در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چرا دو نوع اتریوم داریم؟

هک دائو همه چیز را تهدید کرد

0 1,271

همانطور که می دانید، از اتریوم می توان برای ساخت قراردادهای هوشمند و همچنین در ساخت سازمان های مستقل غیر متمرکز(Decentralized Autonomous Organizations) یا به اختصار DAO استفاده کرد. اما در سال 2016 اتفاق بدی افتاد که طی آن یک استارتاپ غیر متمرکز ویژه به نام دائو هک شد.

دائو یک پروژه توسعه یافته و برنامه ریزی شده توسط تیم پشتیبانی استارتاپی دیگر، به نام Slock.it بود. هدف آنها ساخت یک شرکت سرمایه گذاری بدون دخالت انسان بود که در آن به سرمایه گذاران اجازه داده میشد تا از طریق قراردادهای هوشمند تصمیم گیری کنند. دائو از طریق فروش توکن، تامین مالی می شد و از این راه بالغ بر 150 میلیون دلار از هزاران نفر از مردم کسب کرد.

مدت کوتاهی پس از جمع آوری وجوه، دائو توسط یک مهاجم ناشناس هک شد و در حدود 50 میلیون دلار اتریوم از این پروژه به سرقت رفت. در حالی که این حمله به دلیل وجود یک نقص فنی در نرم افزار دائو بود(نه وجود مشکل در پلتفرم اتریوم)، توسعه دهندگان و بنیانگذاران اتریوم تحت فشار قرار گرفتند تا در موضوع دخالت کنند.

فورک اتریوم در راه است

پس از بحث های زیاد، جامعه اتریوم بر این تصمیم رای داد که وجوه سرقت شده را از طریق چیزی که هارد فورک یا یک تغییر در کد نامیده می شد، بازیابی کند. هارد فورک، وجوه سرقت شده را به یک قرارداد هوشمند جدید انتقال می داد که به صاحبان اصلی این وجوه اجازه دستیابی و انتقال توکن هایشان را می داد. اما همه چیز پیچیده بود. اتخاذ این تصمیم یک بدعت بود و باعث ایجاد بحث و جدل های شدیدی شد. اما چرا؟

اتریوم مبتنی بر فناوری بلاک چین است که در آن تمام تراکنش ها غیرقابل برگشت و تغییر ناپذیر است. با اجرای یک هارد فورک و بازنویسی قوانینی که توسط بلاک چین اجرا می شود، اتریوم یک بدعت خطرناک را که برخلاف اساس بلاک چین است ایجاد می کند. اگر بلاک چین بخواهد هر بار که مقدار زیادی پول درگیر می شود یا افراد زیادی زیان می بینند تغییر کند بلاک چین ارزش های اصلی خود را از دست می دهد. ارزش هایی مانند امنیت، ناشناس بودن و غیر قابل تغییر بودن.

در حالی که راه حل کمتر تهاجمی دیگر یک سافت فورک بود، جامعه اتریوم و بنیانگذاران آن در یک موقعیت خطرناک قرار گرفته بودند. اگر پول سرقت شده سرمایه گذاران پس داده نمی شد، اعتماد به اتریوم از بین می رفت. از سوی دیگر، بازیابی پول سرمایه گذاران نیاز به اقدامی داشت که در برابر ایده اصلی غیرمتمرکز بودن قرار میگرفت و موقعیت را خطرناک می کرد.

شکسته شدن اتریوم

در نهایت اکثریت جامعه اتریوم رای بر هارد فورک دادند تا پول سرمایه گذاران دائو را پس دهند. اما همه با این عمل موافق نبودند. این تصمیم منجر به تقسیم شدن اتریوم به دو زنجیره موازی بلاک چین شد. برای افرادی که قویا با هرگونه تغییر در بلاک چین مخالف هستند، حتی زمانی که هک شدن دائو رخ داد، اتریوم کلاسیک به وجود آمد. برای اغلب افرادی که موافق بازنویسی بخش کوچکی از بلاک چین و بازگرداندن پول سرقت شده هستند، اتریوم به وجود آمد.

بلاک چین هر دو ارز دارای ویژگی مشابه است و در هر حالت تا یک بلاک خاص که هارد فورک انجام شده، یکسان هستند. این به آن معنی است که هر آنچه در اتریوم اتفاق افتد تا زمانی که هارد فورک انجام شده، در بلاک چین اتریوم کلاسیک اعتبار دارد. از بلاکی که هارد فورک یا تغییر در کد به اجرا گذاشته شد به بعد، دو بلاک چین به صورت جداگانه عمل کردند.

آینده ای از امکانات بی نظیر برای اتریوم

با وجود حملات هک دائو، اتریوم در حال حرکت رو به جلو است و آینده ای روشن پیش رو دارد. با ارائه یک پلتفرم کاربر پسند، که افراد را قادر می سازد تا از قدرت فناوری بلاک چین استفاده کنند، اتریوم تمرکز زدایی از اقتصاد جهانی را سرعت بخشیده است. برنامه های کاربردی منعطف غیر متمرکز دارای توانایی استفاده در صدها صنعت جدا از هم از جمله امور مالی، املاک و مستغلات، دانشگاه ها، بیمه، خدمات و مراقبت های بهداشتی، بخش دولتی و بسیاری دیگر از صنایع است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.