در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

دلایل افزایش قابل توجه قیمت تزوس در ماه جاری

0 613

پیشرفت‌های عمده پروتکل، پاداش‌های استیکینگ و پذیرش در دنیای واقعی از سوی بانک‌ها موجب روند صعودی قیمت تزوس شده‌اند.

شبکه اتریوم در حال حاضر از نظر استقرارقراردادهای هوشمند و کاربران فعال، برجسته‌ترین پروتکل لایه یک است. اما رقابت برای تبدیل شدن به ” کامپیوتر جهانی” هنوز به پایان نرسیده، زیرا پروتکل‌های رقیب آن با ارائه راه حل‌هایی برای کارمزد تراکنش‌ها و کُندی زمان تایید آنها (بزرگ‌ترین مشکلات فعلی اتریوم) مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند.

یکی از پروژه‌هایی که طی ماه گذاشته در حال رشد بوده، تزوس است. این یک شبکه بلاک چین اثبات سهام است و طوری طراحی شده که بدون نیاز به هاردفورک به صورت تدریجی تکامل پیدا می‌کند. 

داده‌های کوین مارکتس پرو و تریدینگ ویو نشان می دهند که قیمت تزوس از زمان رسیدن به کف 2.09 دلار در 20 جولای، 165 درصد افزایش یافته و در 27 آگوست با رسیدن حجم معاملات 24 ساعته آن به بیش از 1 میلیارد دلار، به بالاترین سطح در 5.53 دلار رسیده است.

تزوس
نمودار 4 ساعته قیمت تزوس

سه دلیل رشد چشمگیر قیمت تزوس در ماه گذشته عبارتند از ارتقا شبکه آن از طریق به روزرسانی اخیر “گرانادا”، پذیرش شبکه تزوس توسط چندین بانک بزرگ و پاداش‌های جذاب استیکینگ که دارندگان را تشویق به سپرده‌گذاری دارایی‌های خود می‌کنند.

به روزرسانی شبکه و کاهش کارمزد تراکنش‌ها

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، شبکه تزوس یک بلاک چین خود اصلاح‌کننده است که می‌تواند بدون نیاز به هاردفورک به طور تدریجی ارتقا یابد.

در مجموع، شبکه تزوس از زمان راه‌اندازی تا به حال هفت به روزرسانی موفق داشته و سه مورد آنها در سال 2021 رخ داده است. جدیدترین به روزرسانی آن یعنی ” گرانادا” در 6 آگوست انجام شد.

به گفته تیم تزوس، برخی از پیشرفت‌ها در به روزرسانی اخیر شامل کاهش زمان تولید بلاک از 60 به 30 ثانیه و کاهش مصرف گس  (به طور متوسط 3 تا 6 برابر) توسط قراردادهای هوشمند هستند.

به روزرسانی جدید همچنین لیکوئیدیتی بیکینگ (liquidity baking) را ارائه داد که یک استخر نقدینگی غیر متمرکز برای جفت XTZ / tzBTC است. 

پذیرش تزوس در دنیای واقعی توسط بانک های بزرگ

پیشرفت دوم که به افزایش قیمت و شناخت تزوس کمک کرد، پذیرش آن توسط شرکت دارایی‌های دیجیتال کریپتو‌ فایننس ای‌جی (Crypto Finance AG) و بانک معاملات تجاری اینکور (InCore) سوئیس بود. هر دو قصد دارند یک ابزار جدید برای توکن‌سازی در این شبکه راه‌اندازی کنند.

این دو شرکت همچنین یک استاندارد جدید توکن تزوس به نام استاندارد توکن DAR-1 برای توکن‌سازی دارایی ایجاد کردند که انجام قراردادهای هوشمند جدید را امکان‌پذیر می‌کند و از بازارهای مالی (از جمله قابلیت‌های مبارزه با پولشویی و مدیریت دارایی) پشتیبانی می‌کند.

اینکور همچنین اعلام کرد که سرویس‌های ذخیره‌سازی، استیکینگ و معاملات در سطح نهادهای سرمایه گذاری را برای تزوس راه‌اندازی خواهد کرد و به موسسات مالی اجازه خواهد داد تا سرویس استیکینگ را برای دارایی‌های مشتریان خود ارائه دهند.

پاداش‌های جذاب استیکینگ عرضه در گردش را کاهش می‌دهد

همچنین به نظر می‌رسد که تزوس از فرصت‌های جذاب استیکینگ بهره می برد، چون این امر منجر به خارج شدن اکثر توکن‌ها از گردش و کمک به اجماع در ازای دریافت پاداش شده است.

براساس داده‌های استیکینگ ریواردز (StakingRewards)، نرخ پاداش سالانه فعلی برای دارندگان توکن که تزوس‌های خود را استیکینگ می کنند، 7.85 درصد است. در حالی که کسانی که بیشتر از فناوری مطلع هستند، می‌توانند بیکری تزوس خود را راه‌اندازی کرده و 8.73 درصد درآمد داشته باشند.

فرایند استیکینگ تزوس برای کاربران عادی ساده است و آنها می‌توانند  آن را از طریق رابط‌های کیف پول پیشنهاد شده توسط پروژه انجام دهند و صرافی‌های متعدد (از جمله کوین بیس، کراکن و بایننس) نیز این سرویس را با هزینه اندکی ارائه می‌دهند.

عرضه تزوس
عرضه تزوس

براساس داده‌های TZStats، در زمان انتشار این مطلب، 77.65 درصد از کل عرضه تزوس در شبکه سپرده‌گذاری شده که تعداد توکن‌های در گردش بازار را به طور قابل توجهی کاهش داده و عامل بالقوه روند صعودی قیمت آن بوده است.

منبع cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.