در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بیت کوین برای تست مجدد سطح مقاومت 10000 دلار آماده می شود

0 1,159

اگرچه بیت کوین در طول هفته گذشته تا حدودی ضعیف شده، اما در حال حفظ کردن سطح های حمایت کلیدی است و خود را برای حرکت به سمت سطح 10000 دلار آماده می کند. بسیاری از آلت کوین ها نظیر تزوس و اَلگورَند به روند صعودی خود ادامه دادند و در روز گذشته به ترتیب بیش از 9 و 17 درصد افزایش قیمت داشتند.

افزایش بسیار زیاد قیمت آلت کوین ها زمانی رخ می دهد که بیت کوین راکد می ماند و این همان چیزی است که در دو ماه گذشته شاهد آن بوده ایم. حال این سوال مطرح می شود که این ایستایی قیمت تا چه مدت طول خواهد کشید و آیا این ارز برتر بازار آمادگی تست مجدد سطح مقاومت 10000 دلار را دارد؟

حفظ قیمت در بالای سطح حمایت کلیدی 9000 دلار

BTC USD 1-day chart
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین بر حسب دلار

این ساختار هنوز دست نخورده باقی مانده است، چون رسیدن به بالاترین سطح قریب الوقوع است. البته، بیت کوین در طول هفته گذشته از خود ضعف نشان داد.

بازار چه سیگنال هایی را نشان می دهد؟

اولین سیگنال، روند صعودی مهم است. تا زمانی که بازار به صورت مداوم کف هایی بالاتر از کف قبلی (Higher lows) تشکیل دهد، این روند همچنان فعال است. بیت کوین باید منطقه حمایت 8500 تا 8800 را در بازه های زمانی بلند مدت حفظ کند. اگر این منطقه شکسته شود، احتمالا یک واکنش زنجیره ای توسط حدهای توقف ضرر رخ خواهد داد.

با این حال، همین را می توان در یک بازه زمانی کوتاه تر برای منطقه 9000 تا 9100 که در اطراف خط روند است، بیان کرد. 

دوم، قیمت بیت کوین در بالای میانگین متحرک 100 و 200 روزه قرار دارد که این یک سیگنال صعودی است، زیرا این دلالت بر منطقه صعودی دارد. بعلاوه، این دو میانگین متحرک دیر یا زود وارد عمل خواهند شد. هر دوی آنها می توانند به عنوان سطح حمایت عمل کنند که این باعث افزایش قیمت خواهد شد.

سرانجام، با تعیین یک کف بالاتر از کف قبلی، شاخص قدرت نسبی یک واگرایی صعودی پنهان را ایجاد کرد که این مناسب برای تست مجدد منطقه مقاومت در 10000 دلار است.

مناطق کلیدی در بازه های زمانی کوتاه تر

BTC USD 4-hour chart
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین بر حسب دلار

این نمودار 4 ساعته توضیح روشنی درباره تحرکات اخیر قیمت در منطقه محدود ارائه می دهد. سطح مقاومت در 9400 دلار قرار دارد، در حالی که منطقه 9000 تا 9100 دلار یک منطقه مهم حمایت است. این منطقه محدود می تواند تا چند روز دیگر ادامه داشته باشد، چون قیمت بین این سطوح گیر افتاده است.

با این حال در بازار اختلاف وجود دارد، چون قیمت از زمان تشکیل سقف در اول ژوئن، در حال ایجاد سقف هایی پایین تر از سقف قبلی (Lower highs) بوده است. عبور از سطح مقاومت 9400 دلار برای روندهای صعودی اهمیت بسزایی دارد. در صورت شکست این سطح، احتمالا سطح مقاومت 9600 دلار دوباره تست خواهد شد.

شکست سطح مقاومت 9600 دلار به معنای ادامه روند صعودی به سمت سطح مقاومت 10000 دلار است و اگر این سطح دوباره تست شود، احتمالا یک شکست بزرگتر رخ خواهد داد. 

اگر روندهای نزولی کنترل قیمت بیت کوین را به دست بگیرند، ابتدا باید منطقه حمایت 9000 تا 9100 دلار را از پیش رو بردارند و در این صورت کفی بالاتر از کف قبلی ایجاد نخواهد شد.

ارزش کل بازار در حال حفظ کردن روند صعودی

Total crypto market capitalization 1-day chart
نمودار 1 روزه ارزش کل بازار

نمودار ارزش کل بازار ارز رمزنگاری تصویر واضحی را نشان می دهد. نکته قابل توجه این که نمودار در حال ایجاد یک سقف جدید در بالای سقف قبلی (Higher highs) است، در حالی که بیت کوین عقب مانده و باید چنین سقفی را ایجاد کند.

