در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

5 نکته ای که این هفته باید در مورد بیت کوین مورد توجه قرار داد

0 1,405

قیمت بیت کوین در عرض دو ماه تقریبا 50 درصد از بالاترین سطح خود (یعنی 69000 دلار) کاهش یافته و به سطح 34000 دلار رسیده است. البته، برخی ازمعامله گران هنوز نگران ادامه روند نزولی و کاهش بیشتر قیمت این ارز بزرگ بازار هستند.

از آنجا که بیت کوین تاکنون سطح 30000 دلار را تست نکرده، هنوز کمی بالاتر از کف بازه نزولی 58000  به 29000 دلار در تابستان گذشته، قرار دارد.

با توجه به این که بازارهای بزرگ مالی به خاطر تغییر سیاست فدرال رزرو تحت فشار زیادی قرار گرفته اند، دارندگان ارزهای رمزنگاری به همبستگی بازار ارزهای رمزنگاری با دارایی های سنتی در آینده چشم دوخته اند. آیا بیت کوین می تواند این روند را بشکند و راه خود را از بازارهای سنتی جدا کند یا خیر؟

تحلیلگران بر این باورند که نشانه های کمی از بازیابی قیمت در بازار ارزهای رمزنگاری وجود دارد. اما پیش بینی ها براساس احتمالات هستند و بیت کوین گاهی اوقات بر خلاف پیش بینی ها حرکت می کند. پس نمی توان با قطعیت در مورد روند قیمت اظهار نظر کرد. در این مطلب به بررسی 5 حوزه می پردازیم که ارزش توجه کردن دارند.

نزدیک شدن بیت کوین به کف قیمت

فروشندگان بیت کوین هیچ توجهی به معاملات خارج از ساعات کاری در وال استریت نکردند، چون در روزهای اخیر دور جدیدی از کاهش را رقم زدند. کاهش قیمت از سطح 39000 دلار تا سطح 34000 دلار باعث شد تا موقعیت های زیادی لیکوئید شوند و احساسات همچنان نزولی باقی بمانند.

در حال حاضر، معامله گران انتظار تست سطح 30000 دلار را دارند، چون این سطح تعیین کننده جهت قیمت در کوتاه مدت و میان مدت خواهد بود. برخی دیگر پیش بینی می کنند که قیمت احتمالا منطقه 33000 تا 31500 دلار را تست خواهد کرد. البته، قیمت هنوز به هیچ یک از این اهداف نرسیده است.

دیلان لیکر، تحلیلگر ارشد در UTXO، با تجزیه و تحلیل سیگنال های مختلف درون زنجیره ای، بر مبنای هزینه (cost basis) برای تعیین کف قیمت تاکید کرد. مبنای هزینه سطح قیمتی است که گروه های مختلف سرمایه گذار آخرین بار در آن سطح بیت کوین های خود را جابجا کرده اند. ترکیب داده های این شاخص با داده های دیگر می تواند دید بهتری در مورد پایان دوره نزولی بیت کوین ارائه کند.

بیت کوین
MVRV بیت کوین

در حال حاضر، هزینه مبنای شبکه 24000 دلار است. نسبت هزینه مبنا به قیمت (موسوم به نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV)) هنوز فضای بیشتری برای کاهش دارد. در حال حاضر، MVRV تقریبا عدد 1.5 را نشان می دهد. در گذشته، معامله گران کاهش بیت کوین به زیر قیمت واقعی (MVRV زیر 1.0) را یک فرصت خرید در نظر می گرفتند.

کوین سرا
MVRV بیت کوین

شکاف معاملات آتی CME می تواند سیگنالی برای رسیدن قیمت به کف خود باشد. در حالی که یک فیتیله به بالای 36000 دلار در روز جمعه فرصت بازپس گیری سطوح نزدیک به 40000 دلار  و “پر کردن شکاف CME” را از بین برد، حالا شکاف پایین تر در حدود سطح 32000 از ماه جولای پدیدار شده که باید پر شود.

مایکل ون د پوپ خاطرنشان کرد که جهت حرکت قیمت در روز دوشنبه (زمانی که بازار معاملات آتی باز شود و CME شروع به معامله کند) مشخص می شود.

شکاف آتی
نمودار روزانه شکاف معاملات آتی

شکاف معاملات آتی به فضای خالی در نمودار CME از زمان پایان معاملات در روز جمعه تا شروع آن در روز دوشنبه بعد اشاره دارد. اگر قیمت اسپات در این دوره افزایش یابد، برای پر کردن این شکاف برگشت خواهد کرد. این اتفاق اغلب در عرض چند روز یا حتی چند ساعت رخ می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شکاف یا گپ قیمت به مطلب زیر رجوع کنید :
شکاف یا گپ قیمت چیست و چگونه می توان در این گپ ها معامله کرد؟

شاخص قدرت نسبی

طبق گزارش ها، شاخص قدرت نسبی روزانه به پایین ترین سطح خود از زمان سقوط ناشی از کروناویروس در مارس 2020 نزدیک شده است. 

این شاخص حتی پایین تر از منطقه کلاسیک “اشباع فروش” قرار دارد و اکنون یکی از قانع کننده ترین سیگنال ها برای تحلیل گرانی است که انتظار برگشت قیمت را دارند.

