در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ایردراپ فرصت عالی برای پروژه ها اما دارای ریسک

0 108

با رشد صنعت بلاک چین، ایردراپ ها به یک ابزار قدرتمند برای توزیع توکن، جذب کاربر و ایجاد جامعه تبدیل شده اند. آنها فرصتی ایده آل برای پروژه ها فراهم می کنند تا خود را از بقیه پروژه ها متمایز کنند، فعالیت های مورد نظر خود را رواج دهند و روابط بلندمدت با پایگاه کاربران خود را تقویت کنند. اما این سوال باقی می ماند که ” آیا ایردارپ ها تاثیرگذار هستند”.

طبق تحقیق منتشر شده نویسنده این مطلب در مجله امور مالی شرکت (Corporate Finance) و داده های گردآوری شده آن، پاسخ این سوال “بله” است. اما تحقیق جدید نویسنده با کریستوفر لومرز و لیون وربوون نشان می دهد که تاثیر ایردراپ ها به طراحی مبتکرانه، اهداف روشن و عملکرد بلند مدت آنها بستگی دارد.

معیارهای واجد شرایط بودن و شکل های مختلف پاداش

در بطن یک ایردارپ موفق، انتخاب دقیق معیارهای واجد شرایط بودن و پاداش ها قرار دارد. این معیارها می توانند از ساده (مانند هولد یک توکن خاص) تا پیچیده تر (مانند انجام فعالیت های خاص در شبکه) متغیر باشند، اما آنها باید با اهداف ایردراپ همسو باشند. برای مثال، اگر هدف پاداش دادن به کاربران وفادار باشد، معیارهای واجد شرایط بودن می توانند شامل کاربرانی باشد که یک توکن خاص را برای مدت مشخصی هولد کرده اند. اگر هدف تبلیغ و ترویج یک پروتکل جدید باشد، معیارها تعامل با آن پروتکل خواهد بود.

از سوی دیگر، پاداش‌ها نیز اشکال مختلفی دارند (از پاداش های توکن مستقیم گرفته تا دسترسی کامل به ویژگی ها یا سرویس های جدید). نکته مهم ایجاد تعادل بین جذاب بودن به اندازه کافی برای جذب کاربران و عملیاتی بودن آن برای پروژه است.

برای مثال، یکی از معیارهای واجد شرایط بودن برای ایردراپ بلر(Blur) فعالیت در رسانه های اجتماعی بود. بلر به جای ارسال توکن به کاربران خود یا دارندگان یک توکن خاص، کاربران را تشویق کرد تا ایردراپ را در پلتفرم های رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و معرف ها (ریفرال ها) را در بین شبکه های خود ترویج کنند تا توکن های بیشتری به دست آورند. بلر با این روش نه تنها دامنه ایردراپ خود را گسترش داد، بلکه حس اجتماعی را تقویت کرد، چون کاربران به طور فعال در انتشار اخبار مرتبط با آن مشارکت داشتند.

زمان بندی نیز نقش تعیین کننده ای در ایردراپ دارد. ارائه زودهنگام ایردراپ توسط یک پروژه ممکن است منجر به توزیع توکن بین کاربرانی شود که هیچ علاقه ای به آن ندارند، در حالی که ایردراپ دیرهنگام ممکن است شور و هیجان مورد نظر را ایجاد نکند. تعیین زمان اغلب با راه اندازی توکن پروژه همزمان می‌شود و موجب توزیع اولیه و ایجاد نقدینگی می‌شود. 

ایردراپ

ریسک های مربوط به ایردراپ

حمله سیبیل

با این حال، ایردارپ ها بدون ریسک نیستند. یکی از جدی ترین ریسک های آن حملات سیبیل (Sybil) است که در آن عوامل مخرب چندین حساب جعلی ایجاد می کنند تا بخش زیادی از توکن ها را دریافت  کنند. کاهش این ریسک مستلزم ترکیبی از چند استراتژی، از جمله در وایت لیست قرار دادن کاربران اولیه، ایجاد موانعی برای ورود و پیاده سازی مکانیسم های تشخیص حمله سیبیل است.

عدم قوانین واضح

از دو سال پیش بحث تعیین قوانین برای بازار ارز رمزنگاری مطرح شده و پروژه ها باید این نکته را در نظر بگیرند. اگرچه توکن های غیرمثلی (NFT) تا حد زیادی از قوانین سختگیرانه اعمال شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار مستثنی شده اند، آنها بیشتر در تیررس این نهاد بوده اند و توزیع توکن ها با انتظار کسب سود در آینده می تواند ریسک تعیین قوانین برای این توکن ها را افزایش دهد.
چگونه یک توکن NFT بسازیم؟

با توجه با نامشخص بودن قوانین برای توکن ها، پروژه ها باید اطمینان حاصل کنند که به طور سهوی اوراق بهادار منتشر نمی کنند. همچنین، با توجه به عمومی بودن بیشتر شبکه های بزرگ بلاک چین، ممکن است نگرانی هایی در مورد حفظ حریم خصوصی و افشا شدن اطلاعات حساس دریافت کنندگان ایردراپ بوجود آید.

چه مقدار از عرضه توکن باید به ایردارپ اختصاص یابد؟

هیچ قاعده کلی و جهان شمولی برای مقدار عرضه ایردراپ وجود ندارد. اهداف و استراتژی های منحصر به فرد یک پروژه باید این مقدار را تعیین کنند. با این حال، تحقیقات نشان می دهند که تیم های توسعه به طور متوسط 7.5 درصد از عرضه توکن خود را به ایردارپ های جامعه اختصاص می دهند.

یکی از جنبه های ایردراپ ها که اغلب نادیده گرفته می شود، پتانسیل آنها برای استفاده از قدرت اثرات شبکه است. ایردراپ ها با تخصیص پاداش به اشتراک گذاری ها در شبکه های اجتماعی، می توانند تاثیر خود را تقویت کنند، کاربران بیشتری را به شبکه پروژه جذب کنند و برای آن ارزش ایجاد کنند.

تعیین شرایط ساده برای دریافت ایردراپ

آخرین نکته ای که باید در نظر داشت، سادگی ایردراپ است. سخت کردن معیارهای واجد شرایط بودن (حتی اگر هوشمندانه و منطقی طراحی شده باشند) افراد را گیج می کنند. ایردراپ باید یک تجربه ساده و لذت بخش برای کاربران، به ویژه برای افراد غیر ارز رمزنگاری، باشد. همکاری با توسعه دهندگان کیف پول ها می تواند این فرایند را برای چنین کاربرانی ساده کند و ایردراپ را در دسترس تر و جذاب تر کند.

سیاست پولی یک قیاس خوب از ساده بودن است. زمانی که فدرال رزرو آمریکا قوانین ساده ای را در مورد مواجهه با تورم اتخاذ می کند و سپس به آنها پایبند است، بازارها واکنش مثبت بیشتری نشان می دهند. در مورد ایردراپ ها نیز همین صدق می کند، آنها باید به دقت طراحی شوند وهمچنین شفافیت و سادگی آنها حفظ شود.

ایردراپ ها می توانند معجزه کنند اگر به خوبی طراحی و اجرا شوند. آنها یک روش هیجان  انگیز برای پروژه ها ارائه می دهند تا خود را از سایر پروژه های بلاک چینی متمایز کنند و باعث مشارکت بیشتر کاربران و رشد جامعه می شوند. موفقیت ایردارپ ها شانسی نیست، بلکه محصول طراحی متفکرانه، اهداف روشن و اجرای استراتژیک است. 

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.