در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

اولین هاوینگ زیکش و تاثیر آن بر قیمت این ارز

0 1,481

هاوینگ ها یا نصف شدن پاداش استخراج یکی از مهیج ترین بحث ها در بازار ارزهای رمزنگاری هستند، زیرا آنها عرضه یک ارز رمزنگاری را تعدیل می کنند و اغلب تاثیر قابل توجهی بر قیمت ها دارند.

بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده از لحاظ ارزش بازار، سومین هاوینگ خود را در تاریخ 11 ماه مه سال جاری برگزار کرد و پاداش بلاک آن از 12.5 به 6.25 بیت کوین کاهش یافت. بیت کوین کش و بیت کوین اس وی (هارد فورک های بیت کوین) نیز در ماه آوریل شاهد هاوینگ خود بودند.

این بار نوبت هاوینگ زیکش است. زیکش یک ارز رمزنگاری با محوریت حریم خصوصی است که برای اولین بار در سال 2016  ایجاد شد. این ارز از الگوریتم اثبات کار (یا استخراج) استفاده می کند و اطلاعات کاربر را در داخل تراکنش های محافظت شده رمز گذاری می کند. طبق داده های کوین مارکت کپ، در حال حاضر، زیکش از لحاظ ارزش بازار در رده بیست و ششم جدول قرار دارد.

پاداش برای هر بلاک استخراج شده در بلاک چین زیکش قرار است طی سال جاری در بلاک 1046400 از 6.25 به 3.125  کاهش پیدا کند. شرکت الکتریک کوین (Electric Coin Company) بلاک چین این ارز را راه اندازی کرده و از آن پشتیبانی می کند. انتظار می رود که اولین هاوینگ این ارز در ماه نوامبر برگزار شود.

ارز رمزنگاری با تورم بالا

در حالی که عرضه زیکش مانند بیت کوین به 21 میلیون محدود شده،  نرخ تورم آن به میزان قابل توجهی بیشتر از سایر ارزهای رمزنگاری است.

نرخ تورم
نرخ تورم ارزهای رمزنگاری شده

براساس داده های ویوبیس (ViewBase)، هم اکنون نرخ تورم سالانه زیکش برابر با 28.19 درصد است و بالاترین نرخ تورم را در بین ارزهای رمزپایه دارد. در ضمن نرخ تورم بیت کوین 1.44 درصد است.

مدت هاست که سرمایه گذاران و تحلیلگران نگران نرخ بالای تورم این ارز بوده اند. جاش اولسوزویک، تحلیلگر مشهور در  توییتی در دسامبر 2019 گفت:

اگر زیکش یک کشور بود، به لحاظ نرخ بالای تورم (32 درصد) در رتبه هشتم جهان قرار می گرفت.

الکس کروگر، اقتصاددان و معامله گر، در توییت دسامبر سال 2019 نوشت:

این ارز رمزنگاری یکی از بدترین عملکردها را در 9 ماهه اول سال 2019 داشت که عمدتا به دلیل عرضه ” نامتناسب” آن در بازار بود.

زیکش سال 2019 را با کاهش 88 درصدی به پایان رساند، در حالی که بیت کوین بیش از 90 درصد رشد داشت. البته این نگرانی ها احتمالا پس از کاهش عرضه در ماه نوامبر کم خواهند شد.

کانر آبندشین (Connor Abendschein)، تحلیلگر تحقیقات ارز رمزنگاری در Digital Assets Data گفت:

پس از هاوینگ، نرخ تورم نصف سطح فعلی خواهد شد، بنابراین هر گونه نگرانی در مورد نرخ تورم باید کاهش یابد یا نباید به آن اهمیت داد.

آیا قیمت قبل از هاوینگ افزایش خواهد یافت؟

در ماه های اخیر، قیمت زیکش بر حسب دلار آمریکا و بیت کوین کمی بالاتر از پایین ترین سطح بود. احتمالا سرمایه گذاران پس از هاوینگ ماه نوامبر از زیکش به دلیل تورم بالا دیگر انتقاد نخواهند کرد واز کاهش صدور آن مسرور خواهند شد.

نمودار قیمت زیکش
نمودار قیمت زیکش برحسب دلار و بیت کوین

هاوینگ پیش رو می تواند باعث افزایش قیمت زیکش و باقی ماندن آن در جایگاه مناسبی در جدول ارزهای رمزنگاری شود. علاوه براین، ارزهای رمزپایه به طور کلی تمایل به افزایش قیمت قبل از هاوینگ خود دارند. هاوینگ ها را معمولا محرکی برای روند صعودی قیمت ها در نظر می گیرند.

