در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

خروج نهادهای سرمایه گذاری و آینده قیمت بیت کوین

1 1,274

هفته گذشته، قیمت بیت کوین شاهد بزرگترین فروش ارزان و یکجا در تاریخ خود بود و این اقدام منجر به کاهش 70 میلیارد دلاری ارزش بازار این ارز پیشرو در یک بازه 24 ساعته شد. ثروت های زیادی در جریان این روند نزولی قیمت از دست رفتند. اما همانطور که در ادامه، این فروش یکجا و ارزان را پشت سر می گذاریم، این سوال ها باقی می مانند: آیا کسی می توانست این اتفاق را پیش بینی کند؟ آیا چشم انداز بیت کوین تغییر کرده است؟

پیش بینی های ماه ژانویه  و یک شنبه گذشته درباره قیمت بیت کوین

کیت وارینگ در تحلیل 12 ژانویه خود پیش بینی کرده بود که امکان دارد تا آوریل 2020 قیمت بیت کوین به سطح 3800 دلار سقوط کند.

BTC USD monthly chart. Source: TradingView
نمودار ماهانه قیمت بیت کوین بر حسب دلار

وی با توجه به کاهش مداوم و چندین ساله حجم بیت کوین و شکسته شدن میانگین متحرک باند بولینگر در نمودار ماهانه سه ماه آخر سال 2019 به این نتیجه رسید. او همچنین به شباهت الگوهای میانگین متحرک همگرایی واگرایی هفتگی و ماهانه با ژوئیه سال 2018 میلادی اشاره کرد که در آن قیمت طی چند ماه از سطح 8500 دلار به سطح 4000 دلار کاهش یافت. واضح است که در شرایط موجود، معامله گران علاقه زیادی به خرید بیت کوین ندارند.

یک شنبه گذشته،کیت وارینگ در پی کاهش های قیمت بیت کوین، خاطر نشان کرد که از قبل نشانه های روند نزولی قیمت آشکار بودند. بعد از تحلیل های وی در 15 ژانویه، بیت کوین کانال نزولی هفت ماهه را  که بخاطر افزایش ترس از دست دادن بازار در ژوئن 2019 شروع شد، شکست. با این حال، وی در تحلیل یک شنبه قبل خود دوباره از کاهش قیمت به سطح 4000 دلار گفت، چون قیمت دوباره وارد کانال نزولی 7 ماهه قبلی شد. به عبارت دیگر، اگر قیمت نتواند سطح 7500 دلار را حفظ کند، تا سطح 4000 دلار هیچ سطح حمایتی وجود ندارد.

BTC USD 4-hour Source: TradingView
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین بر حسب دلار

پیتر شیف که طرفدار طلا و مخالف بیت کوین است چیزی را گوشزد کرد که باید آن را جدی تر مورد بررسی قرار داد. شیف، درست بعد از شکسته شدن خط روند در بازه زمانی یک ساعته، اذعان کرد که در چند روز قبل همین خط روند را در نمودار 4 ساعته دنبال می کردم. وی در توییتی گفت:

قرار است که نهادهای سرمایه گذاری، سرمایه خود را از بیت کوین خارج کنند و هرگز در آن سرمایه گذاری نکنند. سرانجام بیت کوین ثابت کرد که دارایی با ارزش و امنی نیست. زنجیره بیت کوین به حلقه آخر خود رسیده است.

مهم است بدانیم که چرا شیف از نزدیک بیت کوین را رصد می کند و همچنین قصد دارد افراد را از سرمایه گذاری در آن منصرف کند. بانک وی، یورو پاسیفیک بانک، یک پایگاه مشتری هدف و متشکل از افراد ثروتمندی است که به دنبال ساختار مالیاتی برون مرزی می گردد. مدت هاست که برخی از این افراد به خاطر مسائل مالیاتی، بیت کوین را یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاری می دانند. بنابراین شیف دوست دارد که قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند، چون این ارز به طور مستقیم مدل تجاری وی را هدف قرار داده.

کیت وارینگ در رابطه خروج همیشگی نهادهای سرمایه گذاری از بیت کوین تردید دارد. به اعتقاد وی، نظر پیتر شیف منطقی به نظر می رسد، چون نهادهایی که در طول 4 ماه عرضه یکجا و ارزان که قیمت بیت کوین در محدوده 3000 تا 4000 دلار بود، اقدام به خرید کرده اند و می دانستند که اکنون وقت خروج از بازار است. اگر این مورد صحت داشته باشد، می توان به نظریه همبستگی بازار سهام و بیت کوین پایان داد.

آیا مارجین کال بازار سهام باعث فروش ارزان و یکجای بیت کوین شد؟

اگر خروج نهادهای سرمایه گذاری از بیت کوین درست باشد، آنگاه برگشت قیمت از سطح 3850 دلار، نه تنها می تواند کف قیمت باشد بلکه می تواند به نظریه همبستگی بیت کوین و بازارهای سهام خاتمه دهد.

