در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

پای نتورک (Pi Network)چیست؟ آیا یک طرح کلاهبرداری است؟

1 4,429

ارز رمزپایه پای نتورک (Pi Network) چیست؟ چگونه می توان آن را استخراج کرد؟ در این مطلب سعی شده درباره این ارز رمزنگاری به صورت بی طرفانه صحبت شود. این ارز اخیرا در لیست کوین مارکت کپ قرار گرفته است. هر چند در این سایت اعلام شده که ارز پای نتورک بدون بررسی کامل لیست شده است. این ارز با هدف امکان استخراج ارزهای رمزنگاری با استفاده از تلفن همراه ارائه شده است.

معرفی پای نتورک

همانطور که دنیای ما روز به روز دیجیتالی تر می شود، ارزهای رمزپایه نیز همگام با آن تغییر می کنند. هر روز ارزهای رمزنگاری جدید با ویژگی ها و فرصت های جدید وارد بازار می شوند. پای نتورک نمایانگر نوع جدیدی از ارزهای دیجیتال است که عموم مردم به آن دسترسی دارند. در حال حاضر، تمام افرادی که تلفن هوشمند دارند می توانند ارز رمزنگاری Pi را استخراج کنند.

ارز رمزنگاری Pi در سال 2019 توسط سه فارغ التحصیل از دانشگاه استنفورد راه اندازی شد و به سرعت در میان کاربران محبوبیت یافت. این ارز یک پلتفرم رمزنگاری جدید است که آن را برای تغییر حوزه استخراج ارز رمزنگاری با تلفیق “ویژگی استخراج و کسب درآمد از طریق گوشی هوشمند” ایجاد کرده اند.

پای نتورک بر این باور ساده ایجاد شده که شبکه های بلاک چین و ارزهای رمزنگاری خارج از دسترس عموم هستند. برای مثال، دیگر نمی توان بیت کوین را با یک کامپیوتر خانگی استخراج کرد و برای ادامه این کار به تجهیزات بسیار گران قیمت نیاز است. بیشتر مردم به این تجهیزات دسترسی ندارند و این باعث دور نگهداشتن  مردم از اکوسیستم ارز رمزنگاری می شود. 

ارز پای را می توان از طریق تلفن همراه استخراج کرد و  برای این کار نیازی به شروع برنامه ندارد. این امر نحوه استخراج را کاملا تغییر داده و افرادی که به دلیل هزینه ها و پیچیدگی  استخراج از دنیای ارز رمزنگاری دور هستند را تشویق می کند تا به این پروژه ملحق شوند. مشارکت در اکوسیستم پای هم رایگان (تقریبا) و هم آسان است.

اصول مهم پای نتورک

ارز رمزنگاری پای نتورک اولین ارز اجتماعی است که مرحله بتای آن در تاریخ 14 مارس سال 2019 توسط دکتر نیکلاس کوکالیس (مدیر بخش فناوری)، دکتر چنگ دیائو فن (مدیر بخش تولید) و وینسنت مک فیلیپ (رئیس انجمن پای) راه اندازی شد.

ارز پای به سرعت مورد علاقه کاربرانی قرار گرفت که مایل به عضویت در یک شبکه اجتماعی جدید و استخراج ارز رمزنگاری بودند.

تیم توسعه
تیم توسعه پای

پای نتورک به کاربرن این امکان را می دهد تا ارز رمزنگاری پای را از هر دستگاه موبایلی استخراج کنند. به طور کلی، این نتیجه تکامل ارزهای رمزنگاری است. در حالی که استخراج  بیت کوین هنوز هزینه های هنگفتی را  تحمیل می کند و همچنین هزینه های برق آن بالاست که برای محیط زیست مضر است، توسعه دهندگان ارز پای یک گام بزرگ به سمت پیشرفت و تکامل فرایندهای استخراج برداشته اند.

