در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سه دلیل افزیش قیمت بیت کوین به سطح 11000 دلار؛ تست مجدد کف یا صعودی شدن؟

0 717

قیمت بیت کوین در برخی صرافی های بزرگ از جمله کوین بیس و بایننس از سطح 11000 دلار فراتر رفت. در حالی که نوسانات این ارز طی دو هفته گذشته پایین بودند. در این مدت، بازار ارزهای رمزپایه راکد باقی ماند و قیمت بیت کوین در زیر چند سطح مقاومت گیر کرده بود.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

بر خلاف روندهای صعودی قبلی که اتریوم باعث افزایش قیمت بیت کوین شد، این بار بیت کوین افزایش یافت در حالی که سایر ارزهای رمزنگاری بزرگ بازار روند کاهشی داشتند. توکن های دیفای که در ماه اوت عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشتند، در چند روز گذشته عملکردشان ضعیف بود.

در ادامه به سه دلیل رسیدن قیمت بیت کوین به سطح 11000 دلار با وجود راکد بودن آلت کوین ها می پردازیم.

نرخ تامین اعتبار منفی

روند صعودی اخیر بیت کوین در مقایسه با روندهای صعودی قبلی، الگوهای نامنظم بسیاری دارد. در سه روز گذشته، این ارز به تنهایی روند صعودی داشته و نرخ تامین اعتبار آن منفی بوده است.

تامین اعتبار مکانیزمی است که در معاملات قراردادهای آتی و برای اطمینان از برقراری تعادل در بازار استفاده می شود.اگر اکثر دارندگان قراردادهای فروش استقراضی در بازار اقدام به فروش کنند، باید به دارندگان قراردادهای خرید مبلغی پرداخت کنند.عکس این فرایند زمانی رخ می دهد که معامله گران اقدام به خرید می کنند.

نرخ تامین اعتبار بیت کوین در اسکیو نشان می دهد که این نرخ در بیشتر صرافی های بزرگ همچنان منفی باقی مانده و این حاکی از فروش توسط معامله گران با وجود حرکت رو به بالای قیمت است.

سه روند احتمالی روند صعودی اخیر

داده ها سه روند احتمالی را نشان می دهند: فشار خرید از طرف دارندگان قراردادهای فروش استقراضی روند صعودی اخیر را رقم زد؛ بازار معاملات نقدی منجر به روند صعودی اخیر شد و قراردادهای آتی حداقل تاثیر را بر قیمت بیت کوین داشته اند.

به گفته پاتریک دوگان، بنیانگذار تریدلیر، نقدینگی بیتمکس نسبت به سطوح مشاهده شده در ماه مارس خیلی پایین تر است. قراردادهای باز صرافی های آتی در هفته های اخیر کاهش یافته و این نشان می دهد که فعالیت های معامله گران قراردادهای آتی کمتر شده اند.

داده های دیگر نیز نشان می دهند که بازار معاملات نقدی باعث روند صعودی فعلی بیت کوین شده است. اگر تقاضا در بازار معاملات نقدی این روند صعودی را پشتیبانی می کنند، یک نشانه صعودی تلقی می شود.

وقتی که قراردادهای آتی باعث افزایش قیمت بیت کوین می شوند، اغلب بازار را در برابر فشار فروش از طرف دارندگان قراردهای خرید قرار می دهند. اما اگر بازار معاملات نقدی منجر به افزایش قیمت شود، احتمال فشار فروش برای ایجاد یک اصلاح شدید بسیار پایین می آید.

سطح 11000 دلار یک سطح مقاومت باقی ماند

هنوز خیلی زود است که پیش بینی ادامه روند صعودی از سطح 11000 دلار داشته باشیم.  معامله گران منطقه 11000 تا 11300 دلار  را یک منطقه مقاومت مهم تعیین کرده اند. احتمال زیادی وجود دارد که قیمت از این منطقه اصلاح شود و 10100 و 10500 دلار سطح های حمایت کلیدی باقی می مانند.

مایکل ون د پوپ، از معامله گران بورس سهام آمستردام، در تاریخ 15 سپتامبر گفت که شکست سطح 10900 دلار منجر به افزایش قیمت به سطح 11300 دلار می شود:

سطح هایی که باید برای بیت کوین زیر نظر داشت. شکست سطح 10900 دلار و سپس رسیدن قیمت به سطح 11300 دلار. از دست دادن سطح 10600، قیمت را به سطح 10300 دلار می رساند.

