در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

همبستگی بیت کوین با کدام دارایی ها بیشتر است؟

0 316

رسانه های حوزه مالی اغلب به همبستگی بیت کوین با غول های فناوری اشاره می کنند. “بیت کوین مانند سهام فناوری معامله می شود” به همراه ” بیت کوین همبستگی معکوس با دلار آمریکا دارد”، عبارت های رایج در بین رسانه های مالی هستند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

اما آیا این همبستگی ها ثابت هستند و آیا می توانند به پیش بینی حرکت های آینده قیمت کمک کنند. در این مطلب، چندین گزارش را بررسی خواهیم کرد که همبستگی بیت کوین را با انواع مختلف دارایی ها تجزیه و تحلیل کرده اند.

همبستگی های بیت کوین در بازه های زمانی متفاوت هستند

پلتفرم انتشارات دیجیتال چند رشته ای (Multidisciplinary Digital Publishing Institute) در گزارشی که در اکتبر 2022 منتشر کرد به چندین نتیجه مهم در مورد همبستگی بیت‌کوین با دارایی های مالی سنتی رسیده که عبارتند از:

  • نوسانات شدید بیت کوین به این معنی است که همبستگی های بلندمدت قوی تر از همبستگی های کوتاه مدت هستند.
  • همبستگی بیت‌کوین و دارایی های ریسکی در طول شوک ها و بحران های شدید، مانند کووید 19، افزایش می یابد.
  • بیت کوین می تواند همبستگی مثبت با دارایی های ریسکی و همبستگی منفی با دلار آمریکا داشته باشد.
  • بیت کوین می تواند به عنوان پوشش ریسک در برابر دلار آمریکا عمل کند.

در حالی که برخی از نتایج را می توان با داده های جدیدتر قیمت در 9 تا 10 ماه گذشته (مانند کاهش شدید نوسانات) مقایسه کرد، هنوز هم می توان با بررسی آنها دید کلی نسبت به همبستگی های بیت کوین به دست آورد. علاوه براین، سایر محققان در طول بازه های زمانی تعیین شده، همبستگی دارایی های خاص با بیت کوین را دقیق تر بررسی کرده اند.

سهام مرتبط با ارز رمزنگاری

تعداد کمی از سهام مرتبط با ارز رمزنگاری در مقایسه با دیگر دارایی های بازار، همبستگی بیشتری با بیت کوین داشته اند. ضریب همبستگی 90 روزه برای BTC/MSTR، BTC/COIN و BTC/RIOT در چند ماه گذشته نزدیک به عدد 1 باقی مانده است. نمادهای “BTC/xxxx” نشان دهنده ضریب همبستگی هر دارایی است که در برابر بیت کوین اندازه گیری می شود.

ضریب همبستگی سهام MSTR مایکرواستراتژی با بیت کوین از سپتامبر 2022 به پایین تر از 0.68 نرسیده است. ضریب همبستگی ریوت پلتفرم (RIOT) در ژوئن 2023 تقریبا به 0.75 کاهش یافت. اما ضریب همبستگی سهام COIN کوین بیس در ماه مه و ژوئن برای مدتی نزدیک به صفر بود.

همبستگی با سهام

سه سهام مذکور تاکنون در سال جاری میلادی عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته اند و در عین حال نوسانات بیشتری نیز از خود نشان داده اند. سرمایه گذاران ممکن است از این سه سهام به عنوان جایگزینی برای بیت کوین (که نمی تواننند آن را از طریق حساب کاربری خود بخرند) استفاده کنند.

یکی از دلایل همبستگی بالای این سه سهام با بیت کوین، به ترازنامه شرکت های تابعه آنها مربوط می شود. این شرکت ها مقدار قابل توجهی بیت کوین در کیف پول های خود ذخیره کرده اند.