برای مثال، آخرین هاوینگ لایت کوین در 5 اوت سال 2019 برگزار شد و قیمت این ارز در سه ماهه اول سال گذشته دو برابر شد. قیمت این ارز رده هفتمی جدول در سه ماهه دوم سال قبل 100 درصد دیگر افزایش یافت.

بسیاری از ناظران استدلال می کنند که هاوینگ ها باعث کاهش عرضه می شوند، بنابراین فشار روبه بالا بر قیمت ها وارد می کنند. این اعتقاد عمدتا از بازار بیت کوین ناشی می شود، چون در ماه های بعد از هاوینگ های نوامبر 2012 و ژوئیه 2016 شاهد بازارهای صعودی شگفت انگیزی بودیم.

این استدلال به دلیل افزایش قیمت بیت کوین از سطح 3867 به 10000 دلار طی دو ماه قبل از سومین هاوینگ بیشتر تقویت شده است.

آیا هاوینگ بیت کوین یک راهنما است؟

استخراج کنندگان درصد قابل توجهی از کل حجم فروش بیت کوین را در اولین هاوینگ در اواخر سال 2012 به خود اختصاص دادند. بعد از این رویداد، کاهش شدید فشار فروش از طرف استخراج کنندگان منجر به روند صعودی و افزایش قیمت شد.

فشار فروش
فشار فروش استخراج کننده

همانطور که در نمودار فوق مشاهده می کنید، فشار فروش استخراج کنندگان به عنوان درصدی از کل حجم فروش در هاوینگ 2012 از 135 درصد به 67 درصد کاهش یافته است. در این سال، قیمت بیت کوین به روند صعودی قبل از هاوینگ خود ادامه داد و طی دو هفته بعد از این رویداد با رشد 6 درصدی از 12.75 دلار به 13.50 دلار افزایش یافت. این روند صعودی ادامه یافت و قیمت در آوریل 2013 به رکورد بالای 260 دلار رسید.

ویلسون ویدیام ، تحلیلگر شرکت مِساری، به کوین دسک گفت:

برخی از سرمایه گذاران نظر مشابهی نسبت به زیکش دارند و اولین هاوینگ این ارز می تواند فشار فروش استخراج کنندگان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

پایان پاداش برای بنیانگذاران

همزمان با هاوینگ، پاداش بنیانگذار زیکش در ماه نوامبر منقضی و یک صندوق توسعه جدید جایگزین آن خواهد شد. طبق وبلاگ رسمی شرکت الکتریک کوین ، زیکش در سال 2016  راه اندازی شد و یک پاداش چهارساله به بنیانگذار اختصاص یافت. از کل پاداش های استخراج زیکش، 80 درصد  به استخراج کننده، حدود 15 درصد به سرمایه گذاران و بنیانگذاران و تقریبا 5 درصد به شرکت الکتریک کوین اختصاص داده شده است. این شرکت پاداش خود را صرف تامین اعتبار عملکردهای اصلی پشتیبانی می کند.

این صندوق جدید که توسط انجمن زیکش تصویب شده است، 20 درصد از پاداش های استخراج شبکه را به زیرساخت ها و توسعه  بازار اختصاص خواهد داد. از این مقدار 8 درصد برای شخص ثالث، 7 درصد برای شرکت الکتریک کوین و 5 درصد برای زیرساخت زیکش در نظر گرفته شده است. 80 درصد دیگر پاداش به استخراج کنندگان تعلق دارد.

توزیع پاداش
توزیع پاداش استخراج

بنابراین، به نظر می رسد که ماه نوامبر یک ماه خیلی مهم برای زیکش خواهد بود و هر چه به سه ماهه آخر سال 2020 نزدیکتر می شویم، بحث ها پیرامون تاثیر احتمالی هاوینگ بر قیمت و معیارهای غیر قیمتی بیشتر خواهند شد.

تاکنون، این ارز رمزنگاری همگام با بیت کوین و سایر ارزهای برتر بازار حرکت کرده است. در اواسط ماه مارس قیمت بیت کوین و بازارهای سهام به دلیل شیوع کروناویروس سقوط شدیدی را تجربه کردند. قیمت زیکش هم در چهار هفته منتهی به اواسط مارس از 70 دلار به 20 دلار کاهش یافت. بعد از “پنجشنبه سیاه” قیمت بیت کوین 150 درصد افزایش یافت و این باعث افزایش قیمت زیکش شد. قیمت این ارز اخیرا به سطح 50 دلار رسید ولی در حال حاضربه حدود سطح 45 دلار کاهش یافته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.