اما براساس عملکرد اخیر قیمت، شکست صعودی به بالای سطح 11300 دلار دشوار است. پس از سقوط شدید از سطح 12500 دلار، سطح 11300 دلار تبدیل به یک سطح مقاومت قوی شد.

جلسه فدرال رزرو

روند صعودی بیت کوین همچنین با بازیابی طلا و روند صعودی بازار سهام ایالات متحده آمریکا همزمان شد. این روند صعودی در حالی رخ می دهد که فدرال رزرو جلسه ای را برای تصمیم گیری در مورد نرخ بهره برگزار می کند.

الگوی سر و شانه بیت کوین

در بیشتر مواقع از سال 2020، بیت کوین و آلت کوین ها با هم افزایش قیمت داشته اند.اما طی 24 ساعت گذشته اتفاق عجیبی رخ داده و این ارز برتر بازار با اختلاف قابل توجهی، عملکرد بهتری نسبت به آلت کوین ها داشته است.

اگر چه روند بیت کوین صعودی به نظر می رسد و از کف قیمت بیش از 1000 دلار افزایش داشته است، اما احتمال دارد که حرکت قیمت به یک مقاومت قوی برخورد کند.

بیت کوین
تشکیل الگوی سر و شانه

الگوی سقف احتمالی (یک سر و شانه) که قیمت بیت کوین را برای تست مجدد به سطح 10000 دلار رساند، فقط خط گردن آن دوباره تست شد. اما سطح 11000 دلار حفظ نشد و اصلاح قیمت از این سطح رخ داد.

به گفته توماس بولکوفسکی، الگوهای سر و شانه اغلب برای ادامه ” معاملات جالب” برگشت به خط گردن را تجربه می کنند. این الگوها نشان دهنده یک مبارزه بین خریداران و فروشندگان هستند که در نهایت فروشندگان برنده می شوند.

یک برگشت منجر به عقب نشینی موقت فروشندگان  استقراضی می شود و خریداران و فروشندگان در خط گردن توقف ضرر را تنظیم می کنند. با این حال، قیمت قبل از سقوط مستقیما به گردن برگشت می کند.

تست مجدد نزولی یا صعودی؟

اگر در برگشت، سطح حمایت به مقاومت تبدیل شود، این الگو با کاهش شدید به سطح 10000 دلار تایید خواهد شد. بازگشت برای تست مجدد سطح حمایت تبدیل شده به مقاومت یک تست نزولی مجدد است. با این حال، امکان دارد که قیمت بیت کوین اخیرا همین بازگشت و تست مجدد خط روند نزولی مثلث متقارن چند ساله در بالاترین سطح قیمتی خود را تایید کرده باشد.

بیت کوین
الگوی مثلث متقارن

شکست این خط برای روندهای صعودی دشوار بود، اما آنها موفق به این کار شدند. اکنون آنها باید از این پیروزی دفاع کنند تا بتوانند رو به جلو حرکت کنند. الگوی سر و شانه در بازه های زمانی روزانه تشکیل شد، اما همانطور که بازه های زمانی هفتگی، ماهانه و بالاتر نشان می دهند، این مثلث متقارن خیلی بزرگ است.

در تحلیل تکنیکال، الگوها در نمودارهای بازه های زمانی طولانی تر اهمیت بیشتری دارند و اطلاعات دقیق تری ارائه می دهند. این نشان می دهد که تست صعودی مجدد این مثلث، اهمیت تست مجدد الگوی سر و شانه ها در نمودار روزانه را به مراتب بیشتر از همیشه می کند.

با توجه به مهم بودن بازه های زمانی طولانی تر در تحلیل تکنیکال، گفته می شود که معکوس شدن روندها در بازه های زمانی کوتاه تر نیز امکان پذیر است. اگر این درست باشد، ممکن است قیمت در روزها، ساعت ها و حتی طی چند دقیقه در یک بازار صعودی جدید یا یک شکست نزولی دیگر کاهش یابد.

منبع Cointelegraph NewsBTC

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.