در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بلاک جنسیس یا پیدایش چیست و چه اهمیتی دارد

0 458

بلاک جنسیس با ایجاد شبکه، پیروی از قوانین اجماع و متصل کردن همه بلاک های بعدی به بلاک اول، بلاک چین را راه اندازی می کند. این بلاک به بلاک نخستین، پایه، پیدایش، اولیه و صفر نیز معروف است.

بلاک جنسیس چیست؟

در شبکه های اثبات کار(PoW)، بلاک جنسیس به اولین بلاکی که در بلاک چین استخراج شده اشاره دارد و به عنوان پایه و اساس تمام بلاک های بعدی عمل می کند. این بلاک معمولا به صورت کد غیرقابل تغییر در پروتکل ثبت می شود و خالق بلاک چین آن را ایجاد می کند. از آنجایی که هیچ بلاک قبل از آن برای ارجاع یا استخراج وجود ندارد، از طریق فرایند استخراج تولید نمی شود.
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟

در مقابل، برای راه اندازی شبکه اثبات سهام (PoS)، بلاک جنسیس معمولا توسط توسعه دهندگان و/یا اعتبارسنج های شبکه ایجاد می شود. اعتبارسنج ها ممکن است براساس معیارهای خاصی که در پروتکل مشخص شده، انتخاب شوند و نه از طریق استیکینگ، چون هیچ تراکنش یا سهام قبلی برای ارجاع وجود ندارد.
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

منشا بلاک جنسیس به راه اندازی شبکه بیت کوین در سال 2009 بر می گردد. ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) اولین بلاک را ایجاد کرد. این ارز اکنون بالاترین ارزش بازار را دارد و حتی برای مدت کوتاهی از ارزش بازار نقره پیشی گرفت. این امر بلاک جنسیس را به عنوان بخشی جداناپذیر از راه اندازی دفتر بلاک چین غیرمتمرکز و کاربردی تصدیق می کند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

هدف اصلی بلاک جنسیس این است که بلاک چین را با متصل کردن بلاک های بعد از آن به صورت رمزنگاری راه اندازی کند. این نقطه شروعی است که بلاک چین را تحکیم می کند و اعتماد به دفتر کل غیرقابل تغییر را امکان پذیر می کند. بلاک جنسیس پارامترهای اولیه مانند سختی استخراج و پاداش بلاک را تنظیم می کند که عملکرد شبکه و ساختار تشویقی را تحت تاثیر قرار می دهد. بدون بلاک جنسیس که این پایه و اساس را فراهم می کند، بلاک چین شروعی ایمن و قابل اطمینان نخواهد داشت.

همه شبکه های ارز رمزنگاری برای شروع دفتر خود به یک بلاک جنسیس نیاز دارند. برای مثال، بلاک جنسیس اتریوم حاوی دستورالعمل هایی برای تخصیص اولیه ارز ETH و پارامترهای اصلی شبکه است.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

بلاک جنسیس نقطه شروعی را فراهم می کند که بقیه بلاک چین در حال رشد می تواند بر اساس آن بنا شود. بدون این بلاک، یک بلاک چین هیچ پایه و اساسی برای ثبت دائمی تراکنش ها از طریق هش رمزنگاری نخواهد داشت.

بلاک جنسیس در بیت کوین

بلاک جنسیس بیت کوین در سوم ژانویه 2009 استخراج شد و به بلاک صفر معروف است. ساتوشی ناکاموتو این بلاک را به عنوان راهی برای راه اندازی شبکه و ارائه اولین ارز رمزنگاری ایجاد کرد.

ناکاموتو بلاک جنسیس را برای ایجاد اصول و مبانی فنی پروتکل و تنظیم پارامترهای مشخص راه اندازی طراحی کرد. این بلاک حاوی اشاره ای به عنوان “نخست وزیر در آستانه دومین کمک مالی به بانک ها برای جلوگیری از ورشکستگی آنها (The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks)” است که در روزنامه انگلیسی تایمز در 3 ژانویه 2009 منتشر شد. ناکاموتو با اضافه کردن این عنوان، بر روی بلاک جنسیس مهر زمانی زد و زمینه را برای هدف بیت کوین به عنوان جایگزینی غیرمتمرکز برای سیستم مالی سنتی فراهم کرد.

