در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

7 آلت کوینی که پتانسیل رشد دارند

5 1,632

در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری رونق بیشتری گرفته اند. با توجه به سرعت گرفتن افزایش قیمت بیت کوین در سال جاری، خرید برخی از آلت کوین ها منطقی تر به نظر می رسد. از طرفی، چون ارزش بازار بیت کوین به حدود 1 تریلیون دلار رسیده، این ارز احتمالا به سرعت سایر ارزهای رمزپایه افزایش نخواهد یافت. نکته دیگر این که برخی از ارزهای رمزنگاری ویژگی های جذاب تری مانند عدم نیاز به استخراج، سود بیشتر و ویژگی های مفید دیگر بلاک چینی دارند.

در این مطلب هفت ارز رمزنگاری به غیر از بیت کوین بررسی شده اند که پتانسیل های خوبی برای رشد بیشتر دارند و سرمایه گذاران می توانند روی آنها سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاری در این آلت کوین ها (به صورت گروهی) می تواند سود بسیار بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بیت کوین داشته باشند.

اما زیاده روی نکنید. آلت کوین هایی مانند اینها باید فقط بخشی از پرتفوی باشند. همانطور که در هفته گذشته دیدیم، آنها می توانند نوسانات شدیدی داشته باشند. اما در طولانی مدت، این احتمال وجود دارد که آنها بهتر از بیت کوین عمل کنند. این آلت کوین ها عبارتند از: اتریوم، کاردانو، دوج کوین، لایت کوین، چین لینک، استلار و ویچین.

اتریوم

اتریوم که در جدول ارز رمزنگاری رتبه دوم را دارد، عملکرد بهتری در سال جاری نسبت به بیت کوین داشته است. اتریوم و بیت کوین از ابتدای سال جاری تاکنون به ترتیب 200 و 85 درصد افزایش قیمت داشته اند.

علاوه بر این، سال قبل همین موقع، قیمت اتریوم در سطح 197 دلار بود. این ارز در حال حاضر در سطح 2606 دلار معامله می شود و قیمت آن از سطح 197 دلار بیش از 13 برابر افزایش داشته است.

این یک عملکرد قابل توجهی است. یکی از دلایل متفاوت بودن اتریوم، فناوری بلاک چین آن است که با پذیرش بیشتر روبرو خواهد شد. این بلاک چین قراردادها و اپلیکیشن هایی را ارائه می دهد که غیر قابل جعل هستند و همین باعث کارآمدتر شدن آن نسبت به بیت کوین می شود. علاوه بر این، فناوری بلاک چین آن برای توکن های NFT مناسب است. همانطور که ” The Verge” گزارش داد، بلاک چین اتریوم بسیاری از این توکن ها را پشتیبانی می کند.

تفاوت عمده دیگر این که اتریوم مانند بیت کوین فاقد محدودیت عرضه است. طبق گزارش وال استریت، مقدار عرضه اتریوم توسط جامعه آن تعیین می شود، در حالی که مقدار عرضه بیت کوین از قبل مشخص شده است. تعیین مقدار عرضه توسط جامعه، به اتریوم انعطاف پذیری بیشتری می دهد و باعث می شود تا اتریوم یک پس انداز با ارزش و همچنین یک وسیله مبادله باشد.

کاردانو

کاردانو متفاوت از اتریوم و بیت کوین است، چون بلاک چین آن از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند.  بیت کوین و اتریوم هر دو از الگوریتم اثبات کار استفاده می کنند، اگرچه اتریوم به آرامی در حال انتقال به اثبات سهام است.

قلب پلتفرم کاردانو اوروبروس(Ouroboros) است، الگوریتمی که از پروتکل اثبات سهام برای استخراج ارز استفاده می کند. این پروتکل برای کاهش مصرف انرژی و زمان ساخت ارزهای جدید تنظیم شده است. اوروبروس از اعتبار سنج های خاصی برای تایید تراکنش ها استفاده می کند و آنها در ازای تایید تراکنش ها پاداش دریافت می کنند. اما در الگوریتم اثبات کار، استخراج کنندگان  تراکنش ها را تایید و پاداش دریافت می کنند.

بنابراین، کاردانو یک بلاک چین پیشرفته تر و مخالف مصرف انرژی است. ارز ADA  به نام ریاضیدان آدا لاولیس ( Ada Lovelace) نامگذاری شده است.

دوج کوین

دوج کوین یک شبکه بلاک چین متن باز است که از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کند. استخراج کنندگان تایید کننده تراکنش ها هستند. دوج کوین از یک الگوریتم استخراج بهره می برد که نرخ هش و مصرف انرژی پایین تری نسبت به بیت کوین دارد.

ویژگی منحصر به فرد دوج کوین این است که اجازه می دهد عرضه آن با سرعت مطلق تعیین شده رشد کند. این به بازار اطمینان می دهد که عرضه به طور مداوم افزایش خواهد یافت.بنابراین، نرخ رشد عرضه آن افزایشی است، در حالی که نرخ رشد عرضه بیت کوین کاهشی است.

