در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا بیت کوین دوباره به زیر سطح حمایت کلیدی 10000 دلار خواهد رسید؟

0 745

قیمت بیت کوین در روزهای گذشته سطح حمایت کلیدی 10000 دلار را تست کرد. اما آیا  شکاف قراردادهای آتی با رسیدن فتیله پایین شمع به سطح مورد نظر پر خواهد شد؟

بازارها اصلاح شدیدی را تجربه کردند. قیمت اتریوم در عرض چند روز از سطح 500 به 300 دلار کاهش یافت. همه می گویند که حباب دیفای ترکیده است و برخی هم نگران از کاهش قیمت ارز مورد علاقه خود هستند.

هفته ای دیگر برای بازار ارز رمزنگاری شروع شده، اما آیا به ترون توجه داشته اید که در حین روند نزولی بازار در حال افزایش بوده است؟

ممکن است این یک اتفاق باشد. اما آخرین باری که این اتفاق رخ داد، کل بازار ارز رمزنگاری شاهد روند نزولی شدیدی بود.

سقف “بارت” بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین طی دو هفته از سطح 12500 به زیر سطح حمایت کلیدی 10000 دلار رسید و  ارزش آن 21 درصد کاهش یافت. این باعث شکل گیری الگوی معروف “بارت” شده است.

اما زمانی که بیت کوین چنین حرکت های نزولی قابل توجهی را انجام می دهد، سایر ارزهای رمزنگاری را ( در اکثر موارد) با خود به پایین می کشد.

سقف این فصل خاص در تاریخ بیت کوین حدود 12500 دلار بود. اکنون بیشتر افراد سوال می کنند که کف قیمت در کجا قرار دارد. بنابراین در این مقاله به بررسی سه سناریوی احتمالی نحوه تشخیص کف قیمت می پردازیم.

شکاف CME

شکاف قیمت
نمودار 4 ساعته شکاف CME

بیشتر معامله گران فصلی بیت کوین از شکاف CME آگاه هستند. اما برخی مبتدیان اطلاعی درباره آن ندارند. بیت کوین یک دارایی قابل معامله به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته است.با این وجود، CME فقط 23 ساعت در روز باز است، عصر روز یکشنبه در ساعت 5 بعدازظهر (21:30 به وقت تهران) باز و در ساعت 4 بعدازظهر روز جمعه (20:30 به وقت تهران) بسته می شود.

این بدان معناست که یک سری بازه های زمانی وجود دارند که می توانند شکاف ایجاد کنند. به طور معمول این اتفاق در زمان بسته شدن بازار در عصر جمعه و باز شدن بازار در عصر یکشنبه رخ می دهد. در عین حال، معامله گران هنوز هم می توانند به صورت زیر به معاملات خود ادامه دهند:

معامله گران طبق قانون 526، EFRP (مبادله برای موقعیت مرتبط) و قانون 538 می توانند  هفت روز هفته و 24 ساعته معامله کنند و باید سفارش های خود را  در زمان های مناسب ثبت کنند.

یعنی وقتی که بازار بسته می شود، می توان سفارش ثبت کرد. اما این سفارشات احتمالا پر نمی شوند و اینجا همان شکاف قیمت است.

نمونه هایی از شکاف CME

آخرین شکاف در تاریخ 13 آگوست رخ داد. روز پنجشنبه بود. زمانی که معاملات بیت کوین در سطح 11715 دلار در حال انجام بودند، CME برای یک ساعت بسته شد و دوباره در سطح قیمتی 11765 دلار باز شد. این حرکت یک شکاف 50 دلاری ایجاد کرد.بنابراین، با افزایش قیمت بیت کوین به سطح 12635 دلار در نمودار CME، احتمالا سفارش هایی در سطح 11715 دلار بوده اند که انجام نشده اند.

با کاهش قیمت در تاریخ 19 آگوست این شکاف پر شد و می توان فرض کرد که سفارشات باقی مانده در این سطح انجام شده اند.

با این حال، قیمت بیت کوین به روند نزولی خود ادامه داد و در نمودار CME  یک کف جدید در سطح 9905 دلار تشکیل شد. این سطح حدود 240 دلار با شکاف باز تاریخ 24 جولای فاصله دارد.

در این جا ابهاماتی وجود دارند. منطقه شکاف در تاریخ 24 جولای بین 9665 تا 9925 دلار است. حال این سوال پیش می آید که آیا هنوز هم این شکاف باید پر شود؟ یا این که شکاف تا حدی پر شده است؟

فتیله شمع وارد منطقه شکاف شد، اما به سطح 9665 دلار نرسید. بنابراین شکاف به طور کامل بسته نشد.آیا این بدان معناست که هنوز سفارشاتی در سطح 9665 دلار وجود دارند که باید انجام شوند؟

جواب این سوال را نمی دانیم. اما برخی از معامله گران معتقدند که این شکاف پر شده و برخی دیگر بر این باورند که هنوز پر نشده است.

