در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

عبور ارزش بازار بیت کوین از 1 تریلیون دلار؛ بیت کوین پشت سر گوگل

0 403

با رسیدن قیمت بیت کوین به بالای سطح 53700 دلار، ارزش بازار آن برای اولین بار به بالای 1 تریلیون دلار افزایش یافت و ضمن پیشی گرفتن از شرکت تنسنت، پس از آلفابت که گوگل زیر مجموعه آن است، قرار گرفت. این  نشان می دهد که ارزش بازار بیت کوین در کمتر از یک سال بیش از 900 درصد رشد داشته است.

افزایش قیمت بیت کوین در پی تقاضای زیاد از طرف نهادهای سرمایه گذاری

به نظر می رسد که بیت کوین از اواخر سال 2020 با موج بی سابقه ای از تقاضا از سوی نهادهای سرمایه گذارای و افراد میلیاردر روبرو شده و این روند پس از آن صورت گرفت که مایکرواستراتژی در 11 آگوست سال قبل 250 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرد.

قیمت بیت کوین

تا پایان ژانویه سال 2021، مایکرواستراتژی 1.095 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد تا 71079 بیت کوین یا 0.38 درصد از عرضه در گردش این ارز را انباشت کند. در حال حاضر، این شرکت در نظر دارد 900 میلیون دلار دیگر برای خرید بیت کوین اختصاص دهد.

شرکت گری اسکیل نیز به طور جدی میزان انباشت بیت کوین خود را در طول سال 2020 افزایش داد. طبق گزارش صندوق بیت کوین تراست این شرکت،  دارایی های تحت مدیریت آن 872 درصد رشد داشته و از 1.8 میلیارد دلار در آغاز سال 2020 به 17.5 میلیارد  دلار در ابتدای ژانویه سال 2021 افزایش یافته است.

در تاریخ 8 فوریه  سال جاری، پس از انتشار اخباری مبنی بر این که ایلان ماسک 1.5 میلیارد دلار (7.7 درصد از خزانه شرکت تسلا) در بیت کوین سرمایه گذاری کرده، قیمت این ارز به بالاترین سطح در 43000 دلار رسید.

هر روز خبرهای جدیدی درباره ورود نهادهای سرمایه گذاری به بیت کوین و پشتیبانی ارز رمزنگاری توسط  سرویس های پرداخت و بانک ها منتشر می شوند. طبق اخبار منتشر شده، توییتر احتمالا شرکت بزرگ بعدی است که بیت کوین را به ترازنامه خود اضافه می کند و اَبَر بانک هایی مانند بانک نیویورک ملون و دویچه بانک اقداماتی را برای معرفی خدمات نگهداری و انتقال بیت کوین و ارزهای رمزپایه اعلام کردند. صندوق های سرمایه گذاری  بزرگی نظیر بلک راک و مورگان استنلی در حال بررسی این موضوع هستند که آیا سرمایه گذاری در بیت کوین تضمین شده است یا خیر.

بیت کوین در سال 2020

رسیدن ارزش بازار بیت کوین به بالای 1 تریلیون دلار پس از 12 ماه نوسانات شدید رخ داد. از زمان سقوط قیمت در 12 مارس 2020 (معروف به پنجشنبه سیاه)،  ارزش بازار این ارز بیش از 10 برابر افزایش یافته است.

در میان تهدید فزاینده همه گیری کروناویروس، ترامپ در 11 مارس سال قبل ممنوعیت سفر اروپایی ها را به آمریکا اعلام کرد و بسیاری از کشورهای جهان وارد قرنطینه کامل شدند. وحشت از این همه گیری باعث آشفتگی در بازار ارزهای رمزنگاری و بازارهای سنتی شد. قیمت بیت کوین در 11 مارس بیش از 50 درصد کاهش یافت و تا 13 همین ماه به زیر سطح 4000 دلار رسید. ارزش بازار بیت کوین در 13 مارس برای اولین بار پس از ماه مه سال 2019 به زیر 100 میلیارد دلار کاهش یافت.

پنجشنبه سیاه
قیمت بیت کوین در پنجشنبه سیاه

با وجود این سقوط شدید، خریداران فرصت طلب در حالی که منتظر سومین هاوینگ بیت کوین بودند، به خرید و انباشت این ارز ادامه دادند و قیمت آن را به طور مداوم افزایش دادند. در ماه مه و پس از سرمایه گذاری پل تودور جونز در بیت کوین، قیمت این ارز برای مدت کوتاهی به بالای سطح 10000 دلار رسید.

روند افزایش ارزش بازار بیت کوین

در حالی که بازار صعودی دیفای در سه ماهه سوم سال 2020 و هیجان برای راه اندازی اتریوم 2.0 توجهات را از بیت کوین دور کرده بودند، بسیاری از سودهای حاصل از رشد بخش دیفای به سرعت وارد بازار این ارز برتر شدند و تا پایان ماه اکتبر قیمت آن به بالای سطح 12000 دلار رسید. پس از آن که شرکت پی پل سرویس معاملات ارز رمزنگاری را در آمریکا راه اندازی کرد، قیمت بیت کوین  بالاترین سطح سال 2017 خود را تا پایان ماه نوامبر تست کرد.

ارزش بازار بیت کوین در 18 نوامبر سال 2020 رکورد جدیدی را به ثبت رساند و پس از عبور قیمت آن از سطح 18000 دلار به بیش از 326.5 میلیارد دلار رسید. ارزش بازار این ارز  از آن زمان تاکنون (تقریبا در سه ماه) بیش از سه برابر شده است.

فقط 12 سال طول کشید تا بیت کوین از یک وایت پیپر مبهم به یک شبکه غیرمتمرکز 1 تریلیون دلاری تبدیل شود. در مقابل، مایکروسافت پس از 45 سال به  ارزش بازار 1 تریلیون دلاری رسید. شرکت های آمازون و گوگل نیز به ترتیب بعد از 27 و 22 سال به ارزش بازار 1 تریلیون دلاری دست یافتند.

حال این سوال مطرح می شود که چه مدت طول می کشد تا ارزش بازار بیت کوین به ارزش بازار طلا برسد؟

پیشی گرفتن ارزش بازار بیت کوین از شرکت تنسنت و قرار گرفتن پشت سر گوگل

ارزش بازار بیت کوین با رسیدن به بالای 1 تریلیون دلار از ارزش بازار شرکت تنسنت پیشی گرفت. طبق رتبه بندی AssetDash ، ارزش تقریبی این شرکت 917.8 میلیارد دلار است.

در حال حاضر، بیت کوین در رده ششم جدول رتبه بندی شرکت های جهان براساس ارزش بازار قرار دارد. شرکت آلفابت که گوگل زیر مجموعه ای از آن است، با ارزش بازار حدود 1.4 تریلیون دلار رتبه پنجم جدول را در اختیار دارد.

ارزش بازار بیت کوین
پیشی گرفتن ارزش بازار بیت‌کوین از شرکت تنسنت و قرار گرفتن قبل از گوگل

در اکتبر سال 2020، ارزش بازار بیت کوین از شرکت پی پل پیشی گرفت و با داشتن ارزش 240 میلیارد دلاری در جایگاه 21 جدول قرار گرفت. از آن زمان به بعد این ارز برتر بازار رشد قابل توجهی داشته است. در حال حاضر، بیت کوین به لحاظ ارزش بازار بالاتر از شرکت های تنسنت، تسلا و فیس بوک قرار دارد.

منبع Cointelegraph cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.