در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

مروری کوتاه بر تاریخچه بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین

0 796

استخرهای استخراج رشد می کنند و برخی دیگر از بین می روند. در حال حاضر تعداد استخرهای استخراج منقرض شده از استخرهای فعال بیشتر است. قدرت هش استخرهای باقی مانده امنیت اثبات کار شبکه صدها ارز رمزنگاری را تضمین می کند. از ارزهای اصلی مثل بیت کوین و بیت کوین کش گرفته تا ارزهای کمتر شناخته شده ای مثل مونرو کلاسیک و زلکش. در این مقاله سعی شده تا به اختصار در مورد بزرگترین استخرهای استخراج صحبت شود تا به بینشی کلی از این استخرها برسید.

نزدیک شدن به نهمین سالگرد استخرهای استخراج

استخرهای استخرج از اواخر سال 2010 شروع به کار کرده اند؛ هنگامی که به عنوان ابزاری برای استخراج کنندگان انفرادی معرفی شدند تا با به اشتراک گذاشتن قدرت استخراج خود، شانسشان را برای استخراج یک بلاک افزایش دهند. در حالی که از آن زمان تغییرات زیادی در فضای استخراج بیت کوین رخ داده، از جمله معرفی دستگاه های مخصوص استخراج اسیک و ظهور مزارع عظیم استخراج، اما استخرهای استخراج فرضیه اولیه خود را تغییر نداده اند. به جز تعداد انگشت شماری از استخرها که به صورت خصوصی و معدود عضو گیری می کنند، عضویت در اغلب استخرهای استخراج برای عموم امکان پذیر است.

علاوه بر ارزهایی که در استخراج آنها از الگوریتم حاکم SHA-256 استفاده می شود، مثل بیت کوین و بیت کوین کش، ده ها آلت کوین دیگر نیز وجود دارند که برای استخراج از الگوریتم های دیگری مثل الگوریتم محبوب equihash استفاده می کنند. در آستانه نهمین سالگرد تاسیس استخرهای استخراج، به بررسی 9 استخر بزرگ استخراج بیت کوین که اغلب آنها علاوه بر بیت کوین خدمات استخراج بیت کوین کش و اتریوم را نیز ارائه می دهند، می پردازیم.

1) BTC.com

تاریخ تاسیس: 2015

بنیانگذاران: بیت مین(Bitmain)

نرخ هش بیت کوین(متوسط 4 روزه): 17.7%

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم

تاریخچه: این استخر در ابتدا توسط بلاک‌تریال(Blocktrail) تاسیس شد تا به عنوان یک کیف پول خدمات ارائه دهد. BTC.com هنوز هم خدمات کیف پول تلفن همراه و دسکتاپی و همچنین جستجوگر و API بیت کوین را ارائه می دهد. با این حال BTC.com بیشتر به عنوان یکی از بهترین استخرهای استخراج شناخته می شود. به ویژه از زمانی که تحت اختیار شرکت بیت مین در جولای سال 2016 قرار گرفته است.

2) F2pool

سال تاسیس: آوریل 2013

بنیانگذاران: دسیکافیش و  وانگ چوان

نرخ هش بیت کوین: 13.8%

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، زیکش، دش، مونرو، استم سل کوین، سیاکوین(SC)، دکرد(DCR)، زی کوین(XZC) و آیون(AION).

تاریخچه: F2pool قدیمی ترین استخر استخراج بیت کوین چین و دومین استخر استخراج بزرگ بیت کوین بعد از BTC.com است. همچنین سومین استخر استخراج بزرگ اتریوم است. طبق اطلاعات، F2pool به دلیل حساب کاربری که با نام دسیکافیش در صرافی کوین بیس داشت، به این نام شناخته می شد. امروزه F2pool در حدود 12.38 اگزاهش از قدرت شبکه بیت کوین، 50.36 تراهش از شبکه لایت کوین و 21.42 تراهش از شبکه اتریوم را در اختیار دارد. این استخر همچنین دارای برنامه های کاربردی برای اندروید و iOS است و طیف وسیعی از ابزارها، از جمله محاسبه درآمد استخراج را در اختیار قرار می دهد.

در سال 2014 استخر استخراج F2pool در حدود 25 درصد از شبکه بیت کوین و 31 درصد از شبکه لایت کوین را کنترل می کرد که منجر به ترس از حمله 51 درصدی شده بود.

3) Poolin

سال تاسیس: 2017

نرخ هش بیت کوین: 13.3 درصد

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی، زیکش، لایت کوین، دکرد، دش و مونرو.

