در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نکاتی که قبل از سرمایه‌گذاری باید درباره فاندامنتال‌های بیت‌کوین بدانید

0 742

بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز رمزنگاری بازاراست، اما یک سرمایه‌گذار باید در مورد فاندامنتال‌هایی که قیمت و پذیرش آن را  هدایت می‌کنند، آشنایی داشته باشد. این مطلب به شما در درک تاریخچه مختصر و همچنین رشد احتمالی ارزهای رمزنگاری در سال‌های آینده کمک می‌کند.

فناوری بلاک‌چین یک دفتر کل توزیع شده است که معاملات بین دو طرف را به روشی امن و باز ثبت می‌کند. این فناوری تحول عظیمی در نحوه پردازش تراکنش‌ها ایجاد کرده است. تراکنش‌ها در حال حاضر غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر هستند، 24 ساعته و هفت روز هفته بدون واسطه مرکزی انجام می‌شوند و از امنیت بالایی برخوردارند. بیت‌کوین، اولین کاربرد بلاک‌چین در دنیای واقعی، مانند یک مکانیسم پرداخت و همچنین ذخیره با ارزش عمل می‌کند.

عرضه و معامله

عرضه بیت‌کوین ثابت بوده و تنها 21 میلیون است. در حال حاضر، حدود 18.8 میلیون آن استخراج و عرضه شده است. هر روز تقریبا 900 بیت‌کوین از طریق فرایند استخراج به چرخه عرضه اضافه می‌شود. این مقدار به مرور زمان کاهش می‌یابد و سرانجام در سال 2140 تمام بیت‌کوین‌ها در گردش خواهند بود. با این حال، طبق برآوردها حدود 3 تا 4 میلیون از بیت‌کوین‌های عرضه شده برای همیشه قفل شده یا از بین رفته‌اند (سرمایه‌گذاران دسترسی خود را به آنها از دست داده‌اند).بنابراین، عرضه ثابت بیت‌کوین کمیابی مصنوعی ایجاد می‌کند که قیمت آن را در سال‌های آینده افزایش می‌دهد، مشروط بر این که پذیرش قوی باشد.

بیت‌کوین تا 8 رقم اعشار قابل تقسیم است؛ به این معنا که می‌توان حتی 0.00000001 بیت کوین را خریداری یا معامله کرد. این واحد ساتوشی نامیده می‌شود و 1 بیت کوین معادل 100000000 ساتوشی است. بنابراین، بیت‌کوین طوری تنظیم شده که در آینده قادر به انجام تراکنش‌هایی در مقیاس میلیونیم خواهد بود. تصویر زیر تقسیم‌های این ارز را نشان می‌دهد.

ساتوشی
بیت‌کوین بر حسب ساتوشی

قیمت و پذیرش

قیمت بیت‌کوین در سوم اکتبر در بالای سطح 47000 دلار بود. اگرچه این ارز نوساناتی دارد، قیمت آن هر ساله به طور مداوم رشد کرده است. 

قیمت این ارز در ابتدای اکتبر سال قبل در سطح 10488 دلار بود. اگر در آن زمان 1000 دلار خریداری کرده بودید، ارزش سرمایه گذاری شما در اوج 64900 دلار برابر با 6188 دلار و در زمان نگارش این مطلب حدود 4,576 دلار بود. در بازه های زمانی کوتاه مدت (روزانه -هفتگی یا ماهانه) پیش‌بینی حرکت قیمت بسیار دشوار است. اگر سرمایه‌گذار افق بلند مدت (4 تا 5 سال) داشته باشد، احتمالا با هودل کردن بیت‌کوین، ثروت خود را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

قیمت بیت‌کوین
تغییرات قیمت بیت‌کوین از اکتبر سال 2020 تا اکتبر 2021

در حال حاضر، بیش از 120 میلیون کاربر در سراسر جهان در معرض ارزهای رمزنگاری قرار دارند که تخمین زده می‌شود حدود 75 میلیون از آنها دارای مقداری بیت‌کوین هستند. این بدان معناست که هر کاربر به طور متوسط 0.25 بیت‌کوین دارد. تحلیل‌گران انتظار دارند که استفاده از ارزهای رمزنگاری در 4 تا 5 سال آینده 10 برابر رشد کند و این امر به کمک اقتصادهای نوپا و قوی صورت خواهد گرفت. بنابراین، متوسط دارایی بیت‌کوین افراد در 5 سال آینده به 0.025 کاهش خواهد یافت. کسانی که اکنون بیت‌کوین را بپذیرند، این فرصت را دارند تا این ارز را به قیمت پایین‌تری خریداری کنند. قطعا، قیمت بیت‌کوین در سطح‌های فعلی باقی نخواهد ماند و در سال‌های آینده به طور چشمگیری رشد خواهد کرد.

ارزش بازار ارز رمزنگاری

بیت‌کوین ارز پیشرو در بازار ارزهای رمزنگاری است، اگر چه هر سال هزاران توکن جدید آن وارد چرخه عرضه می‌شود. در زمان نگارش این مطلب، ارزش کل بازار ارز رمزنگاری در بالای سطح 2 تریلیون دلار بود. بیت‌کوین بیش از 42 درصد ارزش بازار را به خود اختصاص داده است. این معیار نرخ تسلط یا برتری بیت‌کوین نام دارد و به طور معمول در چرخه‌ها در محدوده 40 تا 70 درصد نوسان می‌کند. در ابتدای سال 2021، نرخ تسلط در حدود 70 درصد بود. انتظار می‌رود که در سه ماهه پایانی سال جاری، نرخ تسلط آن تا 60 درصد افزایش یابد، چون ورود سرمایه به بازار این ارز بیشتر از سایر ارزها خواهد بود.

ارزش بازار ارزهای رمزنگاری حدود 2 درصد از سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی سهام و اوراق قرضه است، بنابراین احتمال رشد حداقل 5 برابری آن در چند سال آینده وجود دارد. بیت‌کوین ارز برتر بازار و امن‌ترین خواهد بود که این موجب رشد روزافزون آن خواهد شد.

امنیت و قوانین

شبکه بیت‌کوین در 12 سال گذشته به طور شبانه‌روزی (24 ساعته و 7 روز هفته) فعال بوده و هیچ وقفه‌ای یا تراکنش اشتباهی تاکنون شناسایی نشده است. این سیستم مانند اینترنت، توسط میلیون‌ها کامپیوتر متصل به هم پشتیبانی می‌شود. این یک شبکه قوی بوده وهیچ فرد یا دولت متمرکزی نمی‌تواند آن را کنترل کند.

دولت‌ها در گذشته به بیت‌کوین کمتر اهمیت می‌دادند، اما به تدریج با افزایش پذیرش آن از سوی کاربران، آنها نیز از این فناوری استقبال کردند. کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا، انگلیس، ژاپن و استرالیا قوانینی برای سرمایه‌گذاری در این دارایی وضع کرده‌اند. کشور السالوادور (از کشورهای آمریکای مرکزی) بیت‌کوین را در کنار دلار پول رسمی خود اعلام کرد و کشورهای زیادی قصد این کار را دارند. به طور کلی، بیت‌کوین یک دارایی امن با پتانسیل رشد عظیم در سال‌های آینده است. 

منبع thenewsminute

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.