در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا خرید ارزهای ارزان استراتژی مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

0 1,548

بسیاری از  سرمایه گذاران معتقدند که خریدن ارزان ترین آلت کوین ها منجر به سود بیشتر در حین روند صعودی می شود، اما آیا این واقعیت دارد؟

به نظر بسیاری از سرمایه گذاران، معاملات ارز رمزنگاری از هیچ به همه چیز رسیدن است که در آن سرمایه گذاران بی تجربه امیدوارند که با خرید ارزانترین آلت کوین ها (همان کاری که معامله گران تازه کار در سال 2017 انجام دادند) ناگهان به ثروت زیادی برسند.

در حال حاضر، اکثر معامله گران انتظار ندارند که قیمت بیت کوین در یک هفته 50 درصد یا بیشتر افزایش پیدا کند و رسیدن به سطح 18400 دلار امکان پذیر نیست. از طرفی، بسیاری از همین سرمایه گذاران با این امید که سود بیشتری بدست خواهند آورد، پول سخت بدست آمده خود را صرف خرید آلت کوین های ارزانتر پایین جدول می کنند.

بررسی سریع شاخص کوین مارکت کپ ( CoinMarketCap) نشان می دهد که در تاریخ 12 جولای قیمت 39 ارز از بین 60 ارز برتر بازار در زیر سطح 3 دلار بوده است. با این وجود، سرمایه گذارانی که به دنبال کسب سود سریع از ارزان ترین ارزها هستند باید در مورد انتخاب ارزهای برنده بازار فکر کنند.

همانطور که سال های گذشته شاهد بوده ایم، آلت کوین ها می توانند افزایش قابل توجهی داشته باشند، حتی وقتی بازار ارزهای رمزنگاری از نظر منطقی پایدار باقی بماند. این دوره ها معمولا به فصل آلت کوین معروف هستند و ممکن است از چند روز تا چند ماه ادامه داشته باشد.

کاهش تسلط بیت کوین منجر به روند صعودی آلت کوین می شود

تعریف مشخصی برای فصل آلت کوین وجود ندارد، اگرچه این به طور معمول مستلزم کاهش قابل توجه نرخ تسلط بیت کوین است. تنها 3 درصد کاهش در نمودار نرخ تسلط،  8 میلیارد دلار را به ارزش بازار 100 میلیارد دلاری ارزهای رمزنگاری جایگزین (آلت کوین) انتقال می دهد.

با تجزیه و تحلیل دوره های 15 روزه در طول سال گذشته، می توان آن لحظه های ترقی آلت کوین ها را کشف کرد که در روندهای صعودی یا خنثی بازار رخ می دهند.

با توجه به این که بیت کوین سطح های حمایت مهمی را از دست می دهد یا با روندهای نزولی مواجه می شود، سرمایه گذاران میل به دوری کردن از آلت کوین های پر ریسک دارند و این باعث افزایش نرخ تسلط بیت کوین می شود.

فصل های قبلی آلت کوین

این چهار دوره یک مدل مخصوصی را نشان می دهند و کاهش اخیر 2.2 درصدی نرخ تسلط در 11 جولای و رسیدن آن به سطح فعلی 63.8 درصد کاملا واضح است. در فهرست زیر بیشترین کاهش نرخ تسلط بیت کوین در دوره های 15 روزه ذکر شده اند.

نرخ تسلط بیتکوین
تغییرات نرخ تسلط بیت کوین در دوره های 15 روزه

نمودار زیر  چهار دوره  اخیر را نشان می دهد که در آن آلت کوین ها پیشرفت پایداری در برابر ارزش سرمایه بازار بیت کوین بدست آوردند. اگر این تصور که ارزهای دارای قیمت پایین پتانسیل بالایی دارند، درست باشد، باید شاهد عملکرد بهتر سایر آلت کوین های باقی مانده در طول هر یک از این فصل های آلت کوین باشیم.

بیت کوین
سهم بیت کوین از ارزش کل بازار (تسلط)

لازم به ذکر است که تعداد قابل توجهی از ارزها عمدتا قیمت واحد یک ارز رمزنگاری را تعیین می کنند. بنیانگذاران می توانند به صورت اختیاری از بین هزاران میلیارد ارز در گردش، انتخاب کنند و از این طریق قیمت واحد آن را تحت تاثیر قرار می دهند.

کاهش 4.8 درصدی نرخ تسلط بیت کوین از 30 ژانویه تا 14 فوریه

بیت کوین سال 2020 را قوی شروع کرد و در ژانویه  قیمت آن با 30 درصد افزایش به سطح 9330 دلار رسید. در ابتدای ماه فوریه، آلت کوین ها همچنان به روند صعودی خود ادامه دادند تا این که بیت کوین به سطح 10400 دلار افزایش یافت. نرخ تسلط بیت کوین در هفت ماه به پایین ترین سطح خود رسید و این روند صعودی بزرگی را برای آلت کوین ها رقم زد.

ارزهای برنده
بهترین عملکرد دربین ارزهای زیر 3 دلار

از میان 38 ارز رمزنگاری ( در بین 60 ارز برتر بازار)، قیمت 26 ارز پایین تر از سطح 3 دلار بود و این تعداد ارز منجر به افزایش 35.2 درصدی ارزش بازار آلت کوین ها شدند. این یک ضریب موفقیت 68 درصدی قابل توجه است.

