در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

پنج حقیقت شگفت انگیز درباره هاوینگ های بیت کوین و قیمت آن

0 731

رویداد هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یکبار رخ می دهد و بسیاری از تحلیلگران به خاطر تاثیر صعودی این رویداد بر کل بازار ارزهای رمزنگاری، آن را یک رویداد مهم چهار ساله می دانند.
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

چهارمین هاوینگ بیت کوین در 20 آوریل 2024 تکمیل شد. با این وجود، پنج واقعیت شگفت انگیز درباره این رویداد مهم وجود دارد که حتی افراد با تجربه بازار ارز رمزنگاری ممکن است اطلاعی از آنها نداشته باشند. 

افزایش 650000 درصدی قیمت بیت کوین از اولین هاوینگ تاکنون

از لحاظ تاریخی، قیمت بیت کوین پس از هاوینگ افزایش یافته، اگرچه این امر تا حد زیادی به تعادل عرضه و تقاضا بستگی دارد.

داده ها نشان می دهند که قیمت بیت کوین پس از 28 نوامبر 2012 (تاریخ اولین هاوینگ) از سطح 11 دلار افزایش یافته و در سال 2013 به اوج 1240 دلار رسیده است. همچنین، پس از دومین هاوینگ در جولای 2016، قیمت از حدود سطح 650 دلار افزایش یافته و در دسامبر 2017  اوج جدید 20000 دلار را به ثبت رسانده است.

هاوینگ

پس از هاوینگ سوم در ماه مه 2020، قیمت بیت کوین از حدود 8800 دلار به اوج 69000 دلار در نوامبر 2021 افزایش یافته است. بنابراین، مقدار رشد قیمت این ارز بزرگ بازار از اولین هاوینگ تاکنون 650000 درصد بوده است.

عوامل متعددی باعث افزایش تقاضا برای بیت کوین پس از رویدادهای هاوینگ آن شده اند. برای مثال، در طول سال های 2020 و 2021 اتخاذ سیاست پولی انبساطی توسط بانک های مرکزی در سراسر جهان کمک بسیار زیادی به افزایش قیمت این ارز بزرگ بازار کرد.

هاوینگ ها مقاومت اقتصادی ماینرها را آزمایش می کنند

هر هاوینگ میزان درآمدی را که ماینرها برای تایید تراکنش ها دریافت می کنند، کاهش می دهد و کسب درآمد را به ویژه برای کسانی که هزینه های استخراج بالاتری دارند سخت تر می کند. این وضعیت ماینرها را تحت فشار قرار می دهد تا یا از دستگاه های جدیدتر و پر بازده برای ادامه استخراج استفاده کنند یا عملیات استخراج را متوقف کنند.

برای مثال، همانطور که موج آبی در نمودار زیر نشان می دهد، پس از هاوینگ سوم در ماه مه 2020، متوسط هزینه استخراج یک بیت کوین افزایش یافته است.

افزایش هزینه های استخراج بیت کوین باعث خروج ماینرهای کوچک تر از بازار شد و شبکه را بیشتر به سمت متمرکز شدن سوق داد.

افزایش قیمت قبل از هاوینگ به دلیل معاملات سفته بازی

انتظار سرمایه گذاران ریسک پذیر از هاوینگ اغلب منجر به افزایش قیمت می شود. برای مثال، قیمت بیت کوین شش ماه قبل از هاوینگ سال 2020 بیش از 40 درصد افزایش یافت و از حدود سطح 7000 دلار در نوامبر 2019 به نزدیک سطح 10000 دلار در ماه مه 2020 رسید.

چرخه هاوینگ

ورود سرمایه گذاران ریسک پذیر به بازار و معاملات سفته بازی آنها اغلب منجر به افزایش قیمت می شود، چون آنها انتظار دارند که نوسانات قیمت بعد از هاوینگ افزایش یابد. سفته بازی به معاملات پر ریسکی گفته می شود که با هدف کسب سود از نوسانات قیمت انجام می شوند. 

نظریه افزایش قیمت پس از هاوینگ براساس کاهش عرضه است. تولید روزانه بیت کوین در هاوینگ اول از 50 به 25، در هاوینگ دوم از 25 به 12.5، در هاوینگ سوم از 12.5 به 6.25 و در هاوینگ امسال از 6.25 به 3.125 کوین کاهش یافت. اگر تقاضا برای این ارز بزرگ همچنان بالا باشد، این کاهش عرضه می تواند منجر به تغییرات قابل توجه در قیمت آن شود.

برای مثال، قیمت بیت کوین سال بعد از هاوینگ 2016 حدود 300 درصد افزایش یافت که تا حدی به خاطر کاهش عرضه آن بوده است.

اقتصاد کلان بر چرخه های هاوینگ تاثیر می گذارد

شرایط اقتصاد جهان در تعیین این که هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد، نقش مهمی دارد. برای مثال، هاوینگ سال 2020 مصادف با دوره سیاست پولی انبساطی، از جمله نرخ بهره نزدیک به صفر فدرال رزرو آمریکا بود. این شرایط ویژه بیت کوین را به عنوان “طلای دیجیتال” بیشتر جذاب کرد و به افزایش قیمت آن از حدود سطح 8000 دلار در زمان هاوینگ در ماه مه 2020 به اوج نزدیک به 69000 دلار در نوامبر 2021 کمک کرد.

آخرین هاوینگ در قرن آینده رخ خواهد داد

به خاطر فرایند هاوینگ، پیش بینی می شود که آخرین بیت کوین در حدود سال 2140 استخراج شود. پس از آخرین هاوینگ، ماینرها دیگر پاداش بلاک دریافت نخواهند کرد و درآمد آنها صرفا از کارمزد تراکنش ها خواهد بود.
کارمزد تراکنش چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

این وضعیت می تواند مدل امنیتی و اقتصادی بیت کوین را تغییر دهد و بر همه چیز، از مشارکت ماینرها گرفته تا کارمزد تراکنش ها، تاثیر بگذارد.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.