در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

12 درسی که یک معامله گر با تجربه از بازار ارز رمزنگاری گرفته است

0 2,667

به اشتراک گذاشتن تجربه های شخصی، تفکرات و امیدها در مورد استراتژی های سرمایه گذاری در بازار ارز رمزنگاری!

ریچارد ویتوریا در طی چند سال گذشته از سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری بیش از 12 میلیون دلار سود بدست آورده است. در ابتدا سود مشخصی نداشت ، اما به محض روند صعودی قیمت ها در دسامبر سال 2017 و افزایش چند صد برابری ارزهای رمزنگاری، سود قابل توجهی کسب کرد. سپس در یک استارتاپ بلاک چین دوباره سرمایه گذاری کرد.

در ادامه، بازارها سقوط کردند ولی ویتوریا موقعیت های خود را نفروخت و حتی اقدامی برای کمتر کردن زیان مالی خود نکرد. وی در عرضه های اولیه سکه شرکت کرده بود و در معرض خطر ضرر و زیان بیشتری قرار داشت. او از این سود و زیان ها 12 درس گرفته که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

1. نگه داشتن یک دارایی استراتژی آسانی است، اما سودآورترین نیست. اگر همه شما همان کارهای من را  در بازارهای پرنوسان انجام می دهید و تظاهر می کنید که مشکلی وجود ندارد و نسبت به روند بلند مدت خوش بین هستید، فرصت را از دست خواهید داد. اعتماد طولانی مدت یک شروع قوی است، اما شناسایی چرخه ها و الگوها برای به حداقل رساندن ضرر و زیان در روند نزولی طولانی مدت بازار بهترین اقدام است.

2. در بازارهای با ثبات روی ارزهای بزرگ یا ارزهای پایدار سرمایه گذاری کنید و در بازار در حال نزول و بی ثبات ارزهای کوچک بهتر هستند.

3. حداقل هر سه ماه یکبار موقعیت آلت کوین های خود در جدول را بررسی کنید، در غیر این صورت ممکن است آنها را از دست بدهید. صرافی ها برخی ارزها را از فهرست خود حذف می کنند، برخی صرافی ها تعطیل می شوند و توکن ها پروتکل های خود را ارتقا می دهند. اطمینان حاصل کنید که تعداد آلت کوین های مختلف تحت مالکیت شما، قابل کنترل و ردیابی هستند. تا زمانی که بازار به رشد کامل برسد و بتوان به طور دقیق ارزهای با ارزش را از دیگر ارزها تشخیص داد، همبستگی بالای قیمت آلت کوین ها ادامه خواهد یافت. شاید نیازی نباشد تا در تمام ارزهای مورد دلخواه خود سرمایه گذاری کنید.

4. یک برنامه خروج کتبی داشته باشید. در این صورت نیازی نیست که در وسط یک چرخه، استراتژی خروج خود را مشخص کنید. ویتوریا تا سه سال قبل یک برنامه خروج کتبی نداشت ولی اکنون دارد و این شامل متنوع سازی در دیگر صنایع است.

5. فروش در سقف و خرید در کف قیمت غیر ممکن است. فکر کردن به این که روند کاهشی بازار بعد از ماه ها معکوس می شود و در لحظه ای که شما می خرید قیمت ها افزایش می یابند، چندان واقع بینانه نیست. ویتوریا چندین بار 70 درصد از سرمایه گذاری خود را ماه ها پس از خرید یک ارز از دست داده است.

6. به مرحله فعلی پروژه ای که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید، توجه داشته باشید.  شبکه هایی مانند Polymath وجود دارند که ممکن است در دراز مدت بسیار موفق و سودآور باشند. با این حال، آنها بودجه جمع می کنند و از آن برای توسعه محصول، تحقیقات بازار، غلبه بر موانع مهم نظارتی ، آزمایش و غیره استفاده می کنند. انجام همه این کارها سال ها طول می کشد.

در این مدت، عرضه این توکن ها از طریق توزیع سرمایه گذار/ مشاور وارد بازار می شود، در حالی که تقاضا یا استفاده کمی وجود دارد. بنابراین توجه همه به سمت پروژه های دیگر می رود و قیمت ها به شدت کاهش پیدا می کنند. همه ما مشتاق به شرکت در عرضه های اولیه سکه هستیم، با این وجود، احتمال خرید در قیمت های پایین تر وجود دارد  و پلتفرم هایی که دارای یک محصول اثبات شده و یک برنامه تجاری منظم هستند، ریسک پایین تری دارند.

7. همه نمی توانند وارد بازار ارز رمزنگاری شوند. اگر پول درآوردن در این بازار خیلی آسان بود، همه این کار را انجام می دادند. این مانند گفته رافائل نادال است:

اگر با زدن یک راکت به توپ می شد به آسانی پول بدست آورد ، همه همین کار را می کردند.

