در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بیت کوین در کدام مرحله از چرخه بازار قرار دارد؟

2 901

بازار ارز رمزنگاری به خاطر نوسانات بالا و حرکت‌های سریع‌اش معروف است و این ویژگی‌ها در ماه مه به خوبی مشهود بودند. چون کاهش سریع قیمت بیت کوین از بالای سطح 60000 دلار به نزدیک سطح 30000 دلار منجر به خروج حجم زیادی سرمایه از این بازار شد و  1.2 تریلیون دلار از ارزش کل بازار کاسته شد. در این مطلب به مراحل مختلف چرخه بازار می‌پردازیم.

در حالی که بسیاری از افراد، توییت های منفی تاثیرگذاران و شخصیت های ثروتمند مانند ایلان ماسک و ممنوع شدن بیت کوین توسط دولت چین را جزو عوامل اصلی روند نزولی این ارز برتر می‌دانند، اما معامله گران با تجربه و تحلیلگران چند هفته قبل از فشار فروش، نسبت به کاهش قابل توجه قیمت آن هشدار داده بودند.

افزایش سریع قیمت بیت کوین در سال 2021 برخی از نشانه های کلاسیک حباب مانند را آشکار کرد و زنگ خطر وضعیت اشباع خرید زمانی به صدا در آمد که رانندگان شرکت اوبر و فروشندگان فروشگاه های مواد غذایی از ارائه نظر خود درباره عامل محرک بعدی خوشحال بودند.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد که اکنون زمان مناسبی برای مرور مراحل مختلف یک چرخه بازار است تا به درک بهتری از آنچه بازار تاکنون طی کرده و آنچه احتمالا در ماه ها و سال های آینده رخ خواهد داد، برسیم.

چهار مرحله یک چرخه بازار

در یک چرخه بازار، چهار مرحله اساسی وجود دارند که همه معامله گران باید اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشند. آنها عبارتند از: مرحله انباشت، مرحله افزایش قیمت، مرحله توزیع و مرحله کاهش قیمت.

چرخه بازار
مراحل یک چرخه بازار

مرحله انباشت پس از رسیدن یک بازار به کف قیمت اتفاق می‌افتد و مشخصه آن مبتکران و پذیرندگان ابتدایی هستند که دارایی را قبل از هرگونه حرکت قابل توجه قیمت، به خاطر پتانسیل بلند مدتش خریداری می‌کنند.

مرحله انباشت در بازار ارز رمزنگاری تقریبا در ابتدای دسامبر سال 2018 و با رسیدن قیمت بیت کوین به زیر سطح 3500 دلار شروع شد. این مرحله تا اکتبر سال 2020 که قیمت به طور معناداری به بالای سطح 12000 دلار افزایش یافت، ادامه یافت.

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

مرحله افزایش در دسامبر سال 2020 به تدریج شروع شد و تا ژانویه سال 2021 ادامه یافت. چون بیت کوین و بخش مالی غیرمتمرکز (دیفای) توجه جهانی را به خود جلب کردند، در حالی که ارزش کل بازار ارز رمزنگاری در ماه مه به بالای 2.5 تریلیون دلار رسید. سپس مرحله توزیع شروع شد.

ارزش بازار
ارزش کل بازار ارز رمزنگاری

در طول مرحله توزیع، فروشندگان کنترل بازار را به دست می‌گیرند و احساسات صعودی قبلی از بین می‌روند. این منجر به قفل شدن قیمت در یک منطقه معاملاتی می‌شود. وقتی که حرکت قیمت معکوس می‌شود، این مرحله نیز به پایان می‌رسد.

الگوی سقف های دوقلو و سه قلو  و الگوی مشهور سروشانه برخی از الگوهای معمول هستند که در این مدت مشاهده می‌شوند. تحلیلگران تکنیکال قبل از فشار فروش اخیر متوجه این الگوهای هشدار دهنده شده بودند.

در توییتی در تاریخ 8 ژوئن 2021 آمده:

بیت کوین درحال تشکیل الگوی سروشانه است. آیا بازار نزولی آغاز خواهد شد؟

مشابه بازار صعودی 2018-2017، قیمت بیت کوین در سال جاری به بالاترین سطح خود رسید و سپس شروع به کاهش کرد. این روند باعث خروج سرمایه از بازار بیت کوین و ورود آن به بازار آلت کوین شد. بعلاوه، در زمان رسیدن قیمت به اوج، ارزش کل بازار ارز رمزنگاری در 12 مه به رکورد 2.53 تریلیون رسید.