 ایده اصلی، ایجاد شبکه ای کاربر پسند بوده که افراد بتوانند با استفاده از یک برنامه موبایل، زنجیره های خود را بسازند و ارزها را با حداقل هزینه و مصرف باطری خیلی پایین استخراج کنند. پای نتورک از الگوریتم اثبات کار استفاده می کند. در حال حاضر، تیم توسعه یک نسخه بتا از SDK خود و یک جعبه شنی برای آزمایش تراکنش ها (جعلی) بین کاربران منتشر کرده است.

توسعه پای نتورک در سه مرحله انجام می شود

Pi Network

مرحله اول: طراحی و توزیع توکن

سرور پای از خط و مشی یک سیستم غیرمتمرکز تقلید می کند و بعد از عملیاتی شدن به این کار ادامه خواهد داد. طی این مرحله، بهبود تجربه کاربر در مقایسه با مرحله پایدار شبکه اصلی امکان پذیر و نسبتا آسان است. تمام ارزهای استخراج شده کاربران پس از راه اندازی، به شبکه جدید منتقل خواهند شد.

به عبارت دیگر، این شبکه جدید موجودی کلیه دارندگان حساب کاربری در مرحله اول را مسدود خواهد کرد و همان روش سیستم های کاملا غیر متمرکز را ادامه خواهد داد! پای در این مرحله در صرافی ها نمایش داده نمی شود و خرید آن با هر ارز دیگری غیر ممکن است.

مرحله دوم:شبکه آزمایشی

قبل از شروع شبکه اصلی، نرم افزار میزبان در شبکه آزمایشی مستقر خواهد شد. این شبکه دقیقا از همان برنامه قابل اطمینان شبکه اصلی استفاده می کند. تیم اصلی پای، میزبان چندین نود در شبکه آزمایشی خواهند بود، اما آنها تعداد بیشتری از پیشگامان را تشویق به راه اندازی نودهای خود در این شبکه خواهند کرد.

در واقع، به پیشگامان توصیه می شود تا برای وصل کردن هر نود به شبکه اصلی از شبکه آزمایشی شروع کنند. شبکه آزمایشی در مرحله اول به صورت دوره ای و موازی با شبیه ساز پای اجرا می شود. برای مثال، نتایج هر دو سیستم روزانه مقایسه می شوند تا گپ ها و خطاهای شبکه آزمایشی برطرف شوند.

شبکه آزمایشی این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا اصلاحاتی را پیشنهاد و اعمال کنند. پیش از راه اندازی موازی، شبکه آزمایشی به حالتی می رسد که نتایجش با شبیه ساز یکی می شود. وقتی که جامعه آماده شود، پای به مرحله بعدی منتقل خواهد شد.

مرحله سوم: شبکه اصلی

وقتی که تیم توسعه تشخیص دهد که نرم افزار برای تولید آماده است و در شبکه آزمایشی کاملا آزمایش شده، شبکه اصلی پای نتورک راه اندازی خواهد شد. نکته مهم این که در طول انتقال به شبکه اصلی، فقط حساب های تایید شده که متعلق به افراد واقعی هستند، مسدود نخواهند شد.

پس از آن، مرحله اول و شبکه شبیه سازی شده به پایان می رسند و سیستم به طور مستقل و برای همیشه به کار خود ادامه خواهد داد.تیم توسعه و جامعه پای در آینده به روزرسانی هایی را ارائه خواهند کرد. مانند سایر بلاک چین ها، پیاده سازی و گسترش شبکه به نود های به روز رسانی شده نرم افزار بستگی خواهند داشت.

هیچ مرجع نظارتی این ارز را کنترل نخواهد کرد و کاملا غیر متمرکز خواهد بود.سایر کاربران جعلی یا تکراری حذف خواهند شد. در این مرحله پای در صرافی ها عرضه خواهد شد.

