در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آفلاین شدن شبکه سولانا و توقف تراکنش ها؛ حمله ناموفق به شبکه اتریوم

0 609

اعتبارسنج‌های سولانا پس از اختلال در این شبکه به دلیل افزایش ناگهانی حجم تراکنش‌ها، نسخه جدیدی را برای انتشار آماده می‌کنند. در همین حال، شبکه اتریوم از یک حمله مخرب قسر در رفت. 

سولانا، بزرگ‌ترین رقیب اتریوم، طی 24 ساعت گذشته 15 درصد از ارزش خود را پس از حمله محروم‌سازی از سرویس (حمله داس) از دست داد. در یک حمله از نوع داس، یک مهاجم باعث ممانعت دستیابی کاربران تایید شده به اطلاعات و یا سرویس های خاصی می شود . 

در 14 سپتامبر ساعت 12:38 بعدازظهر به وقت جهانی (23 شهریور ساعت 17:08 به وقت ایران) حساب توییتر “Solana Status” اعلام کرد  که شبکه اصلی بتای سولانا به مدت 45 دقیقه با مشکل قطع و وصل شدن خدمات مواجه شد.

شش ساعت پس از اعلام این خبر، Solana Status توضیح داد که افزایش بار تراکنش‌ها به 400000 در ثانیه، شبکه را تحت فشار قرار داده که این باعث حمله داس و آغاز فورک شدن شبکه شده است.

سولانا
شبکه بتای سولانا با افزایش چشمگیری در بار تراکنش‌ها مواجه شد که به اوج 400000 تراکنش در ثانیه رسید. این تراکنش‌ها شلوغی بیش از حد صف پردازش را در پی داشتند و عدم اولویت‌بندی پیام‌های مهم شبکه باعث شد تا شبکه فورک شدن را آغاز کند.

با توجه به این که مهندسان سولانا قادر به رفع این مشکل نبودند، جامعه اعتبارسنج آن تصمیم گرفت شبکه را مجدد راه‌اندازی کند. این جامعه در حال آماده‌سازی نسخه جدید است و انتظار می‌رود که به زودی اطلاعات جدیدی در این باره منتشر شود.

قیمت سولانا

این اتفاق به اعتماد معامله گران نسبت به سولانا لطمه زد و قیمت این ارز در 12 ساعت 15 درصد کاهش یافت. قیمت سولانا در 9 سپتامبر به رکورد 215 دلار رسید. پس از آن قیمت اصلاح شد و قبل از وقوع این حادثه در زیر سطح 175 دلار بود. اخبار مربوط به قطع شدن خدمات شبکه سولانا قیمت را تا سطح 145 دلار کاهش داد. در زمان انتشار این مطلب، سولانا در حدود سطح 164 دلار معامله می‌شد.

قیمت سولانا
نمودار روزانه قیمت سولانا

آفلاین شدن شبکه آربیتروم وان (Arbitrum One)

سولانا  تنها شبکه ارز رمزنگاری نیست که در 14 سپتامبر با توقف خدمات مواجه شد، شبکه آربیتروم وان نیز گزارش داد که ترتیب‌سنج آن (sequencer) تقریبا 45 دقیقه آفلاین شده است.

در حالی که آربیتروم وان تاکید کرد که وجوه کاربران “به هیچ عنوان در معرض خطر” نبوده‌اند، تراکنش‌های جدید در این مدت ارسال نمی‌شدند. Offchain Labs ( تیم سازنده آربیتروم وان) همچنین تاکید کرد که این شبکه هنوز در مرحله بتا است و  هشدار داد که در این روزهای ابتدایی احتمال توقف‌های بیشتر وجود دارد.

پس از آن که در مدت کوتاهی تعداد زیادی تراکنش به ترتیب سنج آربیتروم ارسال شد، تیم توسعه توقف سرویس‌دهی را به یک باگ نسبت داد که باعث اختلال در ترتیب سنج شده بود.

حمله ناموفق به شبکه اتریوم

این ها تنها اتفاقات رخ داده در یک روز نبودند، یک شخص ناشناس نیز به شبکه اتریوم حمله کرد که موفق نبود. توسعه‌دهنده ماریوس وان‌در وایدن در توییتی به این حمله ناموفق اشاره کرد.

به گفته این توسعه‌دهنده، تنها تعداد کمی از نودهای Nethermind فریب خوردند و به زنجیره نامعتبر منتقل شدند. در حالی که بقیه نودها در زنجیره اصلی ماندند. تمام نودهایی که تحت تاثیر این حمله قرار گرفته‌اند، دوباره به زنجیره صحیح برگشته‌اند.

منبع cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.