BTC USD/ S&P 500 Daily Source: TradingView
نمودار روزانه S&P و بیت کوین

به لحاظ ریاضی بسیار ساده است، ارزش بازار S&P در حدود 25 تریلیون دلار است در حالی که ارزش بازار بیت کوین قبل از فروش خیلی ارزان در حدود 150 میلیارد دلار بود. به عبارت ساده تر، ضرر نهادهای سرمایه گذاری از سقوط  S&P بیشتر از بیت کوین است. بنابراین، در صورت مارجین کال بازار سهام و همزمان با شروع نزول قیمت ها در میان وحشت جهانی از کروناویروس، کدام دارایی را می توان سریع به پول نقد تبدیل کرد؟ جواب به احتمال زیاد بیت کوین است. اگر همه نهادها به یکباره خارج شوند، یعنی کسانی که بیت کوین زیادی در اختیار دارند، باعث کاهش قیمت و در نتیجه  از دست رفتن سرمایه معامله گران جزء می شوند.

دلایل خوش بینانه سقوط بیت کوین

به رغم کاهش شدید قیمت، افق بیت کوین هنوز روشن است. فیتیله شمع برگشت قیمت از سطح 3850 دلار خط حمایت را  در نمودار روزانه کامل کرده و این بدان معنی است که در حال حاضر سطح حمایت در 4400دلار قرار دارد و تا اول آوریل به سطح 4000 دلار خواهد رسید.

BTC USD Daily Source: TradingView
نمودار روزانه قیمت بیت کوین بر حسب دلار
  • غافلگیری معامله گران واقعی

با این حال، سطح مقاومت برای شکستن همیشگی این کانال در حدود 7000 دلار است و تا اول آوریل به حدود 7100 دلار می رسد. بنابراین اگر خروج نهادهای سرمایه گذاری درست باشد، این منطقه با وجود فروش ارزان و یکجا در بازارهای سهام، حفظ خواهد شد.

  • معامله گران جدید اکنون می توانند وارد بازار بیت کوین شوند

باید اعتماد به بازار بیت کوین برگردد و فرصتی را برای افرادی که قبلا تصور می کردند که برای سرمایه گذاری خیلی دیر است، فراهم کند، تا در این بازار ورود کرده و خرید خود را با قیمت های بسیار پایین انجام دهند.

  • فروش های ارزان و یکجای آتی زیاد نخواهند بود

به نظر باید سرمایه گذاران جزئی را ترغیب به سرمایه گذاری بیشتر در بیت کوین کرد تا شاهد فروش ارزان و یکجای کمتر در بازار باشیم. این امر می تواند باعث ساختن سطح جدید حمایت برای این ارز رمزنگاری شود.

این کاهش قیمت ها همیشگی نیستند

سختی استخراج  با وجود کاهش قیمت، هنوز هم در حال افزایش است. از طرفی هاوینگ بیت کوین 57 روز دیگر انجام می شود.این بدان معناست که بیت کوین هایی که به زودی وارد بازار می شوند قیمت بالاتری نسبت به قیمت فعلی دارند، چون هزینه استخراج آنها افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت یک شبه اتفاق نخواهد افتاد، اما شاهد یکی از بزرگترین روندهای صعودی قیمت خواهیم بود. البته انتظار می رود که این روند صعودی 6 ماه دیگر اتفاق بیفتد و همچنین کاهش قیمت ها همیشگی نبوده واز این پایین تر نخواهد رفت.

BTC mining difficulty. Source: BTC.com
سختی استخراج بیت کوین

سناریوی روند نزولی

در کل، بازار ارز رمزنگاری هنوز آشفته است. اگر قیمت نتواند سطح حمایت 4400 دلار (4200 دلار تا آخر هفته آینده) را حفظ کند، آنگاه طبق نمودارها، سطح حمایت بعدی 2450 دلار خواهد بود. رسیدن قیمت به این سطح، ترس از دست دادن بازار و عدم اطمینان را بیشتر می کند. بنابراین معامله گرانی که بیت کوین خود را در طول کاهش شدید قیمت هفته گذشته نگه داشته اند، در صورت کاهش قیمت به سطح 2450 دلار نخواهند فروخت.

سناریوی روند صعودی

از نظر سناریوی صعودی، شکاف CME در سطح 9165 دلار وجود دارد و از قرار معلوم نهادهای سرمایه گذاری از بازار خارج خواهند شد، لذا بعید به نظر می رسد که مانند گذشته این شکاف ها پر شوند. علاوه بر این، حتی ممکن است منجر به کاهش تعداد معامله گران در پلتفرم های اهرم فروش و بازگشت به معاملات نقدی شود. به عبارت دیگر، یک فصل زودهنگام برای آلت کوین ها بوجود خواهد آمد، زیرا معامله گران تلاش می کنند تا با سرمایه گذاری دوباره بر روی آلت کوین ها، ضررهای خود را جبران کنند. سطوح مقاومت قیمت در 7400، سپس در 8000 دلار و در نهایت 11250 دلار هستند که باید شکسته شوند. اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت بیت کوین در همان مسیر روند صعودی 15 ژانویه سال جاری قرار می گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. رضا ارمندی می گوید

    بیت کوین گند زد و به همه اثبات کرد یک کلاهبرداری بیش نیست
    سرمایه همرو با خاک یکسان کرد
    هم تریدر هم ماینر