اما آنچه از این مراحل مشخص است به جرأت می توان گفت که این پروژه به هیچ عنوان غیرمتمرکز نیست و طبق نظر و تشخیص توسعه دهندگان مراحل انجام می شود. خب این یک ایراد برای این سیستم است و می تواند نشان دهنده احتمال کلاهبرداری باشد.

چه چیزی پای نتورک را متفاوت می کند؟

الگوریتم اجماع پای در بالای SCP ساخته می شود. SCP  به طور رسمی در سال 2015 استفاده شد و در حال حاضر در شبکه استلار اجرا می شود. عمدتا، شرکت ها و موسسات (مانند آی بی ام) نودهای شبکه استلار را تشکیل می دهند. اما پای قصد دارد که به کاربران اجازه دهد تا با استفاده از دستگاه های خود (از جمله تلفن همراه، لپ تاپ و کامپیوترها) با این پروتکل همکاری داشته و پاداش دریافت کنند.

چه کسی می تواند در پای نتورک مشارکت داشته باشد؟

تمام کسانی که دارای گوشی هوشمند اندروید و اپل هستند و به اینترنت دسترسی دارند می توانند در پای نتورک مشارکت داشته باشند. طبق وایت پیپر، برای کاربران پای (استخراج کنندگان) چهار نقش وجود دارد که عبارتند از:

پیشگام

این اولین سطح برای همه کاربران است. در این مرحله کاربر می تواند به راحتی اثبات کند که ربات نیست. این کاربر با هر بار ورود به برنامه حضور خود را تایید می کند. وی همچنین می تواند برنامه را برای درخواست تراکنش ها باز کند(مثلا، پرداختی از طریق پای به یک پیشگام دیگر انجام دهد). حجم استخراج 0.39 پای در ساعت است.

مشارکت کننده

کاربری است که با ارائه فهرستی از پیشگامان شناخته شده و مورد اعتماد، به شبکه کمک می کند. به طور کلی، کاربران مشارکت کننده یک نمودار اعتماد جهانی ایجاد می کنند. کاربر برای باز کردن قفل این سطح باید ارز پای را به مدت سه روز استخراج کند.

سفیر

کاربری است که پای نتورک را به کاربران دیگر معرفی می کند. این سطح برای کاربرانی است که افراد دیگر را برای عضویت در  پای نتورک دعوت می کنند.

نود

یک کاربر پیشگام و مشارکت کننده است که نرم افزار نود پای را در کامپیوتر یا لپ تاپ خود اجرا می کند. این نرم افزار الگوریتم اصلی SCP را  با در نظر گرفتن اطلاعات نمودار اعتماد ارائه شده توسط مشارکت کنندگان، اجرا می کند.  این سطح هنوز در حال کامل شدن است و بعدا در دسترس خواهد بود.

فلسفه اصلی پای نتورک

آنچه این پروژه در مورد هدف خود می گوید به این صورت است:

مدل بیت کوین به گونه ای ساخته شده که اولین استخراج کنندگان تعداد زیادی از بیت کوین ها را بدست آوردند و کسانی که بعدا استخراج را شروع کردند کمتر و کمتر پاداش گرفتند. تا جایی که امروز افراد فاقد تجهیزات قدرتمند تخصصی نمی توانند استخراج سودآوری از این ارز داشته باشند.

این امر به طور جدی مانع پذیرش گسترده بیت کوین می شود، چون در صورت نداشتن مزرعه های استخراج اختصاصی، تنها راه مشارکت در اکوسیستم این ارز، خرید آن است. 

این حتی یک مانع بزرگی است برای کسانی که رویای ورود به دنیای ارز رمزنگاری را دارند. پای نتورک قصد تغییر این مدل را دارد. 

