در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

برخی از علل احتمالی نوسان دوباره در قیمت بیت کوین

0 1,099

بیت کوین ارزش زیادی را این ماه از دست داد. کارشناسان اقتصادی در مورد دلیل این اتفاق مشکوک اند و نمی دانند پس از این قیمت بیت کوین به کدام سمت و کجا خواهد رفت.

قیمت بیت کوین، هفته ی گذشته سقوط کرد، و در یک لحظه به 3600 دلار رسید. یا به عبارتی حدود 40 درصد از قیمت دو هفته ی گذشته خود کاهش پیدا کرد. قیمت ها تا دوشنبه به کاهش خود ادامه دادند اما سه شنبه این روند تمام شد و قیمت اندکی رو به افزایش قرار گرفت. سپس با ادامه افزایش، قیمت در چهارشنبه به 4300 دلار رسید.

بیت کوین، یک شی فیزیکی مانند دلار و طلا نیست. آنها تنها به صورت آنلاین وجود دارند. کاربران بیت کوین از طریق یک دفتر حساب کل و توزیع شده به نام بلاک چین نام فعالیت خود را انجام می دهند که به منظور تایید تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیت کوین تنها یکی از صدها ارز رمزنگاری است که دارای خصوصیات غیرمتمرکز مشترک زیادی هستند.

بیت کوین به ویژه در سال های گذشته توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. بیت کوین اولین و مهمترین ارز رمزنگاری است. نکته برجسته مربوط به ارزهای رمزنگاری و بیت کوین به دسامبر سال 2017 برمیگردد، هنگامی که قیمت آن افزایش بی سابقه ای پیدا کرد و هر بیت کوین نزدیک به 20000 دلار رسید.

نمودار بیت کوین

سرمایه گذاران با مشاهده این افزایش، به بازار ارزهای رمزنگاری هجوم آوردند. سایت صرافی کوین بیس از علاقه شدید مردم به ارزهای دیجیتال در آن ماه خبر داد. صرافی دیگری به نام بایننس در ماه ژانویه اعلام کرد، 240000 کاربر را فقط در یک ساعت در سایت خود ثبت نام کرده است.

اندازه گیری اینکه دقیقا چند نفر در ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری کرده اند کار دشواری است. اما  یک تحقیق از دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد تعداد 2.9 الی 5.8 میلیون نفر ارز رمزنگاری دارند. ماه مه، سرمایه گذاری به نام کریس مک کن تعداد کاربرهای ارزهای رمزنگاری جهان را بین 20 الی 30 میلیون تخمین زد.

هنگامی که ارزهای رمزنگاری از اوج قیمت خود در اوایل امسال سقوط کردند، کارشناسان اقتصادی  با استدلال نظرات متفاوت، بیت کوین را یک حباب نامیدند که منفجر شده است.

کارشناسان می گویند روند نزولی دو هفته پیش می تواند به چندین فاکتور متفاوت مربوط شود.

بعضی گزارش ها، تقصیر را گردن بوالهوسی برخی از سرمایه گذاران در رابطه با جدایی اخیر یکی از انشعابات بیت کوین به نام بیت کوین کش می دانند که از نظر ارزش بازار چهارمین ارز رمزنگاری است. نظرات متفاوت پشتیبانان بیت کوین کش در رابطه با انجام به روز رسانی منجر به ایجاد دو ارز رمزنگاری مجزا شد.

کریگ ارلام، تحلیلگر ارشد بازار شرکت اوندا به خبرگزاری NPR گفت:

تقسیم بیت کوین کش کاتالیزوری برای این کاهش بود، اما از نظر من این تنها دلیل کاهش بازار نبوده است.

او در یک ایمیل نوشت:

بیت کوین ماه ها آسیب پذیر به نظر می رسید. هر افزایش بزرگ از یکی قبلی ضعیف تر بود که باعث منفی شدن تدریجی احساسات به سمت بازار شد.

وبسایت لانگ هش، ریزش بازار در ماه جاری را بیشتر تقصیر مشکلات مربوط به صرافی رمزنگاری هنگ کنگی اوکی اکس می داند.

یک نشانه احتمالی دیگر، میزان قدرت محاسباتی در ساخت بیت کوین است. که “میزان هش” نامیده می شود. با توجه به اطلاعات سایت بلاک چین دات کام، میزان هش در سال گذشته و در اواخر ماه آگوست تا اواسط ماه اکتبر افزایش یافت.

سازندگان بیت کوین که همچنین استخراج کنندگان نامیده می شوند، از قدرت محاسبات عظیم و انرژی برق برای حل مسائل پیچیده ریاضیات استفاده می کنند. آنها در ازای این کار به وسیله ی بیت کوین های جدید پاداش دریافت می کنند.

اما اگر قیمت بیت کوین به کمتر از قیمت ساختن آن مانند هزینه ی برق برسد، استخراج کنندگان ممکن است نوع ارز رمزنگاری مورد استخراج خود را تغییر دهند و یا در کل دست از این کار بکشند. میزان هش در چندین هفته ی گذشته شروع به نزول کرده است که احتمالا بیانگر عدم توجیه اقتصادی استخراج بیت کوین احتمالا برای برخی افراد است.

علیرغم سقوط بیت کوین از قیمت بالای خود در اواخر سال 2017، همچنان ارزش آن نسبت به آنچه که در شروع سال گذشته بوده، بیشتر است. طبق اطلاعات موجود در سایت کوین مارکت کپ، قیمت بیت کوین در شروع ژانویه سال 2017، 963.66 دلار بوده است.

کمپبل هاروی، استاد دانشگاه دوک می گوید، “اگر یک سال و نیم پیش در بیت کوین سرمایه گذاری کردید، سرمایه گذاری شما سود آور بوده است. اگر هنگامی که قیمت بیت کوین 19000 دلار بوده در آن سرمایه گذاری کردید، سرمایه گذاری شما یک فاجعه است.”

ارلام، تحلیلگر بازار می گوید، این واقعیت که قیمت بیت کوین همچنان بیش از 300 درصد از اوایل سال 2017 بیشتر است، نشان دهنده سود چشمگیر  و یا احتمال کاهش بیشتر آن در آینده است.” او افزود، “از نظر من مورد دوم احتمال بیشتری دارد.”

هاروی، سوای هرگونه پیشرفت اخیر میگوید، بیت کوین فقط ناپایدار است.

او می گوید:

در رابطه با بیت کوین، برخی افراد اساسا معتقدند ارزش آن صفر است و برخی دیگر معتقدند هر واحد آن به زودی 1 میلیون دلار ارزش خواهد داشت. بنابراین، میزان زیادی اختلاف نظر و عدم اطمینان وجود دارد که به معنی نوسانات شدید موجود در آن است.

به عنوان انجام یک مقایسه، سهام صنایع داو جونز در طول سال جاری به طور متوسط 4 درصد کاهش داشته است، در حالی که بیت کوین طی 50 روز ،4 درصد کاهش داشته است. هاروی می گوید، بیت کوین 4 الی 5 برابر بازار سهام نوسانی تر است.

منبع npr.org

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.