برای مثال، فرض کنید که عرضه در گردش دوج کوین در حال حاضر 128 میلیارد است، بنابراین بیش از 5 میلیارد در سال به این مقدار اضافه نمی شود. براساس گزارش وال استریت ژورنال، یکی از دارندگان دوج کوین 28 درصد از کل عرضه آن را در اختیار دارد.

دوج کوین در شبکه های اجتماعی بسیار محبوب بوده و همچنین مورد علاقه ایلان ماسک است. مایک نووگراتز ، مدیر عامل شرکت گلکسی دیجیتال، می گوید که دوج کوین توسط معامله گران رابین هود و وال استریت بتس پشتیبانی می شود. این ارز تاکنون عملکرد بسیار خوبی داشته و قیمت آن فقط از ابتدای سال جاری تاکنون تقریبا 40 برابر شده است.

لایت کوین

لایت کوین از ابتدای سال جاری تاکنون تقریبا 100 درصد رشد داشته که چندان جالب نیست. با این حال، این ارز به اندازه کافی بزرگ و قدیمی است تا بتواند خود را “ارز رمزنگاری برای پرداخت ها” بنامد. شبکه آن امکان پرداخت فوری با کارمزد تقریبا صفر را در سراسر جهان فراهم می کند. لایت کوین در سال 2011 توسط چارلی لی (مهندس سابق گوگل و کوین بیس) ایجاد شد.

لایت کوین نیز از الگوریتم اثبات کار برای تایید تراکنش ها استفاده می کند. با این حال، به دلیل سخت تر بودن الگوریتم های آن، محبوبیت کمتری در بین استخراج کنندگان دارد. جامعه لایت کوین اعتقاد دارد که سیستم انتقال پرداخت مهم ترین برنامه آن است. این یک وسیله مبادله اثبات شده است.

علاوه براین، به دلیل استقبال عمومی از آن در جامعه ارز رمزنگاری،  اغلب به همراه بیت کوین و اتریوم در صرافی های جدید فهرست می شود. برای مثال، اخیرا  شرکت پی پل امکان پرداخت های ارز رمزنگاری را از طریق اپلیکیشن ونمو (Venmo ) فراهم کرد. لایت کوین به همراه بیت کوین، اتریوم و بیت کوین کش از طریق این اپلیکیشن ارائه می شوند.

چین لینک

چین لینک با افزایش خیره کننده به یکی از بزرگ ترین ارزهای رمزپایه در دنیا تبدیل شده است. توکن چین لینک سال 2020 را با قیمت 11.87 دلار به پایان رساند و از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 200 درصد رشد داشته است.

داستان چین لینک با انتشار وایت پیپر آن در سال 2017 توسط سرگئی نظروف، استیو اِلیس و آری ژولز آغاز شد. در این وایت پیپر، نویسندگان چشم انداز خود را برای یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز بیان کردند. در عرضه اولیه سکه آن در همان سال، 32 میلیون دلار سرمایه جمع شد. اما هنگامی که گوگل از چین لینک در سال 2019 شروع به استفاده کرد، این ارز افزایش چشمگیری پیدا کرد.

این یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز بوده که می تواند داده های دنیای خارج را به قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم ارسال کند. به عبارت دیگر، این پروژه بلاک چین ها را به دنیای واقعی متصل می کند. برای مثال، این سرویس اطلاعات مالی از سایت های معروف را به قراردادهای هوشمند ارسال می کند. سرگئی نظروف همچنین به عنوان بنیانگذار مفهوم قراردادهای هوشمند شناخته می شود و او صاحب وب سایت “smartcontracts.com” است.

یک قرارداد هوشمند به داده های دنیای واقعی نیاز دارد و درخواستی برای آن ارائه می دهد، پروتکل چین لینک این رویداد را ثبت و آن را به نودهای چین لینک ارسال می کند تا آنها “پیشنهادات” خود را در مورد درخواست ارائه دهند.

 با توجه به یک سیستم تایید داخلی، چین لینک می تواند با دقت نسبتا بالایی تشخیص دهد که کدام منابع قابل اعتماد هستند. این دقت نتایج را بسیار بالا می برد و از قراردادهای هوشمند در برابر انواع حملات محافظت می کند.

استلار

استلار یک پروتکل بلاک چین برای سیستم های پرداخت است و یک ارز رمزنگاری به همین نام دارد. این پروتکل توسط مک کالب (بنیانگذار Mt. Gox و از هم بنیانگذاران ریپل) در سال 2014 راه اندازی شد. استلار با ارزش بازار حدود 11 میلیارد دلار در رتبه شانزدهم جدول ارزهای رمزنگاری قرار دارد.