بایدها و نباید های پای نتورک

شما یک سرمایه گذار پیرو مکتب قدیمی از نوع وارن بافت هستید. ریسک ها و موارد ناشناخته را دوست ندارید و می خواهید که پرتفوی تان پر از سهام های شرکت های بزرگ باشد. شما ترجیح می دهید منتظر انتشار نسخه بتا بمانید و این که پای خودش باید ثابت کند که یک محصول دارد. در حال حاضر، فکر می کنید پای مانند یک طرح هرمی است.این نگرانی به جاست و دنیا به افرادی مانند شما نیاز دارد. انتظار برای بالغ شدن پای کاملا منطقی و عقلانی است. هدف مرحله بتای پای این است که به سرمایه گذاران نشان دهد که با استفاده از کاربران جدید روزانه، روند پذیرش آن شتاب می گیرد.

شما واقعاً نمی خواهید برنامه دیگری با خطرات امنیتی ناشناخته در تلفن خود داشته باشید. طبق وایت پیپر پای، این برنامه باتری را خالی نمی کند و عملکرد گوشی را تحت تاثیر قرار نمی دهد.  چون تیم توسعه دهنده آن برای بررسی تلفن شما به عنوان یک نود قابل اطمینان  از پروتکل اجماع استلار (SCP) استفاده می کند. بیت کوین برای به روز رسانی به انرژی و هزینه خیلی زیادی نیاز دارد، ولی پای این گونه نیست. البته، هنوز موارد ناشناخته زیادی از جمله میزان قابل اعتماد بودن این الگوریتم، وجود دارند. این که هر روز باید روی دکمه استخراج ضربه بزنید آزار دهنده به نظر می رسد. اگر این کار را نکنید، از سایر استخراج کنندگان عقب خواهید ماند.

در حال حاضر، قابلیت های برنامه پای بسیار محدود هستند. مطمئنا یک اتاق گفتگو وجود دارد، اما این مکانی است که فعلا تازه واردان وارد آن می شوند و سوالاتی مانند ” چگونه می توانم ارز پای را تبدیل به پول کنم” می پرسند. به خاطر داشته باشید که ارز پای هنوز هیچ ارزشی ندارد. بیت کوین هم در روزهای ابتدایی خود هیچ ارزشی نداشت.

برنامه موبایل پای چگونه کار می کند؟ چگونه می توان پای بیشتری بدست آورد؟

این برنامه به کاربر امکان می دهد تا با مشارکت های ساده در انجمن پای، ارزهای بیشتری بدست بیاورد. هرچه کاربر مشارکت بیشتری داشته باشد، ارزهای بیشتر به دست خواهد آورد.

برای بدست آوردن پای، هر 24 ساعت برنامه موبایل خود را چک کنید و برای شروع استخراج روی آیکون شبیه رعد و برق ضربه بزنید. در حین استخراج می توانید با دعوت از دوستان و آشنایان قابل اعتماد برای پیوستن به این شبکه، نرخ استخراج ساعتی خود را افزایش دهید.پس از 3 روز استخراج ، می توانید با ایجاد حلقه امنیتی خود، که به امنیت کلی شبکه کمک می کند، درآمد خود را بیشتر کنید.به خاطر داشته باشید که اعضای قدیمی شبکه با نرخ بالاتری نسبت به اعضای جدید می توانند استخراج کنند.

ارزش پای چقدر است و کجا می توان آن را ذخیره کرد؟

در حال حاضر، ارزش پای تقریبا صفر است (مشابه بیت کوین در سال 2008). ارزش پای به زمان، میزان توجه به این پروژه، کالاها و خدمات ارائه شده توسط اعضای شبکه بستگی دارد.

کیف پول همان برنامه ای است که از طریق آن ارزهای خود را استخراج می کنید. در مرحله سوم این پروژه، کاربران می توانند مالکیت کامل کلیدهای خصوصی/عمومی خود را در اختیار داشته باشند.

آیا پای یک طرح کلاهبرداری است؟

طبق پرسش و پاسخ های مطرح شده در سایت reddit، این پروژه نمی تواند کلاهبرداری باشد. چون هدف واقعی تیم توسعه آن دسترسی تمام مردم جهان به این ارز رمزنگاری است.