تاریخچه: شروع کار این استخر توسط بنیانگذاران BTC.com انجام شده است. Poolin.com یکی دیگر از استخرهای استخراج چینی است که تحت نظارت شرکتی به نام Blockin است. به عنوان یکی از استخرهای استخراج جدید و خلاق، Poolin ابزارهایی مانند سوئیچ خودکار را ارائه می دهد و بسته به این که کدام شبکه سود بیشتری دارد، بین بیت کوین و بیت کوین کش به طور متناوب سوئیچ می کند. همچنین خدماتی مثل استفاده از شبکه لایتنینگ، ماشین حساب محاسبه سود استخراج و تعداد دیگری از برنامه ها و ابزارهای استخراج را ارائه می دهد.

4) Antpool

سال تاسیس: 2014

بنیانگذاران: جان وو و میکری ژان

نرخ هش بیت کوین: 10.2%

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، زی کش، دش، استم سل کوین، مونرو کلاسیک و بایتم.

 تاریخچه: یکی دیگر از استخرهای زیر مجموعه بیت مین بوده و متعلق به جیان وو است. این استخر مجموعه ای از ابزارهای پیشرفته را برای استخراج کنندگان با تجربه، به ویژه آنهایی که در مقیاس وسیع استخراج می کنند، ارائه می دهد. این استخر این امکان را می دهد تا به صورت ناشناس و در ابعاد وسیع استخراج انجام دهید و همه اینها با پرداخت های روزانه پشتیبانی می شوند.

بیت مین علیرغم متهم شدن به متمرکز سازی استخراج، در سال 2014 استخر استخراج Antpool را برای تاکید بر تمرکز زدایی تاسیس کرد.

5) Viabtc

تاسیس: 2016

بنیانگذار: یانگ هایپو

نرخ هش بیت کوین: 7.8%

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی، لایت کوین، اتریوم، زی کش، دش، مونرو و دکرد.

تاریخچه: Viabtc مانند اغلب استخرهای استخراج، یک مرورگر و کیف پول را در اختیار کاربران قرار می دهد. Viabtc یک استخر استخراج چینی است، که از زمان تاسیس خدمات آن در حال گسترش است. این استخر به دارندگان ارزهای دارای الگوریتم اثبات سهام نیز خدمات ارائه می دهد.

Viabtc به عنوان پشتیبان اصلی استخراج بلاک های بزرگ مشهور است و در سال 2016 اولین بلاک نامحدود بیت کوین را استخراج کرد.

6) Slush Pool

سال تاسیس: 2010

نرخ هش بیت کوین: 6.7%

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین و زی کش.

تاریخچه: استخر استخراج Slush به عنوان اولین استخر استخراج بیت کوین، در تاریخ نوامبر 2010 راه اندازی شد. در آن زمان تحت عنوان Bitcoin Pooled Mining Server معرفی شد. Slush، از زمان راه اندازی با یک اپراتور تا به حال بیش از 1 میلیون بیت کوین را استخراج کرده است.

در مارس 2018، این استخر اولین بلاک بیت کوین را با استفاده از فناوری Asicboost استخراج کرد.

7) BTC.top

سال تاسیس: 2017

بنیانگذاران: جیانگ ژائور

نرخ هش بیت کوین: 5.6%

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین و بیت کوین کش.

تاریخچه: BTC.top یک استخر استخراج چینی و از معدود استخرهای خصوصی بوده که برای عموم و استخراج کنندگان معمولی در دسترس نیست. در حالی که سایر استخرهای استخراج چینی خدمات خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند، BTC.top نیازی نمی بیند که این کار را انجام دهد. به همین دلیل این استخر استخراج یک استخر ناشناخته برای سایرین است.

8) Bitfury

سال تاسیس: 2011

بنیانگذاران: والری واویلف

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین

تاریخچه: Bitfury یک شرکت حاضر در صنعت استخراج است که برخی از اولین دستگاه های اسیک را ساخته و ارائه کرده است. این شرکت تا سال 2014 تنها یک استخر استخراج بود و با نام pool.io شناخته می شد. در اوایل سال 2014 این استخر تقریبا نیمی از قدرتش در دست دستگاه های استخراج اسیک Bitfury بود. این استخر بیش از 51 درصد از شبکه بیت کوین را در اختیار داشت که باعث شد بخشی از قدرت خود را از استخر خارج کند.

9) Bitcoin.com

تاریخ تاسیس: 2016

نرخ هش بیت کوین: 0.6%

ارزهای قابل استخراج: بیت کوین و بیت کوین کش.

تاریخچه: Bitcoin.com به مدت سه سال و از 21 سپتامبر 2016 و با هدف استخراج بلاک های بزرگ شروع به کار کرد. این استخر استخراج می تواند بلاک هایی را تا حداکثر اندازه 16 مگابایت پردازش کند. در حال حاضر Bitcoin.com سخت افزار استخراج و استخراج ابری را نیز ارائه می دهد. استخراج ابری این شرکت با قراردادهای شش ماهه تا دوساله ارائه می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.