در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی صلیب‌های نزولی گذشته بیت کوین و تاثیر آنها بر قیمت

1 719

اصلاح شدید و متوالی قیمت بیت کوین از رکورد 64900 دلار، احساسات سرمایه‌گذاران را حداقل برای کوتاه مدت به نزولی تغییر داده است. در حالی که برخی تحلیل‌گران معتقدند که احتمالا قیمت به کف خود رسیده، برخی دیگر با اشاره به شکل گیری الگوی “صلیب نزولی“، نسبت به سقوط بیشتر هشدار می‌دهند.

برای معامله‌گران جدید، نام صلیب نزولی به خودی خود بار منفی زیاد و احساس سقوط قریب الوقوع را به همراه دارد. این احساسات می‌توانند منجر به وحشت و فشار فروش شوند، مخصوصا اگر بازار قبل از مشخص شدن این الگو، در حال عبور از مرحله نزولی باشد.

با این حال، آیا صلیب نزولی چیزی است که باید از آن ترسید یا این که یک ابزار پیش بینی است که معامله‌گران را از زمان قریب الوقوع کاهش شدید قیمت مطلع می‌کند؟ در ادامه چند نمونه صلیب نزولی را بررسی می‌کنیم تا درک بهتری از این الگوی نزولی داشته باشیم.

صلیب نزولی چیست و چقدر دقیق است؟

صلیب نزولی زمانی شکل می‌گیرد که یک میانگین متحرک کوتاه مدت (معمولا میانگین متحرک ساده 50 روزه) میانگین متحرک بلند مدت (به طور کلی میانگین متحرک ساده 200 روزه) را قطع می‌کند و به زیر آن می‌رسد.

صلیب نزولی
صلیب نزولی در نمودار روزانه لایت کوین

این یک الگوی نزولی است و معکوس شدن روند صعودی را نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاران در نهادهای سرمایه‌گذاری بزرگ عموما در یک بازار در حال سقوط خرید نمی‌کنند تا زمانی که کف آن تایید شود. به همین دلیل، خرید کاملا متوقف می‌شود و سرمایه‌گذاران به خاطر وحشت برای خروج از موقعیت‌های خود هجوم می‌آورند که این روند نزولی را تشدید می‌کند.

صلیب‌های نزولی شاخص S&P 500

قبل از بررسی چند نمونه صلیب نزولی در بازار ارزهای رمزنگاری، بیایید ببینیم که چگونه این الگو بین سال‌های 1929 تا 2019 بر شاخص S&P 500 تاثیر گذاشته است. طبق گفته دورسی، رایت و همکاران، میانگین سقوط پس از تشکیل صلیب نزولی 12.57 درصد و افت میانه کم‌تر از 7.75 درصد بوده است.

با این حال، اگر فقط دوره بعد از سال 1950 در نظر گرفته شود، متوسط سقوط کم‌تر از 10.37 درصد و افت میانه آن 5.38 درصد بوده است.

در حالی که این ارقام (مخصوصا برای معامله‌گران ارز رمزنگاری آشنا به نوسانات) شگفت آور نیستند، اما نباید نسبت به همگرایی نزولی این دو میانگین متحرک بی توجه بود. شواهد تاریخی نشان می‌دهند که صلیب نزولی منجر به چند مورد سقوط سنگین در شاخص‌های بازار سهام ایالات متحده آمریکا شده است.

پس از صلیب نزولی در 19 ژوئن 1930، شاخص S&P 500 قبل از رسیدن به کف خود در 15 سپتامبر سال 1932، 78.84 درصد سقوط کرد. صلیب نزولی وحشتناک بعدی با اصلاح 53.44 درصدی همراه بود که از 19 دسامبر سال 2007 تا 17 ژوئن سال 2009 رخ داده بود.

این نشان می‌دهد که چگونه در مثال‌های انتخاب شده، صلیب نزولی توانسته اصلاح شدید را پیش بینی کند. با این وجود، دو اصلاح شدید بیش از 50 درصدی در تاریخ 90 ساله ثابت می‌کنند که این الگو به اندازه کافی قابل اعتماد نیست که بتواند ترس در معامله‌گران ایجاد کند.

صلیب‌های نزولی بیت کوین در گذشته

با توجه به این که بازار ارزهای رمزنگاری یک بازار نوپا است، لذا داده‌های کمی درباره این الگوی نزولی وجود دارند. در ادامه چند نمونه صلیب نزولی و تاثیر آنها را  بر قیمت بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

آخرین صلیب نزولی در 26 مارس سال 2020 رخ داد و در آن زمان نمودار روزانه قیمت در سطح 6758.18 دلار بسته شد. با این حال، معلوم شد که این صلیب یک سیگنال خرید غلط بوده، چون قیمت در 13 مارس به کف 3858 دلار رسیده بود.

بیت کوین پیش از این در 26 اکتبر سال 2019 که نمودار روزانه آن در سطح 9259.78 دلار بسته شد، نیز صلیب نزولی تشکیل داده بود. قیمت از زمان رسیدن به سقف 13868.44 دلار در 26 ژوئن 2019 تا زمان تشکیل این صلیب، 33  درصد اصلاح شد.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین

در سناریوی دیگر، قیمت بیت کوین در 17 دسامبر سال 2017 در یک روند صعودی قوی به  رکورد 19891.99 دلار رسید و صلیب نزولی در 30 مارس 2018 با بسته شدن نمودار روزانه در سطح 6848.01 دلار تشکیل شد. تا آن زمان، قیمت از بالاترین سطح خود بیش از 65 درصد اصلاح شده بود.

پس از آن، فشار فروش ادامه یافت و قیمت در 15 دسامبر 2018 به کف 3128.89 دلار رسید. این کاهش حدود 54 درصدی از زمان تشکیل صلیب نزولی و کاهش 84 درصدی از بالاترین سطح قیمت را نشان می‌دهد.

موارد فوق نشان می‌دهند که چگونه صلیب‌های نزولی در اواخر چرخه بازار نزولی اتفاق می‌افتند و سرمایه‌گذارانی که منتظر شکل گیری این الگو هستند برای کسب سود به بازار باز می‌گردند. در ضمن، پیش بینی روند نزولی ممکن است برای معامله‌گران کوتاه مدت مفید باشد، اما برای معامله‌گران بلند مدت می‌تواند زیانبار باشد.

نکته مهم

مثال‌های بالا نشان می‌دهند که الگوی صلیب نزولی تقریبا عقب تر از حرکت قیمت است؛ یعنی وقتی که بخش عمده ای از اصلاح قبلا رخ داده، تشکیل می‌شود. به طور معمول، سرمایه‌گذاران بلندمدت در صورت مشاهده این الگو در نمودارهای روزانه، نباید بترسند. این سیگنالی برای توجه بیشتر و شاید هم آماده سازی پرتفوی برای موضع گیری در برابر انواع موقعیت‌های پیش بینی نشده است.

صلیب‌های نزولی گاهی اوقات سیگنال غلط هستند، بنابراین وقتی آنها در نمودار مشاهده می‌شوند، معامله‌گران برای تعیین کف قیمت باید به دنبال شاخص‌های دیگر در نمودار باشند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. hesam می گوید

    وارد لینک زیر بشید و هر 15 دقیقه با یک کلیک 1 دلار بگیرید.
    https://axo2moon.com/?r=1485893 copy