فیبوناچی اصلاحی هفتگی به منطقه حمایت 7000 دلار اشاره می کند

قیمت بیت کوین
نمودار یک هفته ای قیمت بیت کوین

معامله گران تکنیکال به دقت در حال بررسی منطقه حمایت 7000 دلار هستند. یک تحلیلگر در تاریخ 4 سپتامبر در توییتی نوشت:

با از دست دادن سطح فیبوناچی اصلاحی هفتگی 0.618 در سطح 7033 دلار، رویای رسیدن به همه چیز تحقق نخواهد یافت.

اندکی پس از این توییت، اسکات ملکر نیز به همین سطح ها اشاره کرد و گفت:

به خاطر داشته باشید که اصلاح از سطح فعلی به منطقه حمایت 7000 دلار همچنان” طبیعی” تلقی می شود. قیمت قبل از حرکت به سمت سقف های جدید، سطح فیبوناچی اصلاحی 61.8 درصد را تست خواهد کرد. این اقدام پس از افزایش از کف ماه مارس “طبیعی” در نظر گرفته می شود. این حرکت همه را خواهد ترساند.

در حالی که پیش بینی رسیدن قیمت به سطح فیبوناچی اصلاحی 0.618 ممکن است بسیاری از افراد را بترساند، هودلرهای باتجربه تر بیت کوین مانند @Davincij15 سریعا در توییتر گفتند که در بازار ارز رمزنگاری این اتفاق طبیعی است. وی اظهار داشت:

9 سال و نیم قبل…..

من بیت کوین را با قیمت 1 دلار خریدم و تا سطح 32 دلار به خرید آن ادامه دادم. سپس شاهد کاهش قیمت به سطح 2 دلار بودم. همچنین نظاره گر برگشت قیمت به 5 تا 7 دلار طی دو سال بودم.باز هم بیت کوین های خود را نگه داشتم و به خرید آن ادامه دادم. 

باید یادآور شد که معاملات بیت کوین و انباشت آن آسان نیستند. در حال حاضر، در سطح 9665 یا حدود 7100 دلار شاهد دو کف بالقوه هستیم.

شاخص ترون

ترون
نمودار یک هفته ای قیمت ترون بر حسب اتریوم

آخرین معامله 10 برابری من از بازار صعودی سال 2017 در آغاز سال 2018 اتفاق افتاد و آن هم ترون بود.

همه ما می دانیم که چه اتفاقی پس از ژانویه 2018 افتاده است. بازار نزولی شدیدا همه ارزهای رمزنگاری را تحت تاثیر قرار داد و قیمت آلت کوین ها به سمت صفر حرکت کرد. اما نکته جالب توجه در مورد ترون و به ویژه تاریخچه نمودار آن این است که هر زمان اندازه فتیله شمع ترون تقریبا  با بدنه آن برابر می شود، اتفاقات عجیبی برای کل بازار ارز رمزنگاری رخ می دهند.

این امر بلافاصله در نمودارهای ترون برحسب تدر قابل مشاهده نیست، چون جفت ترون از ابتدا اتریوم بوده است. بنابراین، با بررسی نمودار هفتگی ترون بر حسب اتریوم ، شاهد الگوی واضح تری نسبت به الگوی بارت نمودار بیت کوین هستیم.

اولین باری که شمعی با دنباله بالایی بلند در نمودار ترون شکل گرفت، بازار نزولی شروع شد. دومین باری که این اتفاق رخ داد 7 ژانویه سال 2019 بود. بعد در تاریخ 4 فوریه سال 2019 یک شمع با دنباله بالایی بلند تشکیل شد. در این تاریخ قیمت بیت کوین به کف 3300 دلار رسید.

این اتفاق دوباره در تاریخ 30 آگوست رخ داد . یک شمع سبز با دنباله بالایی بلند در نمودار هفتگی ترون تشکیل شد و همه بازارها نزولی شدند. بنابراین، شاید (فقط شاید) وقتی ترون شمعی با فتیله ای برابر با اندازه بدنه چاپ کند، شاهد کف قیمت باشیم.

سناریوی روند نزولی بیت کوین

اگر بیت کوین نتواند سطح حمایت 9665 دلار (شکاف Cme) را حفظ کند، باید به دنبال حمایت در سطح های فیبوناچی هفتگی باشد.  این سطح ها عبارتند از:فیبوناچی 0.382  در 9190 دلار ، فیبوناچی 0.5 در 8168 دلار و فیبوناچی اصلاحی 0.618 در 7146 دلار.

از دست دادن سطح فیبوناچی اصلاحی 0.618 بیانگر پایان بازار صعودی خواهد بود و باید مراقب نمودار ترون بود.

سناریوی روند صعودی بیت کوین

اثر شکاف CME بسیار واقعی است. پس از پر شدن این شکاف شاهد اصلاح فوری قیمت بودیم. از آنجایی که شکاف تا حدودی پر شده، ممکن است الگوی کف قیمت تشکیل شده باشد. اولین نشانه صعودی رسیدن قیمت به بالای سطح فیبوناچی اصلاحی 0.236 (در حدود سطح 10454 دلار) است. اگر این سطح حفظ شود، روند صعودی ادامه خواهد یافت.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.