استلار تلاش می کند تا با تعدادی از بانک های مرکزی (از جمله رابطه کاری با بانک مرکزی اوکراین) کار کند. شرکت های IBM  و Deloitte در چندین پروژه خود از بلاک چین استلار استفاده می کنند.

یک تفاوت بین استلار و بیت کوین این است که استلار قابل استخراج نیست. هیچ الگوریتم اثبات کاری برای حل شدن وجود ندارد تا بتوان استلار در ازای آن پاداش گرفت. کل عرضه استلار 50 میلیارد است که 20 میلیارد آن در بازار فروخته شده و  بقیه آن توسط بنیاد توسعه استلار (SDF) نگهداری می شود.

ویچین

ویچین یک پلتفرم بر پایه بلاک چین با قراردادهای هوشمند نسل بعدی است و به دلیل تمرکز بر روی مدیریت زنجیره تأمین ، ردیابی محصول و سایر جنبه های تجاری مرتبط با سرویس های مالی ، غالبا آن را اتریوم برای تجارت می نامند. ارز ویچین سال 2020 را با قیمت 0.019 دلار به پایان رساند. با این حال، این یکی از معدود ارزهایی است که هنوز در کوین بیس در دسترس نیست. این ارز از ابتدای سال جاری تاکنون رشد چشمگیری داشته و قیمت آن به بالاترین سطح در 0.27 دلار رسیده است.

با این حال، ویچین به عنوان یک راه حل زنجیره تامین بلاک چین مشهور است. تعدادی از شرکت های بزرگ از آن برای اهداف ردیابی موجودی استفاده می کنند. یک شرکت بزرگ که بنیاد ویچین به طور استراتژیک با آن همکاری کرده، شرکت نروژی DNV است. 

مشارکت های فعلی  VeChain و شرکت های بزرگی که از VeChain استفاده می کنند در سایتی به نام Vechaininsider.com قابل ردیابی هستند. در این سایت، 5 مشارکت استراتژیک شامل DNV، PriceWaterhouseCoopers و چندین شرکت چینی فهرست شده اند.

ویچین یک پلتفرم غیر متمرکز ارائه می دهد که در آن کسب و کارها می توانند به راحتی و بدون دخالت شخص ثالث با یکدیگر تعامل و معامله کنند. علاوه براین، شرکت ویچین قصد دارد یک پلتفرم عملیاتی مختص راه حل های تجاری ارائه دهد که می تواند تا 10000 تراکنش را در ثانیه تضمین کند.

توکن ها و ویژگی های ویچین

ویچین دو توکن دارد: ویچین توکن (VET)و ویچین تور انرژی  (VTHO). از وی چین  برای حمل ارزش از قراردادهای هوشمند در بلاک چین آن استفاده می شود، در حالی که ویچین تور انرژی، گَس یا کارمزد اصلی برای تراکنش های روی بلاک چین است.

در حال حاضر، عرضه در گردش ویچین 55.4 میلیارد و تعداد کل عرضه آن  86.7 میلیارد است. بعلاوه، ارزش کل بازار این ارز در حدود 12 میلیون دلار بوده و در رتبه سیزدهم جدول قرار دارد. 

یک ویژگی مهم ویچین این است که سودهای مختلفی پرداخت می کند. ارز ویچین تور انرژی (VeThor) به هر دارنده توکن ویچین پرداخت می شود. این نرخ برای هر 1000 توکن ویچین حدود 4.32 ویچین تور است.

ویژگی منحصر به فرد دیگر ویچین، الگوریتم اثبات اعتبار (شاخه ای از اثبات سهام) آن است. به خاطر عرضه دو توکن، عرضه ویچین تا حدودی افزایشی است. با توجه به محبوبیت این ارز در بین شرکت های بزرگ، به نظر می رسد که این ارز در آینده رشد قابل توجهی داشته باشد.

منبع investorplace

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. حسيني می گوید

  براي خريد دوج كوين و ريپل بايد چه كيف پولي داشته باشيم؟
  من بلاك چين دارم كه اين آيتمها رو داخلش نداره

  1. حسن صادقی می گوید

   سلام
   بلاک چین از ریپل و دوج کوین پشتیبانی نمی کند. اکسدوس از این ارزها پشتیبانی می کند.

 2. روح الله نبی ئی می گوید

  لطفا توکنهایی که هنوزلیست نشدند ودرآینده خواهند آمد راازکجامیتوانیم بدانیم مرسی

  1. حسن صادقی می گوید

   سلام
   از Coinmarketcap بخش “Stay up-to-date with major cryptocurrency events” و برخی صرافی ها مانند بایننس در بالای صفحه اصلی برنامه های خود را اعلام می کنند.

 3. روح الله نبی ئی می گوید

  لطفا ارزهای معتبر قیمت کف رومعرفی فرمایید که ازپروژه هاشون اطلاع دارید. وبفرمایید چطورباید توکنها وپروژه هاشونو از کجامیتونیم برسی کنیم. سپاس