در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

امکان رهگیری تراکنش های دش و زیکش

0 672

شرکت Chainalysis در تاریخ 8 ژوئن حمایت خود را از ارزهای مبتنی بر حریم خصوصی یا اصطلاحا ناشناس دش و زیکش اعلام کرد و این ردیابی آنها را برای اجرای قانون آسان می کند.

این که دش را ارزی مبتنی بر حریم خصوصی می نامند، اشتباه است

 شرکت Chainalysis  ادعا می کند که می تواند اکثر تراکنش های زیکش و دش را ردیابی کند، چون بیشتر کاربران از ویژگی های افزایش حریم خصوصی استفاده نمی کنند. این شرکت می گوید که گذاشتن نام حریم خصوصی روی دش یک اشتباه است:

در حقیقت کیف پول های نرم افزاری مستقل اشکال پیشرفته تری از کوین جوین (CoinJoin) را ارائه می دهند که برای ارزهای رمزنگاری اصلی نظیر بیت کوین ، بیت کوین کش و لایت کوین استفاده می شوند. آنها به عنوان ارزهای دارای حریم خصوصی برچسب زده نمی شوند.

 تیم دش خوشحال از حمایت Chainalysis

رایان تیلور، مدیر عامل Dash Core Group، اظهار داشت:

دش گزینه افزایش حریم خصوصی تراکنش ها را به کاربران ارائه می هد، زیرا امنیت کاربر برای پذیرش گسترده ارز رمزنگاری از اهمیت بالایی برخوردار است. درعین حال،  Chainalysis یک ارائه دهنده پیشرو در تحلیل های پیشرفته AML و بلاک چین است. این تحلیل ها برای کسب و کارهای خدمات پولی که احتیاج به تعادل بین نیازهای حریم خصوصی و  نیازهای پذیرش دارند، ضروری هستند. در نهایت، هر دو ضمن اطمینان از دسترسی به بازارهای مالی سنتی، استفاده از ارزهای رمزنگاری شده را ارتقا می بخشند. بنابراین من خوشحالم که این شرکت تصمیم به استفاده از این ارز در پلتفرم خود گرفته است.

این میزان رضایت از طرف مدیر عامل یک سازمان که حریم خصوصی به کاربران ارائه می دهد، تا حدودی گیج کننده به نظر می رسد. قابل درک است که همراهی بیشتر می تواند پذیرش ارز رمزنگاری را تسریع کند، اما این آمادگی می تواند موجب گریزان شدن کاربران شود.

ارزهای مبتنی بر حریم خصوصی با یک معضل ناخوشایند روبرو هستند که به عبارت ساده تر می توان گفت: مطابق  قوانین سخت دولت ها هستند یا نیستند. برای مثال، اخیرا چند صرافی ارز مونرو را از فهرست خود حذف کرده اند. این قابل درک است که دولت ها در سراسر جهان می خواهند شفافیت بیشتری درباره ارزهایی که می توانند برای مقاصد غیر قانونی استفاده شوند، در اختیار داشته باشند. در عین حال، با توجه به دستیابی روزافزون دولت ها، برخی افراد به این نتیجه می رسند که نیاز بیشتری به ابزارهای تقویت حریم خصوصی دارند.

به نظر می رسد که دش شباهت کمتری با ابزارهای حریم خصوصی دارد. زیکش ازپروتکل zk-SNARKs استفاده می کند، که حداکثر حریم خصوصی را برای کاربران ارائه می دهد. طبق گزارش Chainalysis، تنها 0.9 درصد از تراکنش های آن کاملا محافظت می شود:

اگرچه رمزگذاری زیکش به خاطر پروتکل zk-SNARK قوی تر است، شرکت Chainalysis هنوز هم می تواند مقدار تراکنش ها و حداقل یک آدرس را برای بیش از 99 درصد فعالیت های زیکش ارائه دهد.

اخیرا محققان دانشگاه کارنگی ملون نتیجه گرفتند که 99 درصد از تراکنش های زیکش و 30 درصد از تراکنش های مونرو قابل ردیابی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.