در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تحلیلگران: اصلاح قیمت بیت کوین تا سطح 30000 دلار طبیعی است

0 1,060

ارزش کل بازار ارزهای رمزنگاری بیش از 200 میلیارد دلار کاهش یافت، چون قیمت بیت کوین به 30229 دلار رسید و آلت کوین ها اصلاح شدیدی داشتند.

روند صعودی در بازارهای ارز رمزنگاری در تاریخ 11 ژانویه فروکش کرد،زیرا با افزایش فشار فروش بیت کوین اکثر آلت کوین ها بیش از 20 درصد کاهش قیمت داشتند.

پس از کاهش قیمت به زیر سطح حمایت 40000 دلار در تاریخ 10 ژانویه، فشار فروش بیت کوین یک شبه افزایش یافت و قیمت این ارز رمزنگاری را تا سطح 30229 دلار کاهش داد.

مارک کوبان از رکود بازار به عنوان فرصتی برای اشاره به شباهت بازار ارزهای رمزپایه با حباب سهام اینترنت در دهه 1990 استفاده کرد. وی گفت:

با بررسی معاملات ارز رمزنگاری می توان فهمید که این بازار مانند حباب سهام اینترنت است. اما بیت کوین، اتریوم و ” چند ارز دیگر” احتمالا  راه آمازون و ای بِی (eBay) را دنبال خواهند کرد و ارزش آنها همچنان افزایش خواهد یافت.

برخی افراد معروف در بازار ارز رمزنگاری مانند الکس مشینسکی، مدیر عامل شرکت سلسیوس، اصلاح اخیر قیمت را طبیعی و سالم می دانند. مشینسکی اشاره کرد که قبل از ادامه روند صعودی، احتمال کاهش قیمت تا سطح 16000 دلار وجود دارد.

بازارهای سنتی نیز شاهد کاهش بودند

بخش مالی سنتی نیز در روز دوشنبه تحت فشار بود، زیرا اوضاع سیاسی در ایالات متحده آمریکا باعث ایجاد تنش و عدم اطمینان درباره آینده این کشور و اقتصاد آن شده است.

S&P 500، داوجونز و نزدک روز معاملاتی خود را قرمز به پایان رساندند و به ترتیب 0.66، 0.29 و1.55 درصد کاهش داشتند.سهام بیگ تک و FAANG  به پایین ترین سطح پس از 26 نوامبر رسیدند.

تحلیلگران: اصلاح در بازار قابل پیش بینی بود

با توجه به این که قیمت بیت کوین در کمتر از یک ماه از سطح 17586 دلار به سطح 41950 دلار رسیده است، دیوید لیفچیتز، مدیر ارشد فناوری اطلاعات در ExoAlpha، این کاهش قیمت را یک “اصلاح سالم توسط نهادهای سرمایه گذاری هوشمندی می داند که بیت کوین را از 20000 تا 30000 دلار خریداری کرده اند.

نکات مربوط به نیروی محرکه حرکتهای اخیر قیمت را می توان از طریق تجزیه و تحلیل الگوهای ظاهر شده در شبکه های اجتماعی نیز یافت.

بیت کوین
قیمت بیت کوین و احساسات پیرامون آن

به گفته جوشوا فرانک،مدیرعامل و بنیانگذار پلتفرم TheTie، عدم ذکر بیت کوین در توییتر در دسامبر سال 2020 نشان می دهد که تعداد کمی از سرمایه گذاران بزرگ در حال هدایت قیمت به سطح های بالاتر بوده اند. فرانک در یک پست اختصاصی گفت:

در سوم ژانویه، بیت کوین و حجم توییت های 24 ساعته ارز رمزنگاری به بالاترین حد خود رسیدند. سرمایه گذاران جزئی در هفته دوم ژانویه همچنان علاقه مند به بیت کوین هستند و میانگین مکالمات ماهانه توییتر در مورد این ارز برتر در ماه ژانویه به بالاترین حد خود رسیده است. جای تعجب نیست که این افزایش فعالیت توییتر با یک سقف در بیت کوین مطابقت دارد.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

قیمت اتریوم نیز تحت تاثیر کاهش قیمت بیت کوین قرار گرفت و قبل از ایجاد سطح حمایت به سطح 914 دلار رسید. در حال حاضر، اتریوم در حدود سطح 1082 دلار معامله می شود.

