در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا رسیدن پریمیوم معاملات آتی بیت کوین به بالاترین سطح خود نشانه صعودی است؟

0 191

پریمیوم معاملات آتی بیت کوین در 4 جولای به بالاترین سطح خود در 18 ماه گذشته رسید. اما معامله گران اکنون این سوال را مطرح می کنند که آیا معیارهای بازار مشتقات نشان دهنده ” هیجان بیش از حد” یا “بازگشت به میانگین” پس از یک بازار نزولی طولانی مدت است.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین
قرارداد آتی بیت کوین چیست؟

بازگشت به میانگین به معنی آن است که اگر قیمت یک دارایی بالاتر یا پایین تر از میانگین بلندمدت خود برسد، به مرور زمان به سمت این میانگین برگشت می کند.

شرایط اقتصاد کلان و نهادهای نظارتی مانع افزایش بیت کوین

قیمت بیت کوین از 22 ژوئن تا کنون در یک منطقه محدود 4.4 درصدی بین 29900 تا 31160 دلار نوسان می کند. فقدان یک روند واضح ممکن است برای برخی ناراحت کننده باشد، اما این بازتابی از نیروهای مخالف است که در حال حاضر بر بازار فشار وارد می کنند.

برای مثال، وارونگی منحنی بازدهی خزانه داری آمریکا (که به بالاترین سطح تاریخ خود رسیده) تاثیر منفی بر احساسات سرمایه گذاران گذاشته است.

معامللات آتی

اسپرد معکوس بین اوراق دو ساله و ده ساله خزانه داری آمریکا به 1.09 درصد رسیده که بالاترین سطح آن از سال 1981 است. این پدیده که به “وارونگی منحنی بازدهی” موسوم است، زمانی رخ می دهد که اوراق خرانه کوتاه مدت بازدهی بالاتری نسبت به اوراق قرضه بلندمدت دارند و معمولا قبل رکود اقتصادی واقع می شود.

علاوه بر این آشفتگی در اقتصاد کلان، قوانین ارز رمزنگاری نیز اخیرا کانون توجه سرمایه گذاران بوده است. در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

  • دادگاه فدرال آمریکا در منطقه شمالی کالیفرنیا صرافی کراکن را ملزم کرد تا اطلاعات کاربرانی را که در سال بیش از 20000 دلار تراکنش انجام داده اند در اختیار اداره مالیات قرار دهد.
  • کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند سرویس های وام دهی ارز رمزنگاری را ممنوع کرد، بنابراین پلتفرم های ارز رمزنگاری را از پرداخت هرگونه سود به سپرده های ارز رمزنگاری مشتریان منع شده اند.
  • بانک مرکزی سنگاپور نیز ارائه دهندگان سرویس های ارز رمزنگاری را ملزم به نگهداری وجوه کاربران در یک صندوق امانی دارای مجوز (صندوق تراست) کرد.

سرمایه گذاران اکنون این سوال را می پرسند که “آیا بیت کوین قدرت شکست به بالای مقاومت 31000 دلار را دارد؟ البته، باید یک دوره رکود اقتصادی احتمالی و اقدامات محدود کننده نهادهای نظارتی در سراسر جهان را در نظر گرفت.

خوشبختانه، پریمیوم قراردادهای آتی و همچنین هزینه های پوشش ریسک قراردادهای اختیار معامله بیت کوین می توانند سرنخ هایی را برای معامله گران در مورد حرکت بعدی بازار ارائه کنند.

پریمیوم قراردادهای آتی بیت کوین به بالاترین سطح رسید

معاملات آتی سه ماهه بیت کوین در میان نهنگ ها و میزهای آربیتراژ محبوب هستند. این قراردادها که تاریخ ثابت دارند، معمولا با اختلاف جزئی نسبت به بازار اسپات معامله می شوند که نشان می دهد فروشندگان برای به تاخیر انداختن زمان تسویه، پول بیشتری درخواست می کنند.

در نتیجه، قراردادهای آتی بیت کوین در بازار های سالم باید با پریمیوم سالانه 5 تا 10 درصد معامله شوند؛ وضعیتی که به آن کانتانگو گفته می شود و مختص بازار ارز رمزنگاری نیست. کانتانگو به شرایطی اطلاق می شود که در آن قیمت یک دارایی در بازار آتی از قیمت آن در بازار اسپات پیشی می گیرد.

پریمیوم

تقاضا برای قراردادهای لانگ اهرمی بیت کوین در هفته گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته، زیرا پریمیوم قراردادهای آتی از 3.2 درصد یک هفته قبل به 6.4 درصد در 3 جولای رسیده است. این شاخص علاوه بر رسیدن به بالاترین سطح در 18 ماه اخیر، وارد منطقه خنثی تا صعودی شده است.
موقعیت خرید (long) یا فروش (short) چیست؟ چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

برای ارزیابی بیشتر احساسات در بازار، بررسی قراردادهای اختیار معامله نیز ضروری است، زیرا شاخص انحراف دلتای 25 درصد می تواند تعیین کند که آیا عدم حرکت قیمت بیت کوین، دید مثبت سرمایه گذاران را کاهش داده است یا خیر. این نشان می دهد که میزهای آربیتراژ و بازارسازان چه زمانی  قیمت های بالاتری را برای محافظت در برابر حرکت های صعودی یا نزولی پیشنهاد می کنند.

به طور خلاصه، اگر تریدرها انتظار کاهش قیمت بیت کوین را داشته باشند، شاخص انحراف دلتا به بالای 7 درصد افزایش می یابد، در حالی که این شاخص در دوره های احساسات مثبت معمولا منفی 7 درصد است.

قراردادهای اختیار

شاخص انحراف دلتای 25 درصد یک چرخش کامل داشته و این نشان می دهد که با کاهش این شاخص به زیر منفی 7 درصد در 21 ژوئن، حرکت صعودی از سر گرفته شده است. از آنجایی که قیمت بیت کوین به بالای سطح 30000 دلار رسید، شاخص مذکور به بهبود خود ادامه داد و در 2 جولای با منفی 13 درصد وارد منطقه “طمع” شد.

فاصله زیاد پریمیوم فعلی با اوج قبلی خود

معمولا، پریمیوم معاملات آتی 6.4 درصد و انحراف دلتای منفی 13 درصد نسبتا صعودی در نظر گرفته می شود. با توجه به این که تحلیلگران احتمال 50 درصد را برای تایید ETF بیت کوین شرکت بلک راک براورد می کنند، این شاخص ها ممکن است خوش بینانه تلقی شوند. اما مقدار مشخصی از شک و تردید برای تریدرهای مشتقات لازم است تا از لیکوئید شدن آبشاری موقعیت های خود جلوگیری کنند.

در حال حاضر، عوامل اقتصاد کلان و نامعلوم بودن قوانین، احتمالا خوش بینی از بین رفته برای مشتقات بیت کوین را علی‌رغم ثبت درخواست های متعدد ETF توسط بزرگ ترین شرکت های مدیریت سرمایه جهان، توضیح می دهند.

با وجود این که پریمیوم قراردادهای آتی به بالاترین سطح در 18 ماه گذشته رسیده، هنوز فاصله زیادی با اوج 19 درصدی خود در اکتبر 2021 دارد. پریمیوم 6.3 درصدی فعلی نشانه بازار سالم است، در حالی که پریمیوم 10 درصد یا بالاتر هیجان یا خوش بینی بیش از حد را نشان می دهد. 

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.