بازار آلت کوین
ارزش کل بازار آلت کوین ها

نمودار بالا دوره های دقیق روند صعودی و افزایش ارزش بازار آلت کوین ها  را نشان می دهد. در اوایل فوریه، ارزش بازار به سطح  109.4 میلیارد دلار رسید و این بالاترین سطح پس از جولای 2019 بوده است.

کاهش 3.5 درصدی نرخ تسلط بیت کوین از 6 تا 21 سپتامبر

قیمت بیت کوین در اوایل سپتامبر سال 2019  از سطح های زیر 10000 دلار  بازیابی شد و به  سطح 10300 دلار رسید. بنا به دلایلی، سرمایه گذاران تصمیم گرفتند که موقعیت های خود را در آلت کوین ها افزایش دهند و این امر منجر به کاهش 3.5 درصدی نرخ تسلط بیت کوین شد.

این می تواند یک تنظیم تکنیکال باشد، چون نرخ تسلط بیت کوین به 73 درصد افزایش یافت و این بالاترین سطح پس از ژوئیه 2017 بود. در هر صورت، سرمایه گذاران در آن زمان علاقه زیادی به آلت کوین ها داشتند و همین باعث افزایش 14.4 درصدی قیمت در یک دوره 15 روزه شد.

ارزهای بازنده
بدترین عملکرد دربین ارزهای زیر 3 دلار

از میان 42 ارز تنها 10 ارز در افزایش قیمت از دیگر آلت کوین ها پیشی گرفته بودند، در حالی که نیمی از آنها با افزایش 10 درصدی یا بیشتر دوره را به پایان رساندند. لازم به ذکر است که اتریوم ، اییاس و دش در این دوره به ترتیب 25، 23 و 21 درصد افزایش قیمت داشتند. این بار، ارزهای دارای قیمت پایین عملکرد خوبی نداشتند.

کاهش نرخ تسلط بیت کوین از 7 تا 22 ژانویه

بیت کوین تمام ماه دسامبر را شاهد معاملات جانبی بود و با شروع سال 2020 قیمت آن در 15 روز از سطح 7715 به 8800 دلار رسید، اما این ارز دیجیتال موفق به شکست سطح مقاومت 9000 دلار نشد.

آلت کوین ها نیز حرکت صعودی قوی داشتند و در هفته بعد قیمت آنها بیشتر افزایش یافت. ارزش بازار آلت کوین در این دوره 15 روزه 24.7 درصد رشد کرد و به سطح 77.6 میلیارد دلار رسید.

ارزهای بازنده
بدترین عملکرد دربین ارزهای زیر 3 دلار

تنها 6 ارز از بین 46 ارز که قیمت آنها زیر 3 دلار بود، عملکرد بهتری داشتند و این یک شکست 83 درصدی چشمگیری بود. 27 مورد از ارزهای ارزان، این دوره را با کاهش 10 درصدی یا بیشتر به پایان رساندند.

در همین زمان، بیت کوین اس وی، دش، زیکش و بیت کوین کش به ترتیب 168، 95، 62 و 40 درصد افزایش قیمت داشتند.

کاهش 2.7 درصدی نرخ تسلط بیت کوین از 25 مارس تا 9 آوریل

کاهش 50 درصدی قیمت بیت کوین در تاریخ 12 مارس (معروف به پنجشنبه سیاه) تا همیشه در خاطره ها باقی خواهد ماند. با وجود بازیابی جزئی قیمت در چند هفته بعد از این کاهش، بیت کوین تلاش کرد تا سطح مقاومت 7000 دلار را بشکند.

با افزایش 23.4 درصدي ارزش بازار آلت کوین و رسیدن آن به سطح 71.6 میلیارد دلار، توجه سرمایه گذاران به سمت آلت کوین ها جلب شد.

ارز رمزنگاری
بدترین عملکرد دربین ارزهای زیر 3 دلار

در بین 47 ارز تنها 7 ارز عملکرد بهتری داشتند. از طرف دیگر، 14 ارز در این دوره کاهش 10 درصدی یا بیشتر داشتند.

درستی نظریه خرید ارزان ترین ارزهای بازار اثبات نشد

طی چهار دوره گذشته، قیمت آلت کوین ها از بیت کوین پیشی گرفت و تنها در یک دوره سه تا از ارزان ترین ارزها بهترین عملکرد را داشتند. به طور متوسط، 69 درصد از ارزهایی که قیمت آنها زیر 3 دلار است، عملکرد بهتری نسبت به سایر آلت کوین ها داشته اند.

به طور متوسط، 40 درصد از ارزهای دارای قیمت پایین این دوره را با کاهش 10 درصدی یا بیشتر به پایان رساندند. بنابراین، به صراحت می توان گفت که خرید ارزهای رمزنگاری ارزان قیمت در حین روند صعودی یک آلت کوین، بهترین انتخاب برای یک سرمایه گذار نیستند.

اگرچه می توان استراتژی هایی را برای بهینه سازی بازده با استفاده از ارزهای ارزان در طول فصل های آلت کوین پیدا کرد، این شاخص به تنهایی بازده بیشتری را نسبت به سایر ارزهای بازار آلت کوین ایجاد نمی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.