمی توان به سودآوری آنها اطمینان کرد.

در بلند مدت، استخراج کنندگان وابستگی کمتری به رویدادهایی همچون هاوینگ خواهند داشت. با توسعه زیرساخت های این ارز،  پاداش برای پردازش تراکنش ها در شبکه افزایش خواهد یافت. این پاداش با گذشت زمان ممکن است از پاداش پیدا کردن بلاک ها بیشتر شود.

در مورد تولید کنندگان، آنها همچنان با سرعت و به تعداد زیاد، دستگاه استخراج خواهند ساخت. آنها این دستگاه ها را با قیمت مطلوب و به روز رسانی های جدید ارائه می دهند تا در صحنه رقابت باقی بمانند و خود را با نیازهای سریع شبکه های مختلف وفق دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.