شاخص قدرت نسبی هفتگی نیز به سطح حدود دو سال پیش خود کاهش یافته است. کسانی که دو سال قبل این شاخص را دنبال کردند، به سود قابل توجهی دست یافتند، چون قیمت بیت کوین پس از آن با افزایش بسیار چشمگیری همراه بود.

از نظر TechDev (معامله گر و تحلیلگر محبوب توییتر)، این شاخص افزایش خواهد یافت و RSI هفتگی اکنون فاصله کمی با مناطق معکوس کلاسیک دارد.

شاخص قدرت نسبی
شاخص قدرت نسبی هفتگی

متیو هایلند (Matthew Hyland) با انتشار نمودار زیر گفت که شاخص قدرت نسبی ماهانه در حال نزدیک شدن به سطوحی است که در گذشته برخی از بهترین فرصت های خرید بیت کوین را فراهم کرده اند.

بیت کوین
شاخص قدرت نسبی ماهانه

بنابراین، شاخص قدرت نسبی در بازه های زمانی کوتاه و بلند مدت نشان می دهد که قیمت در سطوح فعلی ماندگار نخواهد بود.

ماینرها تاکنون هولد کرده اند

قیمت بیت کوین با 50 درصد کاهش از بالاترین سطح خود اکنون در منطقه ای قرار دارد که هزینه سر به سر شدن ماینرها است. براساس گزارش های منتشر شده قبلی، هزینه استخراج در حال حاضر بین 34000 تا 38000 دلار متغیر است.

با بررسی داده های مربوط به نقل و انتقالات استخرهای استخراج و کیف پول های استخراج کنندگان، چنین به نظر می رسد که  ماینرها علی رغم سود پایین یا حتی ضرر تمایلی به فروش دارایی های بیت کوین خود ندارند. بنابراین، روند انباشت که در سال گذشته آغاز شده ، همچنان ادامه دارد و هیچ نشانه ای از توقف آن دیده نمی شود.

ماینر
موجودی کیف پول های ماینر

با این وجود، برخی معتقدند که اگر قیمت به روند نزولی خود ادامه دهد، ماینرها ممکن است برای فروش هجوم بیاورند. حساب کاربری Venturefounder در توییتر گفته ادورادز را دوباره تکرار کرد :

بدترین سقوط هایی که بیت کوین تا به حال داشته به دلیل کاپیتولاسیون یا تسلیم شدن ماینرها (دسامبر 2018 و مارس 2020) بوده است، یعنی زمانی که هزینه های تولید بیشتر از قیمت بوده اند. 

عرضه راکد یا غیر شناور همچنان در حال رشد

در حالی که برخی نگران این هستند که آیا گروه های خاص سرمایه گذار برای فروش اقدام خواهند کرد یا نه و اگر قصد فروش داشته باشند، در چه سطحی خواهند فروخت، لکس مسکوسکی (Lex Moskovski) نگران این مسئله نیست و توجهات را به سمت ارزهایی معطوف کرد  که بیش از پیش غیرقابل دسترس شده اند. 

داده های شرکت گلس نود نشان می دهند که بیشتر کوین ها از چرخه عرضه خارج شده و به کیف پول های سرد انتقال داده شده اند.

عرضه در گردش
کوین های راکد

در ماه ژانویه (با وجود روند نزولی) روند انتقال بیت کوین به کیف پول های سرد شتاب گرفت و این نشان دهنده تمایل سرمایه گذاران برای خرید در سطوح فعلی قیمت است که در هفته های اخیر شاهد آن بوده ایم. به نظر می رسد که فروش آخرین چیزی است که در ذهن آنها می گذرد.

شرکت گلس نود در ابتدای این ماه تخمین زد که 76 درصد از عرضه بیت کوین د گردش نیستند و در کیف پول های سرد نگهداری می شوند. داده ها همچنین نشان می دهند که در هر ماه تقریبا 100000 بیت کوین از گردش خارج و به کیف پول ها منتقل می شوند.

شاخص احساسات فاصله کمی با پایین ترین سطح های تاریخ خود دارد

از آنجا که بیشتر شاخص ها نزولی هستند، جای تعجب نیست که احساسات هم منفی باشند. طبق آخرین داده ها، شاخص ترس و طمع ارز رمزنگاری در حال حاضر در منطقه ترس شدید قرار گرفته است.

در اوایل ماه جاری میلادی، گزارش هایی منتشر شدند مبنی بر این که شاخص ترس و طمع به پایین ترین سطح خود رسیده که تنها چند بار در تاریخ مشاهده شده است. در روزهای گذشته این شاخص دوباره به این سطوح برگشته و این وحشت معامله گران سطح متوسط بازار را نشان می دهد.

ترس و طمع
شاخص ترس و طمع

در حال حاضر، شاخص ترس و طمع در حدود عدد 10 نوسان می کند که نقطه خوبی برای خرید براساس احساسات است. این شاخص در مارس 2020 و بازار نزولی سال 2018 در این سطح قرار داشته و فرصت های خوبی برای خرید ارائه کرده است.

برای نحوه استفاده از شاخص ترس و طمع در معاملات مطلب زیر را مطالعه کنید:
شاخص ترس و طمع و استفاده از آن برای پیدا کردن فرصت های خرید و فروش

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.