همانطور که جدول زیر نشان می دهد، شرکت مایکرواستراتژی با موجودی 152333 بیت کوین، بیشترین دارایی را در بین شرکت های عمومی دارد. کوین بیس با 10766 کوین و ریوت با 7094 کوین به ترتیب در رتبه های چهارم و هشتم قرار دارند.

همبستگی با طلا

فلزات گرانبها

وقتی صحبت از همبستگی با کالاها و فلزات گرانبها به میان می آید، نقره از سال 2019 تاکنون در تکرار حرکت قیمت بیت کوین بهتر از طلا بوده است.

جردن دویل و اوراو سونی از موسسه CFA در گزارش نوامبر خود تحت عنوان “چگونه ارزهای رمزنگاری با دارایی های سنتی همبستگی دارند؟” برخی از دارایی هایی را که همبستگی بیشتری با بیت کوین دارند، معرفی کرده است.

همبستگی

براساس این گزارش، نقره از اکتبر 2019 تا اکتبر 2022 با ضریب همبستگی 0.26، بیشترین همبستگی را با بیت‌کوین داشته است. در مقایسه، ضریب همبستگی طلا فقط 0.15 بود که دلیل آن می تواند نوسانات بیشتر نقره باشد.

صندوق های سهام و اوراق قرضه

وقتی صحبت از سهام در حالت کلی و همبستگی آنها با بیت کوین می شود، بررسی یک شاخص یا صندوق قابل معامله در بورس رایج ترین راه برای مقایسه است. این شاخص یا صندوق به جای تمرکز بر روی یک سهام خاص، یک نمای کلی از کل طبقه دارایی ارائه می دهد.

همانطور که انتظار می رود صندوق های سرمایه گذاری متمرکز بر رشد (growth funds) همبستگی بیشتری با ارزهای رمزنگاری دارند و دلیل آن احتمالا ریسک پذیرتر بودن آنها است. صندوق های متمرکز بر رشد در مقایسه با صندوق های متمرکز بر ارزش (value funds)، همبستگی قوی تری با بیت کوین دارند. ضریب همبستگی بین صندوق های رشد دارای سرمایه کوچک با بیت کوین 0.41 است، در حالی که ضریب همبستگی صندوق های ارزش دارای سرمایه کوچک با بیت کوین 0.35 است.

نکته: صندوق متمرکز بر رشد بر شرکت های نوظهور دارای چشم انداز رشد بالا تمرکز دارد، در حالی که صندوق متمرکز بر ارزش به دنبال سرمایه گذاری در سهامی است که ارزش آن از نظر ویژگی های فاندامنتال کمتر از ارزش واقعی اش است.

همبستگی بیت کوین

به عبارت دیگر، بازار ارزهای رمزنگاری به طور کلی “حساسیت کمی نسبت به تغییرات نرخ بهره” دارد. کاهش گسترده سهام در طول سال 2022 تا حدی به خاطر نرخ بهره بوده است.

اوراق قرضه با بیت کوین همبستگی پایین تا صفر داشته اند. ضریب همبستگی صندوق های اوراق قرضه منفعل با بیت کوین فقط 0.11 بود، در حالی که صندوق های اوراق قرضه فعال همبستگی 0.13 داشتند. تمام این داده ها مربوط به بازه زمانی اکتبر 2019 تا اکتبر 2022 هستند.

همبستگی های بیت کوین ابزار پیش بینی آینده نیستند

با توجه به نوسانات بیت کوین، همه همبستگی ها می توانند در یک لحظه تغییر کنند. با این حال، داده های ارائه شده در این مطلب تصویر دقیقی از دارایی هایی را ارائه می دهد که اخیرا بیشترین همبستگی را با بیت‌کوین داشته اند.

سهام های مرتبط با ارز رمزنگاری به دلیل ذخایر بیت کوین شرکت های تابعه خود احتمالا به همبستگی قوی خود ادامه خواهند داد، در حالی که همبستگی با کالاها و صندوق های سهام می توانند در آینده به سرعت تغییر جهت بدهند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.