بلاک جنسیس

بخش نانس بلاک جنسیس دارای عدد معین 2083236893 است که ساتوشی ناکاموتو آن را از طریق فرایند استخراج برای برآورده کردن سطح سختی در زمان راه اندازی شبکه بیت کوین پیدا کرد. اگر چه سختی استخراج در مقایسه با استانداردهای امروزی بسیار کمتر بود، ایجاد بلاک جنسیس همچنان شامل تغییر مقدار نانس بود تا زمانی که هش بلاک معتبری که هدف را برآورده کند، کشف شود. تمام بلاک های بعدی براساس هش بلاک جنسیس ساخته می شوند و زنجیره ای ایجاد می کنند که هر بلاک را به بلاک اولی متصل می کند.
نانس چیست و چه نقشی در امنیت بلاک چین دارد

یکی از مهم ترین تصمیمات ناکاموتو، تعیین پاداش استخراج برای افزودن بلاک های جدید به بلاک چین بود. بلاک جنسیس شامل یک تراکنش کوی بیس با 50 بیت کوین پاداش است و مدل صدور این ارز را ایجاد می کند. اما این پاداش خاص یک مورد استثنا بوده و به دلیل ثبت غیرقابل تغییر بلاک جنسیس در نرم افزار بیت کوین، نمی توان آن را خرج کرد. پاداش 50 کوین الگویی را برای پاداش های بلاک ایجاد می کند که تقریبا هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می یابد تا این که به حداکثر عرضه 21 میلیون کوین برسد.

نکته: تراکنش کوین بیس نوع خاصی از تراکنش است که بلاک چین ها برای معرفی ارزهای جدیدی که هرگز وارد عرضه در گردش نشده اند، استفاده می کنند. ساتوشی ناکاموتو اولین تراکنش کوین بیس را در حین استخراج بلاک جنسیس ایجاد کرد. در ضمن این تشابه اسمی با صرافی کوین بیس دارد و نباید آنها را اشتباه گرفت.

یکی از بزرگ ترین عجایب بلاک چین بیت کوین این است که بلاک جنسیس هرگز در بلاک چین کانفرم نشده؛ موضوعی که بسیاری از متخصصان و توسعه دهندگان بلاک چین را متحیر کرده است. طراحی کدگذاری شده این بلاک، ویژگی های فنی و پولی بیت کوین را ایجاد کرد. بلاک جنسیس به عنوان اولین بلاک، دفتر کل توزیع شده شبکه را فعال کرد و زمینه را برای نوآوری در فناوری بلاک چین، ارزهای رمزنگاری و امور مالی فراهم کرد.
کانفرم چیست؟ هر آنچه باید در مورد تایید بلاک ها بدانید

بلاک جنسیس در سایر ارزهای رمزنگاری

بلاک جنسیس اتریوم در سال 2015 به عنوان پایه و اساسی برای بلاک چین این ارز استخراج شد. این بلاک عرضه و توزیع اولیه توکن ETH را با تخصیص توکن های خریداری شده به اولین سرمایه گذاران در طول یک پیش فروش، محقق کرد. اما بلاک جنسیس مدل اجماع PoW شبکه را که بخش جدا از ساختار پروتکل اتریوم قبل از به روزرسانی ادغام یا Merge بود، اجرا نکرد. رویکرد اتریوم از جهات مختلفی با بیت کوین متفاوت بود، به ویژه در روش توزیع توکن که به اولین سرمایه گذاران اجازه می داد تا قبل از راه اندازی شبکه، توکن ETH را خریداری کنند.

بسیاری از ارزهای رمزنگاری تا حدود بسیار زیادی فرمت بلاک جنسیس بیت کوین را کپی می کنند. بلاک جنسیس لایت کوین در سال 2011 با تغییرات جزئی در پارامترهای فنی مانند الگوریتم استخراج، الگو گرفته از بلاک جنسیس بیت کوین بود. بلاک جنسیس دوج کوین در سال 2013 با متن کدگذاری شده که به تیتر یک روزنامه در مورد افزایش قیمت بیت کوین اشاره دارد، شبیه اولین بلاک این ارز بزرگ بازار است.

هنگام مقایسه بلاک های جنسیس ارزهای رمزنگاری، چندین تفاوت قابل مشاهده است. برخی از این بلاک ها برچسب های زمانی خیلی دور را به عنوان برچسب زمانی اثبات کار نشان می دهند، در حالی که برخی دیگر بلاک جنسیس را برچسب زمانی جدیدترین می زنند. میزان سختی استخراج اولیه و مقدار پاداش بلاک نیز در بلاک های جنسیس ارزهای رمزنگاری متفاوت هستند.

در حالی که بلاک های جنسیس ساختارهای مشابه دارند، در راه اندازی دفتر کل توزیع شده متفاوت از یکدیگر هستند. صنعت بلاک چین با جایگزین هایی مانند مدل های اجماع اثبات سهام به نوآوری در ساختار بلاک جنسیس ادامه می دهد. بلاک جنسیس نقش مهمی را حفظ کرده که نشان دهنده آغاز یک سیستم مالی شفاف و غیرمتمرکز است.

اجزا و ساختار بلاک جنسیس

بلاک جنسیس حاوی داده های ضروری است که زمینه را برای بخش باقیمانده بلاک چین فراهم می کند. این بلاک افتتاحیه با علامت صفر کدگذاری شده و ساختاری را مشخص می کند که بلاک های بعدی از آن پیروی می کنند.

داده های تعبیه شده در بلاک جنسیس شامل برچسب مهر زمانی، هش بلاک، هش بلاک قبلی، نانس و آدرس پاداش بلاک هستند. برچسب زمانی نشان دهنده زمان ایجاد بلاک است، در حالی که هش بلاک قبلی صفر بوده، چون هیچ بلاک قبلی وجود ندارد.