بله، در بازار ارز رمزنگاری می توان خیلی سریع پول زیادی بدست آورد، اما خیلی سریع هم می توان پول زیادی از دست داد.  برای رقابت کردن در بازار باید متفکر و صبور بود و از اطلاعات افراد با تجربه استفاده کرد. باید به زمان مناسب و دانستن این که چه  کاری انجام دهید توجه کرد. معامله کردن در بازار ارز رمزنگاری کار ساده ای نیست.

8. اگر ارز رمزنگاری تمام دارایی شماست، تا زمانی که 100 درصد مطمئن نیستید که در آینده قابل پیش بینی نیازی به پول نقد ندارید، وام خود را پرداخت نکنید. زمانی که شغل شرکتی خود را ترک می کنید و دیگر حقوق و دستمزد ثابت ندارید، تنها خودتان هستید و وارد کردن آن پول به بازار بسیار خطرناک است.

9. مانند اکثر افراد نباشید و به خاطر ترس عقب نشینی نکنید. حداقل به ندای درونی خود گوش دهید. از نظر بیشتر افراد، هرگز زمان مناسبی برای ورود به بازار وجود ندارد. وقتی بازار سقوط می کند، “همه چیز تمام می شود و در زمان داغ شدن بازار دیگر خیلی دیر است. همیشه بهانه ای مبتنی بر ترس وجود دارد که به افراد القا می کند که چیزهای سرگرم کننده ، خطرناک و پر ماجرا را امتحان نکنند. ممکن است فردی تحقیقات زیادی در مورد بازار انجام دهد ولی در آن سرمایه گذاری نکند.

10. ما هیچ ایده ای راجع به چه چیزی “بالاترین حد ” یا ” پایین ترین حد” را تشکیل می دهد، نداریم. ارز رمزنگاری گونه ای از دارایی است که معمولا در منتهی الیه آن یک کف و یک سقف وجود دارد. نوسانات موجود در این بازار نیاز به یک چشم انداز گسترده تر نسبت به درک ما از بازارهای سنتی دارد.

والدین ویتوریا سه سال پیش به وی گفتند که اتریوم هایش را بفروشد. آنها اصرار کردند و ویتوریا با اکراه پذیرفت. البته پول متعلق به والدینش بود، بنابراین مجبور به این کار شد. چند روز بعد که قیمت اتریوم افزایش یافت، او با خودش فکر کرد: باورم نمی شود که به حرف پدر و مادرم گوش دادم، آنها هیچی اطلاعی از آینده این ارز نداشتند و دوباره اتریوم ها را با قیمت 60 دلار خرید.

آیا در پایان سال 2012 سطح 13 دلار “بالاترین سطح” قیمت برای بیت کوین نبود؟ البته که بود. بیشتر افراد می فروشند، چون آنها هیچ تصوری از چگونگی افزایش قیمت یک ارز را ندارند یا به این دلیل که “سرکه نقد به از حلوای نسیه است.”

مشکل برخی افراد درست برعکس است. وقتی بازار روند نزولی دارد، به هیچ وجه نمی فروشند ، چون خیلی قیمت پایین است. روند رو به پایین همچنان ادامه می یابد. آنها همراه با این روند به کف قیمت می رسند و دارایی های خود را نمی فروشند ، چون معتقدند که “قیمت بیش از حد پایین” است. این مشکل زیاد پیچیده ای نیست، باید یک روش عملی برای متوقف کردن ضررها  و عملکرد بهتر در بازار پیدا کرد.

11. دوستان باتجربه و خبره در این صنعت داشته باشید تا در مواقعی که قیمت ها کاهش شدید دارند و بازار وارد یک چرخه نزولی چند ساله می شود اطلاعات کافی درباره آنچه در بازار اتفاق خواهد افتاد به شما بدهند، چون آنها قبلا این موقعیت ها را تجربه کرده اند.

12. بین ناموزون بودن (کمتر از حد معمول بودن ) در بازار و و عملکرد بازار در آینده تفاوت فاحشی وجود دارد. این  که شخصی عملکرد خوبی دارد، به این معنی نیست که بازار تا همیشه روند صعودی خواهد داشت. یا این که برخی افراد قبل از رسیدن به بالاترین سطح وارد موقعیت می شوند، بدان معنا نیست که بازار اصلا روند صعودی نخواهد داشت.

برخی از افراد یک دلار هم در بازار سرمایه گذاری نمی کنند، چون ضرر کرده اند. این که فردی از لحاظ روانی تحمل یک ضرر دیگر را ندارد، به این معنا نیست که قیمت ها دوباره افزایش نخواهند یافت. بین شرایط شخصی و دنیای بیرونی باید تفاوت قائل شد. در مورد منظور واقعی تصمیم های خود ، صحبت کنید (برای مثال، من خیلی می ترسم و اگر  پول زیادی از دست بدهم، خودم را نخواهم بخشید) و ترس خود را به بازار منتقل نکنید (یعنی، بازار هرگز بهبود نخواهد یافت). به خود افتخار کنید که راه خود را دنبال می کنید و بدون توجه به نتیجه، به ندای درون خود گوش می دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.