در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

4 نکته ای که قبل از شروع مبادلات ارزهای رمزنگاری باید بدانید

0 2,406

علاقه به ارزهای رمزنگاری در طول سال 2019 رو به افزایش بوده است و صعود چشمگیر 300 درصدی قیمت بیت کوین از 3130 دلار در فوریه 2019 به 13800 دلار در 26 ژوئن سال جاری، مطمئنا محرک افزایش علاقه بیشتر به این بازار شده است.

مطالعات متعدد نشان می دهد که هزاران نفر، به ویژه سرمایه گذاران جوان به دلیل بحران مالی سال 2008 نسبت به ارائه دهندگان خدمات مالی سنتی و بانک ها دچار تردید شده اند. حداقل 40 درصد از این جمعیت گفته اند که قصد دارند در آینده در زمینه ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری کنند.

خوشبختانه برای سرمایه گذاران جدید، سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال بسیار ساده تر از سال 2017 شده است. اما چند نکته وجود دارد که سرمایه گذاران قبل از خرید ارزهای رمزنگاری باید آن را در نظر داشته باشند.

در اینجا به چهار نکته اساسی که سرمایه گذاران باید هنگام خرید ارز رمزنگاری برای اولین بار در نظر بگیرند، اشاره می شود.

ارزش بازار

در حال حاضر بیش از 2500 ارز رمزنگاری وجود دارد که بسیاری از آنها در صرافی ها لیست شده اند. رسانه ها بیشتر اخبار مربوط به ارزهای بزرگ از نظر ارزش بازار و توکن هایی که برای سرمایه گذاران جدید آشنا تر هستند را پوشش می دهند.

ارزش بازار، اندازه سرمایه و بزرگی بازار یک ارز را نشان می دهد و از ضرب ارزش دارایی یا ارز در تعداد ارز عرضه شده به دست می آید.

همچنین ارزش بازار میزان ریسکی را که یک دارایی برای یک سرمایه گذار دارد را نشان می دهد. به همین دلیل بررسی ارزش بازار یک دارایی دیجیتال قبل از سرمایه گذاری در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارزهایی با ارزش بازار و عرضه ارز بالا، از نظر تئوری نسبت به دستکاری و نوسانات شدید بازار، آسیب پذیر نیستند. در حالی که ارزهایی با ارزش بازار کم می توانند تحت تاثیر اخبار مثبت یا منفی قرار گرفته و نوسانات شدیدی داشته باشند. ارزش بازار کم یک ارز یا دارایی می تواند قیمت آن را در نتیجه عرضه مقدار کمی ارز توسط دارندگان بزرگ آن، تحت تاثیر قرار داده و قیمت آن به شدت نوسان کند.

حجم مبادلات

قبل از خرید، سرمایه گذاران باید نگاهی سریع به حجم مبادلات دارایی دیجیتال مورد نظر خود بیندازند.

معمولا این موضوع برای 20 ارز برتر بازار ممکن است خیلی اهمیت نداشته باشد. اما از آنجایی که معامله گران و سرمایه گذاران ممکن است شروع به تحقیق در مورد ارزهایی با ارزش بازار کم و ناشناخته تر کنند، بررسی این موضوع که توکن مورد نظر آنها در روز چه تعداد خرید و فروش می شود، بسیار مهم است.

حجم مبادلات بالاتر به معنای خرید و فروش آسان تر ارز خواهد بود، در حالی که حجم مبادلات پایین به کمبود نقدینگی در ارز مورد نظر اشاره دارد و این بدان معنا است که یک معامله گر برای خرید یا فروش ارز خود باید تلاش زیادی کند.

حجم مبادلات پایین ارزهای دیجیتال می تواند نشان دهنده نامطمئن بودن پروژه و یا حتی از بین رفتن پروژه باشد. به تازگی و در ماه نوامبر برخی از بزرگترین صرافی های ارزهای رمزنگاری اقدام به حذف توکن هایی با حجم مبادلات مشکوک و یا توکن هایی که حجم مبادلاتشان کاهش یافته، کرده اند.

حد ضرر و سقف سود

هر چند این پارامتر جزو شاخص های متریک که در تجزیه و تحلیل دارایی های دیجیتال نقش داشته باشد، نیست، اما به عنوان داشتن برنامه ای برای انجام مبادلات بسیار مهم است. این نکته به شما کمک می کند تا قربانی مبادلاتی که تحت تاثیر احساسات هستند، نشوید.

سرمایه گذاران با تجربه و حرفه ای یک برنامه برای قیمتی که می خواهند در آن مبادلات خود را انجام دهند، تهیه می کنند و بدون انحراف از این طرح خرید و فروش های خود را انجام می دهند. بخشی از این برنامه فکر کردن در مورد این است که در صورت رشد و ترقی یک دارایی چه اقداماتی را انجام خواهند داد.

