در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

علت رشد قیمت توکن STX چیست؟ آیا روند صعودی آن ادامه خواهد یافت؟

0 461

علاوه بر انکر (ANKR) که به دلیل مشارکت با شرکت های مایکروسافت و تنسنت (Tencent) شاهد افزایش قابل توجه قیمت بود، شبکه لایه دو استکس (Stacks) در حال حاضر داغ ترین موضوع در بازار آلت کوین ها است. قیمت توکن STX در هفت روز گذشته 132 درصد رشد داشته و تنها در 24 ساعت گذشته بیش از 20 درصد افزایش یافته است.

هیاهو پیرامون STX پس از راه اندازی پروتکل “Ordinals” به وجود آمد  که امکان ضرب و ایجاد توکن های NFT را در شبکه بیت کوین فراهم می کند. اما استکس پروژه متفاوتی است، چون یک شبکه لایه دو است که امکان ایجاد NFTها، قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن های غیرمتمرکز رابر روی بلاک چین بیت کوین فراهم می کند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

مونیب علی، از بنیانگذاران استکس، اخیرا گفت که کاربران می توانند تمام آنچه را که در شبکه اتریوم و سولانا بسازند، در شبکه لایه دو استکس نیز بسازند.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم
سولانا چیست؟ آنچه باید درباره این شبکه و توکن SOL بدانید

این پروژه از زمان راه اندازی در سال 2017 تاکنون یکی از برترین شبکه های لایه دو بیت کوین در بازار ارز رمزنگاری بوده است، اگرچه اصطلاح لایه دو برای آن درست نیست. از نظر فنی، استکس کمی متفاوت از زنجیره های جانبی یا رول آپ های اتریوم عمل می کند، به همین دلیل توسعه دهندگان گاهی اوقات از اصطلاح لایه 1.5 برای آن استفاده می کنند.

به روزرسانی آینده استکس در سال جاری، آن را به بیت کوین لایه دو با 100 درصد نرخ هش تبدیل می کند. این بدان معناست که برای سازماندهی مجدد بلاک های استکس، مهاجمان باید خود بیت کوین لایه یک را سازماندهی مجدد کنند.

دلیل هیاهوی زیاد پیرامون استکس

علاوه بر هیاهو پیرامون پروتکل “Ordinals”، افزایش فعالیت توسعه دهندگان در استکس احتمالا عامل افزایش قیمت STX است. طبق اعلام استکس، در حال حاضر حدود 35000 قرارداد هوشمند در شبکه لایه دو بیت کوین در حال اجرا است. براساس گفته تیم استکس، اکنون بیش از 150 پروژه مختلف در حال توسعه اپلیکیشن های خود بر روی این شبکه هستند.
قرارداد هوشمند چیست؟

مونیب علی خاطرنشان کرد که هدف از فعال کردن sBTC برای یک دیفای مبتنی بر بیت کوین، آزاد کردن 500 میلیارد دلار سرمایه بیت کوین است. به اعتقاد علی، sBTC می تواند همان کاری را که Ordinals برای  Bitcoin NFTs  انجام داده، برای بیت کوین دیفای نیز انجام دهد. وی اخیرا اعلام کرد که اکنون 250 میلیون دلار در قرارداد استیکنگ قفل شده و 2200 بیت کوین به عنوان پاداش پرداخت شده است.
چگونه یک توکن NFT بسازیم؟

مزیت استکس نسبت به اتریوم و سایر بلاک چین ها این است که قراردادهای هوشمند را می توان به صورت رایگان توسعه داد. تعداد کیف پول های فعال روزانه در این شبکه نیز امیدوارکننده است. طبق گزارش شرکت مساری، تعداد این کیف پول ها نسبت به مدت مشابه سال قبل 67.4 درصد افزایش یافته است. اما با میانگین کمتر از 1000 کیف پول فعال روزانه، استکس هنوز فاصله زیادی با شبکه های لایه دو اتریوم دارد. برای مثال، شبکه آربیتروم حدود 30000 کیف پول فعال روزانه دارد.

در مورد NFTها، شبکه لایه دو استکس دارای جامعه فعالی از توسعه دهندگان است. تعداد Bitcoin NFTs ضرب شده در شبکه استکس به 650000 توکن می رسد. همه این NFTها به طور خودکار در بیت کوین لایه یک هش می شوند و بر خلاف “Ordinals، به روشی مقیاس پذیر توسط بیت کوین پشتیبانی می شوند.

توکن STX

توکن STX با ارزش است، چون از آن برای پاداش دادن به ماینرها و امضاکنندگان peg-out استفاده می شود تا استخراج و امضا را به صورت غیرمتمرکز نگه دارند.

در زمان نگارش این مطلب، قیمت توکن STX در حدود سطح 0.85 دلار بود. با وجود رشد فوق العاده توکن STX در دو هفته گذشته، نمودار یک هفته ای آن نشان می دهد که این توکن با اوج خود هنوز فاصله بسیار زیادی دارد. STX در اول دسامبر 2021 به اوج 3.39 دلار رسید.

استکس
منبع newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.