موقعیت های معامله گران برتر در برخی صرافی ها

داده های ارائه شده توسط صرافی، نسبت موقعیت خرید (لانگ) به فروش( شورت) معامله گران را نشان می دهند. با تجزیه و تحلیل موقعیت هر معامله گر در معاملات نقدی، قراردادهای دائمی و آتی، می توان دید واضح تری در مورد صعودی یا نزولی بودن معامله گران حرفه ای بدست آورد.

با این اوصاف، گاهی اوقات صرافی ها از روش های تحلیلی متفاوتی استفاده می کنند، بنابراین معامله گران باید به جای ارقام مطلق، تغییرات را زیر نظر بگیرند.

صرافی بایننس

معامله گران برتر بایننس در 30 روز گذشته به طور متوسط 23 درصد موقعیت خرید را در اختیار داشتند. اما آنها از 7 ژانویه شروع به اضافه کردن موقعیت های خرید کردند تا این که در ساعات اولیه 10 ژانویه به  59 درصد رسیدند.

بایننس
موقعیت های معامله گران برتر در صرافی بایننس

این حرکت در حالی صورت گرفت که بیت کوین سطح مقاومت 37000 دلاری را شکست و مسیر خود را برای رسیدن به سطح 41500 دلار هموار کرد.بنابراین، معامله گران برتر بایننس به جای پیش بینی روند قیمت، به آن واکنش نشان داده اند.

صرافی هووبی

از طرف دیگر، نسبت موقعیت های خرید به فروش معامله گران برتر صرافی هووبی در 30 روز گذشته به طور متوسط 0.91 بوده است، بنابراین، موقعیت های فروش9 درصد بودند. از 8 ژانویه تا ساعات اولیه 10 ژانویه، این معامله گران موقعیت های فروش خود را افزایش داده اند و چون بیت کوین نتوانست سطح مقاومت 42000 دلار را بشکند، سود کسب کردند.

هووبی
موقعیت های معامله گران برتر در هووبی

این روند با از دست دادن سطح حمایت 39000 دلار تغییر کرد و معامله گران برتر در صرافی هووبی برای خرید در سطوح پایین تر،موقعیت های فروش 28 درصدی خود را به 4 درصد کاهش دادند.

صرافی اوککس

معامله گران برتر در صرافی اوککس با افزایش موقعیت های خرید، این نسبت را از 1  در ساعات ابتدایی 8 ژانویه به 1.79 در ساعات ابتدایی 11 ژانویه رساندند.

اوککس
موقعیت های معامله گران برتر در اوککس

این معامله گران در بالاترین سطح اقدام به خرید کردند و کسانی بودند که با کاهش 26 درصدی قیمت به شدت ضرر کردند. نسبت موقعیت خرید به فروش آنها با رسیدن قیمت به سطح 34000 در 11 ژانویه دوباره به 1 رسید.

معامله گران بیت فینکس نیز غافلگیر شدند

صرافی بیت فینکس داده های هفتگی سود و زیان معامله گران برتر را جمع آوری می کند. طی 24 ساعت گذشته، 10 نفر از معامله گران در مجموع 153.3 میلیون دلار ضرر کرده اند.

بیت فینکس
داده های هفتگی سود و زیان در بیتفینکس

ضرر و زیان مربوطه در هنگام کاهش غافلگیرانه به این معنا نیست که معامله گران بیت فینکس اشتباه محاسباتی کرده اند. ممکن است برخی از آنها از موقعیت خوبی برخوردار نبوده اند، اما در مجموع سودآوری داشته اند.هم اکنون، با توجه به سطوح تاریخی قیمت، معامله گران بیت فینکس به وضعیت “خنثی” بازگشته اند.

قیمت بیت کوین
نسبت موقعیت های خرید به فروش در مقابل قیمت در بیت فینکس

داده های ارائه شده توسط صرافی نشان می دهند که نسبت موقعیت های خرید به فروش در صرافی بیت فینکس از 2 به 9 افزایش یافته است.به طور کلی، میانگین متحرک 6 ماهه آن 6 بوده و متمایل به سمت موقعیت های لانگ است و این نشان می دهد که معامله گران سودآوری قابل توجهی داشته اند.

20 درصد از کاهش قیمت ها معمول هستند نه استثنا

لازم به ذکر است که بیت کوین دارای نوسانات متوسط روزانه 3.75 درصد است. بنابراین، باید منتظر چنین اصلاح های بزرگی بود.