تیم اصلی پای توسط سه فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد هدایت می شود. همه آنها به ایجاد جامعه بلاک چین استنفورد کمک کرده اند. البته، آنها خاطر نشان کرده اند که نمی توانند موفقیت پروژه پای را تضمین کنند. با این حال، قول داده اند که برای تحقق اهداف این پروژه تمام تلاش خود را بکنند.

با بررسی دقیق تر به نظر می رسد که تیم این پروژه از نام دانشگاه استنفورد سوء استفاده می کند. مسلما این دانشگاه با افزایش بازدید می تواند در سطح جهانی مشهور تر شده و از رقبای خود پیشی بگیرد. پس دلیلی برای رد و تایید این پروژه ندارد.

نکته مهم بعدی نوع استخراج این ارز است. استخراج به صورت آفلاین!! در واقع استخراجی وجود ندارد و صرفا پاداش دعوت و کلیک داده می شود. بیایید دیدگاه های مثبت و منفی موجود در مورد این ارز را بررسی کنیم:

دیدگاه های منفی:

 1. هیچ تاریخ مشخصی برای عرضه آن وجود ندارد. در واقع تاریخ مشخصی برای انجام هر مرحله اعلام نشده.
 2. برخلاف آنچه ادعا می شود، استخراجی وجود ندارد. تنها دادن پاداش با نرخ محاسبه شده بر اساس تعداد مراجعه است.
 3. رایگان است. اعتماد به پروژه های رایگان مشکل است.
 4. در حال حاضر این ارز هیچ ارزشی ندارد و هیچ کس نمی داند در آینده ای نامعلوم آیا این ارز ارزشی خواهد داشت یا نه. در واقع تنها به یک امید واهی(وعده اینکه ارز پای نتورک مانند بیت کوین رشد خواهد کرد) کاربر را جذب می کند.
 5. اطلاعات و داده های شما ممکن است سرقت شود.
 6. این پروژه در حال حاضر در حال انجام تبلیغات است و به نظر می رسد از این طریق برای خود کسب درآمد می کند. یعنی با داشتن کاربران و بازدیدکنندگان زیاد از آنها به عنوان یک دیتا بیس برای انجام تبلیغات و کسب درآمد استفاده می کند.

دیدگاه های مثبت:

 1. هیچ پولی برای سرمایه گذاری نیاز ندارد. پس حتی اگر یک طرح کلاهبرداری باشد، ارزش امتحان کردن را دارد. با این حال باید به این نکته توجه داشت که اطلاعات تلفن همراه شما در معرض سرقت قرار دارند. بنابراین آیا واقعا ارزش امتحان کردن را دارد؟
 2. وایت پیپر نشان می دهد که این یک پروژه جاه طلبانه است و آینده خوبی دارد. اما منتقدان این پروژه، به همین وایت پیپر ایرادات زیادی وارد کرده اند.
 3. با توجه به این که پایگاه داده پای نتورک بیش از 7.5 میلیون کاربر دارد، به نظر می رسد یکی از بزرگترین پروژهای مبتنی بر کاربر باشد که مطمئنا ارزش آن را پس از ارائه ارز در آینده افزایش خواهد یافت.

در پایان، قبل از ورود به هر شبکه، پروژه یا برنامه ای، توصیه می شود که خودتان در مورد آن تحقیق کنید.

منبع changelly.com medium.com changelly.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Abolfazl می گوید

  یه مثال کوچیک میزنم تا خودتون بفهمید پای چیه
  سرمایه گذاری تو پای مثل اینه که تو فیسبوک میگفتن اگر عکس ماشینو لایک کنی ماشین چراغاش روشن میشه بوق میزنه
  همینقدر دروغ و همینقدر بی اطمینان .
  یا به نوع دیگه بگمش پای همون کینگ مانی قبله