این نشان می دهد که اخیرا آلت کوین ها کانون توجه بوده اند، زیرا  بیشتر آنها شاهد روند صعودی و افزایش ارزش بازار بوده اند. بعلاوه، این نمودار یک واگرایی پنهان صعودی در نزدیک سطح حمایت 240 میلیارد دلار را نشان می دهد .

سناریوی روند صعودی بیت کوین

BTC USD 1-day bullish scenario chart
نمودار 1 روزه روند صعودی بیت کوین

همانطور که قبلا بحث شد، منطقه 9000 تا 9100 یک منطقه مهم حمایت است که باید حفظ شود. خوشبختانه، روندهای صعودی این منطقه حمایت را حفظ کرده اند و از این طریق می توان سناریوی صعودی بیت کوین را طراحی کرد.

منطقه 9000 تا 9100 دلار باید حفظ شود تا از طریق آن روند صعودی تقویت شود. اگر این روند صعودی ادامه پیدا کند،  احتمالا قیمت سطح مقاومت 9600 را تست خواهد کرد. این سطح مقاومت تست نشده و آماده تست شدن است. اگر قیمت به این سطح مقاومت نرسد، منطقه 9300 دلار هدف بعدی برای ایجاد حمایت خواهد بود.

اگر این ساختار همچنان ادامه یابد، احتمالا سطح مقاومت 10000 دلار دوباره تست خواهد شد. بنابراین، تست مکرر منطقه مقاومت 10000 تا 10500 دلار، احتمالا منجر به یک شکست صعودی خواهد شد.

سناریوی روند نزولی بیت کوین

سناریوی روند نزولی بسیار واضح است و پیوت های مهمی دارد که باید آنها را زیر نظر گرفت.

BTC USD 1-day bearish scenario chart
نمودار 1 روزه روند نزولی بیت کوین

پیوت های مهم قبل از سطح 9400 دلار هستند که در صورت نرسیدن قیمت به این سطح منجر به تایید یک سقف دوقلو و معکوس شدن احتمالی روند خواهند شد.

نرسیدن قیمت به این سطح باعث ایجاد یک سقف پایین تر از سقف قبلی خواهد شد و فشار نزولی بیشتری را بوجود خواهد آورد. در صورت بروز چنین اتفاقی، احتمالا شاهد تست مجدد منطقه حمایت 9000 تا 9100 دلار خواهیم بود. ضمنا، هر چه یک سطح مهم بیشتر تست شود، احتمال شکست آن بیشتر خواهد شد.

پیوت ماژوری را که باید زیر نظر گرفت، شکست منطقه حمایت 9000 تا 9100 دلار است. اگر این اتفاق رخ دهد،  حجم با واکنش های زنجیره ای حدهای ضرر/ توقف روبرو خواهد شد. پس از اصلاح نزولی از منطقه 9000 تا 9100 دلار ، روند نزولی بیشتر تایید خواهد شد و احتمالا قیمت به منطقه 8600 تا 8500 دلار کاهش خواهد یافت.

نکته: پیوت های ماژور برگشت های بزرگی هستند که در این نقاط جهت روند عوض شده و روند های نزولی تبدیل به روند های صعودی و یا بالعکس می شوند.

 به همین ترتیب، در صورت چنین کاهشی، میانگین متحرک های 100 و 200 روزه از دست خواهند رفت و احتمالا قیمت برای ایجاد سطح حمایت به سراغ میانگین متحرک های 100 و 200 هفته ای خواهد رفت.

اگر قیمت به زیر منطقه حمایت در منطقه محدود دو ماهه خود برسد، اولین سطح اصلی حمایت آن بین 7500 تا 7700 دلار خواهد بود. 

اگر این اتفاق رخ ندهد، قیمت آماده روند صعودی بیشتر و ادامه حرکت خود در منطقه محدود خواهد شد. همانطور که نمودار نشان می دهد، این حرکات می توانند تا پایان ماه اوت ادامه داشته باشند. این می تواند به نفع آلت کوین ها باشد، چون آنها را همچنان در کانون توجه قرار می دهد.

اما به خاطر داشته باشید، اگر بیت کوین به زودی یک حرکت نوسانی را شروع کند، آلت کوین ها دستخوش تغییر خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.