در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

قطع شدن اینستاگرام و واتس‌آپ؛ ضرورت ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز

0 650

شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌آپ در روز دوشنبه با افزایش قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری، آفلاین شدند. بسیاری از کاربران توییتر در زمان قطع شدن این رسانه‌های بزرگ اجتماعی خواستار ایجاد یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز بر روی بلاک‌چین شدند.

همانطور که داده‌های کوین تلگراف مارکتس پرو نشان می دهند، قیمت بیت کوین پس از کاهش به کف روزانه 47166 دلار، در کمتر از 2 ساعت تقریبا 4.5 درصد افزایش یافت و از سطح 49000 دلار عبور کرد. قیمت اتریوم نیز در همین مدت 3.5 درصد افزایش یافت و در زمان انتشار این مطلب در حدود سطح 3370 دلار بود.

افزایش ناگهانی قیمت در بازار ارزهای رمزنگاری در حالی رخ داد که شبکه اجتماعی فیس‌بوک، اپلیکیشن اشتراک‌گذاری عکس و فیلم اینستاگرام و اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌آپ (هر دو متعلق به فیس‌بوک هستند) در 4 اکتبر در حدود ساعت 3:16 بعد از ظهر به وقت جهانی (ساعت 18:46 به وقت ایران) قطع شدند. به گفته تیم ارتباطات فیس‌بوک که از طریق توییتر اطلاع‌رسانی کرد، این شرکت در تلاش بود تا هر چه سریع‌تر وضعیت را به حالت عادی برگرداند.

تقریبا در همین زمان در 13 مارس 2019، این سه پلتفرم آفلاین شدند که بیش از 24 ساعت طول کشید. در آن زمان، فیس‌بوک علت این مشکل را “تغییر پیکربندی سرور” اعلام کرد.

این وقفه‌ها ممکن است بر مشارکت جامعه در پروژه‌های ارز رمزنگاری و بلاک‌چین تاثیر بگذارد، اما یوتیوب، توییتر و دیسکورد و بسیاری از پلتفرم‌ها طبق معمول به کار خود ادامه دادند. بسیاری از کاربران توییتر از فرصت بوجود آمده استفاده کرده و بر ضرورت ایجاد یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز بر روی بلاک‌چین تاکید کردند.

آلن فارینگتون که به طور مرتب در مورد بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری در وبلاگ “Medium” خود می‌نویسد، گفت:

اگر آنها فیس‌بوک را بر روی بلاک‌چین ایجاد کرده بودند، هرگز قطع نمی‌شد.

توییتر در حال کار بر روی رسانه اجتماعی غیرمتمرکز خود

قطع شدن این شبکه های اجتماعی همچنین پس از آن رخ داد که فرانسیس هاگن (کارمند سابق فیس بوک) هزاران سند به روزنامه نگاران و سایر رسانه های خبری تحویل داد که نشان می دادند این شرکت به وعده های خود برای حذف سخنرانی های نفرت انگیز و پست های تشویق کننده خشونت عمل نکرده است. سهام فیس بوک در روز دوشنبه با بیش از 5 درصد کاهش به 324.90دلار رسید. در زمان انتشار این مطلب، ارزش سهام آن در حدود 326.23 دلار بود.

توییتر در حال کار بر روی طرح رسانه اجتماعی غیرمتمرکز خودش است. جک دورسی برای اولین بار در دسامبر 2019 اعلام کرد که این پلتفرم به یک تیم اختصاصی برای توسعه یک استاندارد غیرمتمرکز برای رسانه های اجتماعی کمک مالی می کند و اخیر یک توسعه دهنده ارز رمزنگاری را  برای رهبری این تیم استخدام کرده است. در آن زمان دورسی گفت که هدف تغییر از میزبانی و حذف محتوا به الگوریتم های سفارشی و جلوگیری از انتشار محتواهای جنجال برانگیز بود.

اهمیت استفاده از فناوری بلاک‌چین در رسانه‌های اجتماعی

در حال حاضر، شبک‌ های اجتماعی به یکی از موثرترین راه‌های ارتباطی بین افراد و جوامع تبدیل شده‌اند. این شبکه‌ها علی‌رغم فراهم کردن خدمات و امکانات مناسب برای کاربران خود، امنیت و حریم خصوصی آنها را به دلیل ماهیت متمرکزشان به خطر می‌اندازند. با ظهور فناوری بلاک‌چین و موفقیت روزافزون آن در صنعت ارز رمزنگاری، امکان استفاده از این فناوری در صنایع دیگر نیزفراهم شده است.

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های بلاک‌چین این است که هیچ شخص یا مقامی نمی‌تواند آن را کنترل کند. در حوزه ارزهای رمزنگاری، بررسی و تایید تراکنش‌ها توسط یک انجمن آنلاین انجام می‌شود که آن را غیرمتمرکز می‌سازد. این فناوری مزایای فراوانی از جمله شفافیت، سرعت و امنیت دارد. 

با توجه به این که بلاک‌چین ساختاری توزیع شده و امن ارائه می‌کند، ایجاد شبکه‌های اجتماعی بر روی آن می‌تواند به حفظ امنیت و حریم خصوصی افراد کمک کند. علاوه بر این، کاربران را قادر می‌سازد تا از محتوای تولیدی خود درآمد کسب کنند.

هدف از ایجاد شبکه‌های اجتماعی، تسهیل ارتباط بین افراد بر بستر اینترنت و فراهم کردن محیطی آزاد و بدون سانسور بود. اما در حال حاضر این شبکه ها به شدت سانسور می‌شوند. صاحبان این شبکه‌ها یا نهادهای نظارتی کشورها این سانسورها را انجام می‌دهند و این امر به دلیل ماهیت متمرکز این شبکه‌ها است. ایجاد یک شبکه اجتماعی بر بستر بلاک‌چین می‌تواند مشکل سانسور محتوا را بر طرف کند، چون بلاک‌چین کاملا غیر متمرکز بوده و هیچ گروه یا شخصی نمی‌تواند آن را کنترل کند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.