در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

رشد سالانه بیت‌کوین بیشتر از طلا و بازارهای سهام

0 564

بیت‌کوین از ابتدای سال تاکنون میزان بازده سرمایه‌گذاری ( ROI) بالاتری نسبت به طلا، نقره شاخص S&P 500، نزدک، اپل، فیس‌بوک، تسلا و غیره داشته است.

قیمت بیت‌کوین در زمان انتشار این مطلب در بالای سطح 56000 دلار بود. این بدان معناست که قیمت آن از ابتدای سال 2021 تاکنون حدود 90 درصد افزایش یافته است.

اگرچه این افزایش در نوع خود چشمگیر است، اما آنچه بیشتر به چشم می‌آید، عملکرد بهتر بیت‌کوین در مقایسه با سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری مشهور مانند برخی از محبوب‌ترین شاخص‌های بازار سهام، بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان و فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره است.

کوین سرا
رشد بیتکوین در مقایسه با شاخص‌ها و شرکت‌های معروف جهان

پیشی گرفتن بیت‌کوین از نزدک و S&P 500

قیمت بیت‌کوین در ابتدای سال 2021 در حدود سطح 28900 دلار بود و تا آوریل به قله  64900 دلار رسید که بالاترین سطح آن تا این لحظه بوده است. در ماه‌های بعد قیمت این ارز سقوط کرد، چون ابتدا ایلان ماسک و سپس کشور چین باعث گسترش “ترس، عدم اطمینان و شک (FUD)” در بازار شدند.

پس از رسیدن قیمت به زیر سطح 30000 دلار در ماه جولای، بیت‌کوین روند صعودی خود را از سر گرفت و اکنون تقریبا دو برابر شده و به بالای سطح 55000 دلار رسیده است. به عبارت دیگر، قیمت این ارز از ابتدای سال جاری تاکنون تقریبا 90 درصد افزایش یافته است.

در حالی که بیشتر تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت‌کوین تا پایان سال به سطح 100000 دلار خواهد رسید، خالی از لطف نیست که مقایسه‌ای بین این ارز برتر بازار و سایر دارایی‌های بخش مالی سنتی داشته باشیم.

این مقایسه را ابتدا با محبوب‌ترین شاخص بازار سهام، یعنی S&P 500، شروع می‌کنیم که عملکرد 500 شرکت بزرگ فهرست شده در بورس‌های ایالات متحده را دنبال می‌کند. در واقع این شاخص در سال جاری عملکرد خوبی داشت و به 3700 واحد رسید، رکورد جدید 4520 واحد را در ابتدای ماه سپتامبر به ثبت رساند و تا پایان روز جمعه گذشته به 4391 واحد افزایش یافت. به عبارت دیگر، این شاخص در 10 ماه تقریبا 18 درصد رشد داشته است.

شاخص کامپوزیت نزدک از ابتدای سال جاری تاکنون افزایش کم‌تری داشته و تقریبا 15 درصد رشد کرده است. جالب اینجاست که میانگین صنعتی داو جونز در همین بازه زمانی تقریبا همین مقدار افزایش یافته است.

رشد بیت‌کوین در برابر شرکت های بزرگ جهان

حالا رشد سهام برجسته‌ترین شرکت‌های جهان را بررسی می‌کنیم. از ابتدای سال تاکنون، ارزش سهام  شرکت اپل 10 درصد افزایش یافته و بازده سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مایکروسافت، آمازون، فیس‌بوک و تسلا در همین مدت به ترتیب 35، 3، 23 و 7.5 درصد بوده است.

گوگل (زیر مجموعه شرکت آلفابت با نماد GOOG) با 61 درصد رشد از ابتدای سال تاکنون در بین شرکت‌هایی قرار گرفته که بهترین عملکرد را داشته‌اند. با این حال، رشد سالانه هیچ یک از آنها به اندازه رشد بیت‌کوین نیست.

رشد بیت‌کوین در برابر طلا و نقره

افراد زیادی بیت‌کوین را “طلای دیجیتال” می‌نامند، بنابراین مقایسه این ارز رمزنگاری با طلا و شاید نقره نیز جالب توجه باشد. طبق داده‌های 8marketcap.com، ارزش بازار نقره هنوز بیشتر از بیت‌کوین است.

با توجه به عدم اطمینان اقتصاد جهانی و افزایش تورم، این دو فلز در حال حاضر از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. با این حال، طلا (که قطعا با ارزش‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری در طول تاریخ بوده) از ابتدای سال تاکنون روند کاهشی داشته و بیش از 7 درصد کاهش یافته است.

وضعیت نقره حتی بدتر است، زیرا از ابتدای سال جاری تاکنون 17 درصد کاهش داشته است. در نتیجه، این دو فلز گرانبها که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، نمی‌توانند از نظر رشد سالانه (حداقل در ماه اکتبر) حتی به بیت‌کوین نزدیک شوند. بنابراین، چندان هم تعجب آور نیست که بسیاری از شخصیت‌های معروف مانند آنتونی اسکاراموچی، استیو وزنیاک و مایکل سیلور، بیت‌کوین را گزینه بهتری نسبت به طلا می‌دانند.

همچنین شایان ذکر است که بازده سرمایه این ارز رمزنگاری از ابتدای پیدایش آن تاکنون 8900000 درصد بوده و بهترین عملکرد را در بین سایر دارایی‌ها داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.