از نظر معامله گران باهوش، این الگو نشانه نزدیک شدن به مرحله کاهش بود. بنابراین، در زمان نوسان بیت کوین بین 40000 تا 60000 دلار و رسیدن آلت کوین ها به بالاترین سطح های خود، عاقلانه ترین کار فروش آنها برای کسب سود و همچنین آماده شدن برای خرید توکن ها در کف بعدی قیمت ها بود.

متوازن سازی پرتفوی در مرحله انباشت

اکنون که بازار سقوط شدیدی را تجربه کرده و جستجو برای کف قیمت همچنان ادامه دارد، زمان مهمی برای رصد کردن حرکت قیمت و زیر نظر گرفتن پروژه های آینده دار جهت سرمایه گذاری است.

شاید مشهورترین نمودار ارائه دهنده جزئیات مربوط به چرخه معمول بازار ، ” روانشناسی یک چرخه بازار” از وال استریت باشد. این الگو در بازار های مختلف (از بازار سهام و کالا گرفته تا ارزهای رمزنگاری و املاک و مستغلات) مشاهده شده است.

چرخه بازار
مراحل یک چرخه بازار

با نگاهی به نمودار بیت کوین، می‌توان الگوی قیمتی مشابهی را دید که با مرحله ” ناباوری” در ابتدای نوامبر سال  2020 آغاز شد. افزایش سریع قیمت در ژانویه 2021 از نظر ظاهری شبیه به مرحله ” امید” در نمودار فوق بود که پس از آن قیمت یک روند صعودی چند ماهه را دنبال کرد و در ماه آوریل به بالاترین سطح خود در 64900 دلار رسید.

قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

سپس قیمت از سطح 64000 دلار به 47000 دلار کاهش یافت تا اینکه با شروع مرحله “خشنودی و رضایتمندی” قیمت دوباره به منطقه 53000 تا 60000 دلار بازگشت. فشار فروش در ماه مه، بازار را به سمت مراحل اضطراب، انکار، وحشت و کاپیتولاسیون (تسلیم شدن) سوق داد. واکنش بازار به توییت های ماسک  و همچنین سایر عوامل دخیل در فشار بازار به سمت پایین، موجب افزایش قابل توجه خشم در بین جامعه ارز رمزنگاری شد.

اکنون که ارزش پرتفوی به طور قابل توجهی کاهش یافته، بازار وارد مرحله ” افسردگی” می‌شود و معامله گران در پی تعیین کردن کف بازار هستند. سیگنالی که نشان می‌دهد آیا زمان مناسبی برای متوازن سازی پرتفوی (فروش دارایی های کم سود و خرید دارایی های پر سود) است یا این که هیچ اقدامی نباید کرد و باید منتظر حرکت های بعدی بود.

افزایش های قابل توجه قیمت در طول این مدت اغلب با تردید و به عنوان روند صعودی موقتی در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین چرخه کامل شده و  دوباره به نقطه آغاز خود برمی‌گردد. آیا این بدان معناست که اکنون زمان مناسبی برای انباشت توکن های مورد علاقه شما است یا خیر؟

متاسفانه، هیچ پاسخ صحیح و مطمئنی برای این سوال وجود ندارد و تشخیص آن بر عهده خود سرمایه گذاران است. با توجه به این که قیمت توکن های پرمتقاضی کاهش قابل توجهی نسبت به ماه گذشته داشته اند،  این می‌تواند زمان مناسبی برای استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاری برای دارایی های بلند مدت و آماده شدن برای مرحله بعدی روند صعودی باشد.

چرخه های بخش ارز رمزنگاری

چرخه معمولی ارائه شده در اینجا را می‌توان برای کل بازار ارز رمزنگاری و همچنین برای هر توکن مجزا یا توکن های هر بخش به کار برد.

یک مثال خوب در این زمینه، افزایش قیمت در امور مالی غیرمتمرکز طی یک سال گذشته است که در بازار ارز رمزنگاری طوفان به پا کرد و منجر به ظهور صرافی های غیرمتمرکز محبوب مانند یونی سواپ و پلتفرم های وام دهی نظیر آوه شد.