در بلاک چین های PoW، مانند بیت کوین، نانس متغیری است که ماینرها روی آن کار می کنند تا یک هش تولید کنند که نیازهای خاصی را برآورده کند. ماینرها به تغییر دادن نانس ادامه می دهند تا زمانی که هشی را پیدا کنند که ویژگی های لازم را دارا باشد. این فرایند تکرار شونده که به استخراج معروف است، امنیت بلاک چین را تضمین می کند. آدرس پاداش بلاک نشان می دهد که پاداش بلاک کجا ارسال شود، اگر چه این آدرس در بلاک جنسیس در مقایسه با بلاک های بعدی متفاوت عمل می کند.

نکته قابل توجه این که آدرس پاداش بلاک در بلاک جنسیس تفاوت جزئی دارد،  زیرا مانند آدرس بلاک های بعدی عمل نمی کند و در شبکه هایی مانند بیت کوین، پاداش بلاک جنسیس قابل خرج کردن نیست. 

بلاک های جنسیس دیگر ارزها ممکن است شرایط اولیه را مشخص کنند یا توکن ها را توزیع کنند. برای مثال، بلاک جنسیس اتریوم قراردادهای هوشمندی را اجرا می کند که عرضه اولیه ETH را تعیین می کند.همچنین، بلاک های پیدایش حاوی پیام ها یا ارجاعات رمزگذاری شده هستند که یک لایه اختصاصی یا یادبود به بلاک اضافه می کنند.

ساختار بلاک جنسیس شامل یک هدر(header) و بدنه (body) است. هدر در برگیرنده ابرداده هایی مانند، نسخه، برچسب زمانی، سطح سختی، هش ریشه مرکل (متراکم سازی تراکنش ها) و نانس است. بدنه شامل تمام تراکنش های آن بلاک بوده که تنها تراکنش پاداش برای ایجاد کننده بلاک جنسیس در شبکه های تازه راه اندازی شده است.

این ساختار استاندارد قالب توالی زمانی بلاک های بعدی را تشکیل می دهد. ساختار ثابت بلاک جنسیس یک طرح کلی برای تایید تراکنش ها، افزودن بلاک های جدید، دستیابی به اجماع و رشد شبکه ایجاد می کند. 

رویدادهای بعد از بلاک جنسیس

پس از ایجاد بلاک جنسیس، شبکه بلاک چین می تواند به طور رسمی راه اندازی شود. با رسیدن به این نقطه عطف، عموم افراد می توانند در فعالیت های بلاک چین مشارکت کنند و روند اجماع و تمرکززدایی آغاز می شود.

پس از راه اندازی، بلاک چین شروع به ادامه فعالیت بر پایه بلاک جنسیس می کند. نودهای شبکه بلاک جنسیس یا بلاک افتتاحیه را به طور خودکار به عنوان تایید شده می پذیرند. این بلاک مانند تراکنش ها یا بلاک های بعدی نیاز به کانفرم به معنای مرسوم ندارد. بلاک های بعدی به هش بلاک جنسیس ارجاع می دهند و یک زنجیره ناگسستنی ایجاد می کنند که به نقطه مبدا شبکه متصل می شود.

با تایید بلاک جنسیس، ماینرها برای اضافه کردن بلاک های جدید با هم رقابت می کنند. با اضافه شدن بلاک ها، تعداد کانفرم ها برای بلاک های قبلی افزایش می یابد و ثبات و امنیت شبکه را بالاتر می برد. کوین های جدید از طریق پاداش های بلاک صادر می شوند و تراکنش ها تایید می شوند.

سختی استخراج به صورت پویا و براساس میزان فعالیت شبکه تنظیم می شود تا نرخ ثابت تولید بلاک حفظ شود. افزایش تعداد ماینرها و مشارکت بیشتر باعث افزایش رقابت و سختی استخراج می شود، در حالی که فعالیت کمتر، سطح سختی استخراج را کاهش می دهد. این تغییر خودکار، خود تنظیمی بلاک چین را تضمین می کند.

پس از ایجاد بلاک جنسیس، بلاک چین از طریق توسعه غیرمتمرکز، مکانیسم های اجماع و استخراج توام با پاداش، به طور طبیعی رشد می کند. فعالیت در بلاک چین جایگاه بلاک جنسیس را به عنوان یک نقطه اتکای ثابت محکم تر می کند. با افزایش پذیرش، تعداد تراکنش ها به سرعت چند برابر می شوند.

در مورد بلاک چین های ارز رمزنگاری، زمانی که اعتماد به شبکه شکل می گیرد، ارزش آن افزایش می یابد. کوین ها با توجه به پویایی عرضه و تقاضا، ارزش پولی پیدا می کنند. سفته بازی، معاملات و کاربردپذیری در دنیای واقعی، منجر به سرمایه گذاری و مشارکت بیشتر می شوند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.