بیت کوین در تاریخ 12 مارس سال 2020 با کاهش 50 درصدی روزانه روبرو شد،اما در ادامه این ارز برتر بازار روند صعودی به خود گرفت و با افزایش تقریبا 12 برابری از سطح 3600 دلار به حدود سطح 42000 دلار رسید.

احتمال فشار فروش از طرف استخراج کنندگان

الکس کروگر، تریدر و تحلیلگر، گفت که فشار فروش زیاد در برابر یک بازار بیش از حد اهرم شده باعث کاهش قیمت شد. او افزود که مشخص نیست آیا این فشار فروش از طرف استخراج کنندگان بوده یا این که معامله گران کلان موقعیت های خود را نقد کرده اند.

استخراج
شاخص موقعیت استخراج کننده

میانگین 30 روزه شاخص موقعیت استخراج کننده (MPI) در روز یک شنبه هفته جاری به 2.20 افزایش یافت. عدد بالای 2.00 بیانگر فروش توسط استخراج کنندگان است.

کی یانگ جو در توییتی گفت:

شاخص موقعیت استخراج کننده برای تشکیل یک سقف کافی است. آنها در حال فروش بیت کوین هستند.

صرافی کوین بیس نیز شاهد فشار فروش بود و با ثبت یک سفارش فروش 180 بیت کوین در این صرافی،قیمت به سرعت 1200 دلار کاهش یافت.

بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین ( صرافی کوین بیش)

علاوه براین، اسکات ماینرد در پستی اظهار داشته که افزایش های پارابولیکی و ناگهانی قیمت مانند آنچه اخیرا شاهد بودیم “ناپایدار” هستند و به ناچار با اصلاح شدید روبرو می شوند. همین اظهار نظر باعث تزریق ترس به بازار و در نتیجه اصلاح قیمت شده است.

به گفته جوئل کروگر،بازار به شدت در وضعیت اشباع خرید قرار داشت و یک اصلاح سالم ضروری بود. در واقع، شاخص قدرت نسبی 14 روزه در نمودار روزانه بسیار بالاتر از عدد 70 بود و این وضعیت اشباع خرید در هفته گذشته را نشان می داد.

بیت کوین بیشتر افزایش های سال 2021 خود را از دست داد

بیت کوین بیشتر افزایش های چشمگیر سال 2021 خود را در یک اصلاح شدید از دست داد.معامله گران و تحلیلگران گفتند که این اصلاح، بیشتر به دلیل کسب سود کوتاه مدت برخی از نهادهای سرمایه گذاری بوده است.

شکاف قیمت بیت کوین بین CME و سایر صرافی ها (که عمدتا به نفع نهادهای سرمایه گذاری است) نشان می دهد که مدیران صندوق های سرمایه گذاری احتمالا در بالاترین رکورد قیمت برای کسب سود اقدام به فروش کرده اند.

به گفته گای هیرش، مدیرعامل eToro ، باید سطح کلیدی 20000 دلار را زیر نظر گرفت، چون بسیاری از نهادهای سرمایه گذاری در طول ماه دسامبر 2020  در این سطح اقدام به خرید کردند و قیمت را به بالای سطح 30000 دلار رساندند. وی افزود، اگر قیمت در بالای سطح 20000 دلار باقی بماند،شاهد همان نوع بازیابی های سریع رخ داده در گذشته خواهیم بود.اما اگر این سطح حفظ نشود، قیمت کاهش شدیدی خواهد یافت. البته به خاطر خرید نهادهای سرمایه گذاری در این سطح، رسیدن قیمت به زیر آن بعید به نظر می رسد. 

قراردادهای اختیار معامله بیت کوین

برخی از معامله گران نیز گفتند که قراردادهای اختیار معامله عامل دیگری برای نوسان قیمت هستند. با توجه به داده های اسکیو، تعداد قراردادهای باز زیادی به ترتیب در سطح های 36000 و 52000 دلار وجود دارند.

دنیس وینوکوروف گفت:

این واقعیت که بیت کوین در چنین سطوح بالایی معامله می شد، از ابتدا طبیعی نبود و تا حدی در نتیجه فشار گاما بود. هنوز هم ممکن است بازار شاهد فشار گامای دیگری با قیمت 52000 دلار باشد.

وینوکوروف افزود از آنجا که قراردادهای باز زیادی در سطح 52000 دلار وجود دارند، احتمالا شاهد بازیابی سریعتر قیمت به سطح های بالاتر خواهیم بود.

منبع Cointelegraph cointelegraph coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.