در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

منقبض شدن باندهای بولینگر حاکی از یک حرکت بزرگ انفجاری است

0 1,686

بیت کوین همچنان به معاملات جانبی خود ادامه می هد در حالی که حجم معاملات ، نوسانات و سایر معیارهای مهم راکد مانده اند. وقتی نوسانات تا این میزان کم می شوند، باندهای بولینگر به هم نزدیک (منقبض) می شوند.

از نظر تاریخی، منقبض شدن این شاخص معروف تحلیل تکنیکال در نمودار قیمت بیت کوین بر حسب دلار، منجر به یک حرکت انفجاری 50 درصدی یا بیشتر می شود. اما جهت حرکت این ارز رمزنگاری به کدام سمت خواهد بود؟

حرکت انفجاری بیت کوین به خاطر منقبض شدن باندهای بولینگر

بیت کوین در یک مرحله حساس از چرخه حیات خود قرار دارد. این ارز برتر بازار پس از گذشت نزدیک به سه سال از روند نزولی و حرکت های مکرر خود به سمت سطح مقاومت 10000 دلار، ممکن است سرانجام وارد یک بازار صعودی جدید شود.

از مدت ها قبل انتظار می رفت که هاوینگ این ارز مانند یک کاتالیزور عمل کند و اکنون این رویداد تمام شده است. اما بیت کوین هیچ کاری جز معاملات جانبی انجام نداده که این موجب خستگی و دلزدگی در بازار مهیج و نرمال ارز رمزنگاری شده است.

معاملات بیت کوین همچنان در یک منطقه محدود انجام می شوند، در حالی که حجم معاملات آن روبه کاهش بوده و نوسانات پایین ترین رکورد را ثبت کرده اند. ابزارهای اندازه گیری مهم بازار مانند پهنای باند بولینگر نیز به پایین ترین سطح تاریخی رسیده اند.

در حال حاضر، پهنای باندهای بولینگر در نمودار روزانه منقبض شده اند و تنها 4 درصد از هم فاصله دارند. تعداد دفعات این اتفاق نادر طی چند سال گذشته معدود بوده و هر بار منجر به بزرگترین حرکت در بازار ارز رمزنگاری شده است.

اگر تاریخ تکرار شود و باندهای بولینگر باعث یک شکست بزرگ شوند،  نتیجه آن یک حرکت عظیم مبهوت کننده خواهد بود.

Bitcoin BTCUSD Bollinger Bands Daily
نمودار روزانه باندهای بولینگر

انقباض باندهای بولینگر قبل از حرکت های 50 درصدی یا بیشتر 

داده های باند بولینگر نشان می دهند که  پهنای این باندها در بازه های زمانی روزانه کمی بیش از 4 درصد از هم فاصله دارند. جان بولینگر طراح شاخص معروف باندهای بولینگر است. این شاخص از یک میانگین متحرک و دو انحراف معیار تشکیل شده که مطابق با نوسانات کاملا باز یا بسته می شوند. هنگامی که نوسان وجود ندارد، این باندها منقبض می شوند و این نشان می دهد که یک حرکت بزرگ در راه است.

با توجه به این که باندهای بولینگر به هم نزدیک شده اند، نمی توان نزدیک بودن یک شکست قوی را انکار کرد. اما معامله گران اندازه این حرکت را چقدر پیش بینی می کنند؟

طبق داده های قبلی، هر بار که باندهای بولینگر این قدر به هم نزدیک شده اند، حرکتی بین 50 تا 85 درصد را رقم زده اند. این اتفاق آخرین بار در نوامبر سال 2018 رخ داد که منجر به یک روند نزولی و کاهش قیمت بیت کوین به کف 3200 دلار شد.

پیش از این، دو حرکت انفجاری رخ داده بود که روند صعودی بیت کوین را در سال 2017 رقم زدند. اگر بیت کوین واقعا قصد شروع یک روند صعودی جدید را دارد، شکست نهایی آن باید به بالای سطح مقاومت 10000 دلار باشد.

در صورت شکست به سمت پایین، بیت کوین یک روند نزولی جدید به سمت کف قیمت را شروع خواهد کرد. البته، این دارایی کاهش بسیار بیشتری نسبت به نوامبر سال 2018 خواهد داشت و اکنون وضعیت خطرناک تر است.

بیماری همه گیر کروناویروس به شدت در حال افزایش است و بازار سهام در معرض سقوط قرار دارد. عدم موفقیت  بیت کوین در اینجا منجر به تشکیل سقفی پایین تر از سقف قبلی و به دنبال آن کفی پایین تر از کف قبلی در بازه های زمانی هفتگی خواهد شد و این تعریف واضح یک روند نزولی است.

برگشت بیت کوین به یک روند نزولی عمیق در زمانی که انتظار می رود  این دارایی یک روند صعودی را شروع کند، می تواند برای سرمایه گذاران فاجعه بار باشد و آنها در نهایت ممکن است دست از تلاش بردارند و به شکست خود اعتراف کنند.

اخیرا یک سرمایه گذار مشهور پرسیده است که اگر پنجشنبه سیاه دارندگان ارز رمزنگاری را  دچار سقوط نکرده ،پس چه چیزی می تواند این کار را بکند؟ اگر باندهای بولینگر بیت کوین را به سمت روند نزولی بکشانند، احتمالا متوجه جواب این سوال خواهیم شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.