در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

فاندامنتال ها به یک روند صعودی جدید اشاره می کنند؛ فاکتورهایی که باید زیر نظر گرفت

0 1,143

بیت کوین از زمان رسیدن به کف 32,933.33 در ماه ژانویه، به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. داده ها حاکی از رشد 28 درصدی این ارز از کف خود هستند. با این حال، پس از تشکیل یک الگوی “سقف دوقلو” در نزدیک سطح 45500 دلار، قیمت آن کاهش یافت. بیت کوین روز دوشنبه را با کاهش آغاز کرد، ولی منطقه حمایت 42000 تا 40000 دلار مانع کاهش بیشتر قیمت شد. 

به نظر می رسد که شرایط فعلی یک محک واقعی برای بیت کوین هستند، چون این ارز با بازارهای مشوش سهام، افزایش شاخص دلار آمریکا و برخی فاکتورهای دیگر مواجه است.

روایت صعودی بیت کوین در این هفته مورد آزمایش قرار گرفت، چون تنش های ژئوپلیتیکی بین روسیه و اوکراین و همچنین احتمال افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره فدرال رزور در ماه مارس بر قیمت آن تاثیر گذاشتند. با این حال، فاندامنتال های بیت کوین هنوز حاکی از صعودی بودن حرکت این ارز هستند. در این مطلب به برخی فاکتورهای تاثیرگذار اشاره  شده که باید آنها را مد نظر قرار دهید.

قیمت اسپات بیت‌ کوین بیشتر از قیمت معاملات آتی آن

فعالیت های جالبی در بازار مشتقات بیت کوین در طول صعود و سقوط به / از اوج های قیمت رخ داده است. همانطور که تحلیلگران توییتر از جمله چک میت (تحلیلگر ارشد شرکت گلس نود) گزارش داده اند، قراردادهای باز اهرمی در بازار معاملات آتی به آرامی در حال ناپدید شدن هستند و به همراه آن احتمال کاهش اهرم با فروش سریع دارایی ها یا “لیکوئید شدن” وجود دارد. به گفته وی:

اهرم معاملات آتی بیت کوین در این هفته به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از 2.0 درصد ارزش بازار به 1.75 درصد رسیده است. با این حال، لیکوئید شدن زنجیره ای رخ نداد. کاهش اهرم در بازار به این دلیل صورت گرفته که برخی از معامله گران تصمیم گرفته اند موقعیت های خود را ببندند. در حال حاضر، انتظار دارم که بازار اسپات پیشتاز باشد.

بیت کوین
نسبت اهرم قراردادهای باز اتی

Byzantine General ( یک تحلیلگر توییتر) در خصوص رابطه بین قیمت گذاری بازار اسپات و معاملات آتی اظهار داشت که ممکن است معاملات در بازار آتی زیر قیمت بازار اسپات  انجام شوند. وی افزود که تفاوت بین قیمت معاملات آتی و اسپات در حال حاضر “بسیار قابل توجه” است.

قیمت بیت کوین با رسیدن به سطح 42870 دلار شکاف معاملات آتی CME را پیش از باز شدن وال استریت در 14 فوریه پر کرد. این شکاف نزدیک به سطح 42400 دلار بود.

تست میانگین متحرک 50 روزه

پس از یک روند صعودی ده روزه، بیت کوین دوباره با سطح های مقاومت اواسط ژانویه روبرو شده است. این ارز در اواخر هفته گذشته از سطح 45500 دلار عبور کرد، اما با وجود تشکیل کف هایی پایین تر از کف قبلی (lower lows) در نمودار روزانه، در روزهای شنبه و یک شنبه این هفته نسبتا ثابت بود.

متیو هایلند (Matthew Hyland) از تحلیلگران مشهور بازار در روز دوشنبه اظهار داشت که بیت کوین هنوز بین حمایت و مقاومت قرار دارد و حرکت اخیر قیمت تا حدودی نگرانی ها را کاهش داد.

در همین حال، معامله گر و تحلیلگر با نام مستعار “Rekt Capital” بر ضعف نسبی بیت کوین در پس گرفتن سطوح حمایت در مقیاس کلان تاکید کرد، علی رغم این که سطوح حمایت و مقاومت به هم نزدیک هستند.

وی قبلا دو میانگین متحرک را شناسایی کرده بود که باید مجددا به عنوان حمایت تایید شوند تا بیت کوین به بالاترین سطح خود در ماه نوامبر 2021 برگردد.

افزایش نرخ هش

نرخ هش بیت کوین در روزهای گذشته به بالاترین سطح خود رسید. نرخ هش در اواسط سال 2021 به خاطر ممنوعیت استخراج در چین به شدت کاهش یافت و چند ماه طول کشید تا دوباره به سطح های بالاتر برگردد. با این حال، این نرخ پس از مهاجرت ماینرهای چینی و شروع فعالیت های استخراج در مکان های جدید، پیوسته در حال افزایش بوده است.

سختی استخراج
سختی استخراج

اکنون که ایالات متحده پیشتاز در استخراج بیت کوین است، به نظر می رسد که کشورهای زیادی با هم رقابت می کنند تا به صدر جدول برسند.

سختی استخراج بیت کوین نیز کاهش یافت تا منطبق با کاهش نرخ هش ناشی از ممنوعیت استخراج چین باشد. سپس سختی استخراج  به طور کامل بازیابی شد و به سطح های بالا برگشت. سطح سختی تا روز دوشنبه 26.69 تریلیون بود، اما در دوره بعدی حتی بالاتر خواهد رفت و برای اولین بار به بالای سطح 27 تریلیون خواهد رسید. سختی استخراج دو روز دیگر اعمال خواهد شد و منجر به افزایش 2.2 درصدی خواهد شد.

قیمت بیت کوین پس از دو هفته به بالای سطح 40000 دلار بازگشت که نشان می دهد روزهای پایانی ژانویه برای سرمایه گذاران منتظر موقعیت جذاب بوده اند. 

بیت کوین پس از افزایش از کف ژانویه و رسیدن به بالای سطح 45500 دلار به منطقه ای بازگشته که باید با حجم بالا آن را بشکند. با توجه به مناطق مقاومت و حمایت واضح در بالا و پایین، این ارز  در حالت  ثبات نسبی قرار دارد. 

منبع newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.