داشتن حد ضرر و دستور Stop-losses با فروش دارایی با قیمت از پیش تعیین شده و گاهی کمی پایین تر از قیمت خرید، از سرمایه گذاران در برابر ضررهای قابل توجه محافظت می کند.

به عنوان مثال اشتباه رایجی که بین سرمایه گذاران تازه کار وجود دارد این است که یک سفارش فروش با یک قیمت مشخص ثبت می کنند و سپس درست قبل از رسیدن قیمت به آن سطح، سفارش خود را لغو می کنند. آنها این کار را به دلیل احساس از دست رفتن فرصت یا FOMO انجام می دهند. در واقع آنها فکر می کنند که قیمت بسیار بالاتر خواهد رفت.

ارزهای رمزنگاری و به ویژه ارزهایی که ارزش بازار کمی دارند، به نوسانات شدید معروف هستند. مثلا ارزش یک ارز می تواند در یک ساعت تا 100 درصد افزایش یابد و یک ساعت بعد 115 درصد کاهش یابد. به همین دلیل مهم است که سرمایه گذاران از ویژگی Stop-losses استفاده کنند و برای جلوگیری از ضرر بیش از حد، یک حد ضرر را برای خود تعیین نمایند.

افراد آشنا و فعال در فضای رمزنگاری حتما اصطلاح bag holder را شنیده اند. این اصطلاح به معامله گرانی اشاره دارد که خرید یک ارز خاص را انجام داده اند و پس از افت چشمگیر قیمت آن ارز، دیگر قادر به فروش دارایی دیجیتال خود نیستند و متحمل زیان قابل توجهی شده اند.

داشتن یک حد ضرر شما را در برابر این حادثه محافظت می کند. بیشتر معامله گران توصیه می کنند که یک حد ضرر حداکثر 2 تا 4 درصدی را پایین تر از قیمت خرید خود در نظر داشته باشید. ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که برخی از سرمایه گذاران بزرگ و دارندگان زیاد ارز به طور عمدی بازار را به سمت پایین سوق می دهند تا سرمایه گذاران کوچکتر را مجبور کنند موقعیت های مبادلاتی خود را تغییر دهند.

سرمایه گذاران تمایل دارند تا سفارشات خرید و فروش خود را در اطراف سطح مقاومت یک دارایی تنظیم کنند. در طول شکار سرمایه گذاران جزء، نهنگ ها و سرمایه گذاران بزرگ با فشار بر بازار قیمت را به سمتی سوق می دهند که سفارشات حد ضرر زیادی در آن سطح ثبت شده و باعث تغییر شدید قیمت دارایی می شوند. معامله گران می توانند با قرار دادن سفارشات فروش خود کمی پایین تر از سطح مقاومت و حمایت، از قربانی شدن در این روند، خود را محافظت کنند.

با توجه به ماهیت ناپایدار اغلب ارزهای رمزنگاری، بهتر است به جای نگه داشتن دارایی های دیجیتال، حداکثر آن را در ضررهای پایین بفروشید و برای مبادله آن در روزهای دیگر اقدام کنید، زیرا ممکن است مانند اتفاقی که از دسامبر سال 2017 رخ داده است، دارایی همچنان به روند نزولی خود ادامه دهد.

ارزهای خود را در مکانی امن ذخیره کنید

اکنون که در ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری کرده اید، قدم مهم بعدی ذخیره کردن ارزها در جایی امن است.

نگه داشتن بیت کوین و هر ارز رمزنگاری دیگری در صرافی باعث می شود که سرمایه شما در معرض خطر زیادی باشد. در صورت امکان و برای جلوگیری از ریسک هایی که متوجه صرافی ها است، بهتر آن است که از نگهداری ارزهای خود، خصوصا مقادیر قابل توجه، در صرافی ها اجتناب کنید.

بسیاری از سرمایه گذاران و دارندگان مقادیر بالای ارزهای رمزنگاری، از کیف پول های سخت افزاری استفاده می کنند که در آنها کلیدهای خصوصی فقط در اختیار مالک کیف پول است و به آن دسترسی دارد.

علاوه بر این مجموعه ای از کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارند که به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا کلیدهای خصوصی ارزهای خود را در رایانه یا تلفن همراه هوشمند خود ذخیره کنند.

در نهایت باید گفت که هر دو گزینه امن تر از نگه داشتن ارز در یک صرافی است، زیرا احتمال هک و سرقت ارزهای شما همیشه و بدون در نظر گرفتن امنیت صرافی، وجود خواهد داشت.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری دشوار و پرمخاطره نیست. سرمایه گذاران می توانند به سادگی و اقدام به تحقیق و برنامه ریزی از قبل، سرمایه گذاری خود را انجام دهند. فقط باید بدانند که قبل از سرمایه گذاری لازم است حتما تحقیقات خود را انجام دهند، زیرا مسئولیت مستقیم سرمایه گذاری با خود سرمایه گذار است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.