دیفای
ارزش کل بازار بخش دیفای

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، بخش دیفای طبق الگوی چرخه بازار خود حرکت کرده که همزمان با افزایش محبوبیت و استفاده از آن در کل اکوسیستم ارز رمزنگاری بوده است.

الگوی مشابهی در ظهور توکن های غیر قابل تعویض (NFT) در سال 2021 مشاهده شد، اما زمان آن متفاوت بود و این ایده را برجسته می‌کند که بخش های مختلف بازار با هم حرکت می‌کنند که این به سودهای احتمالی رویکرد سرمایه گذاری در بخش های مختلف بازار ارزهای رمزنگاری اشاره دارد.

توکن
نمودار قیمت برخی توکن های NFT (انجین کوین، چیلیز، اکسی اینفینیتی ودیسنترالند )

برای بهره بردن از این فرصت ها، معامله گران گاهی اوقات مجبور به اتخاذ رویکرد مخالف هستند. مرحله انباشت اغلب توسط کاهش احساسات مشخص می‌شود. اما مرحله توزیع بهترین زمان برای فروش است، چون احساسات به بالاترین حد خود می‌رسند و اکثر معامله گران با امید رسیدن به ثروت زیاد وارد بازار می‌شوند.

در مورد چشم انداز فعلی بازار، بهترین کار شاید  اتخاذ رویکرد “صبر کن و ببین” باشد. بعلاوه، می توان همزمان برخی دارایی ها را به مقدار کم خرید  و برای کسب سود، سریع فروخت. فقط به یاد داشته باشید که برای انتخاب ارزها جهت سود در کوتاه مدت، باید خودتان تحقیق کنید و  یک فرایند مدیریت ریسک در اختیار داشته باشید، چون هنوز هیچ نشانه ای از فروکش کردن نوسانات در بازار ارز رمزنگاری به چشم نمی‌خورد.

احتمال کاهش بیشتر قیمت بیت کوین

براساس خبر منتشر شده توسط  US-Bookies.com، احتمال سقوط بیت کوین به زیر 10000 دلار از اواسط آوریل به بعد به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

احتمال کاهش قیمت بیت کوین به 10000 دلار در سال جاری 57.9 درصد است. این احتمال در اواسط ماه آوریل 20 درصد بود.

سخنگوی  US-Bookies گفت:

روندهای اخیر نتیجه مثبتی برای بیت کوین در پی نداشتند. پس از آن که کمیته نظارت بر بانکداری بازل در روز پنجشنبه این ارز را به عنوان یک کلاس دارایی به رسمیت شناخت، قیمت آن بیش از 2000 دلار افزایش یافت. اما در پایان همان روز دوباره کاهش یافت.

عوامل زیادی بر احساسات معامله گران تاثیر می‌گذاراند، اما مهمترین آنها در چند روز اخیر، سیاست پولی آمریکا و اقدامات چین علیه بیت کوین و ارز رمزنگاری بودند. استان چینگهای چین  (قطب فعالیت های استخراج ارز رمزنگاری) با دستور خاموش کردن همه دستگاه های استخراج در روز چهارشنبه، موضعی تهاجمی در برابر ارز رمزنگاری اتخاذ کرد. برخی استان ها مانند سین کیانگ نیز قبلا فعالیت های استخراج را ممنوع کرده اند.

تحلیلگران بخش مالی، نرخ تسلط بیت کوین را عامل اصلی نزولی شدن احساسات تشخیص داده اند. نرخ تسلط این ارز برتر بازار از حدود 70 درصد به 40 درصد کاهش یافته است. توجه داشته باشید که احتمالات ارائه شده در این بخش مطابق با اصلاح شدید اخیر در بازار ارزهای رمزنگاری هستند.

ایلان ماسک
قیمت بیت کوین تحت فشار توییت های ایلان ماسک
منبع Cointelegraph finance.yahoo

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. hesam می گوید

    وارد لینک زیر بشید و هر 15 دقیقه با یک کلیک 1 دلار بگیرید.
    https://axo2moon.com/?r=1485893 copy

    1. محمدرضا می گوید

      مقاله خوبی بود و من که تقریبا در یک سیکل بودم با تمام وجود این سیکل رو میفهمم.