در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نود کامل(Full node) چیست؟

0 1,551

به هر رایانه ای که به شبکه بیت کوین متصل می شود، نود می گویند. در تعریفی ساده، نودهایی که تمام قوانین بیت کوین را به طور کامل تایید و اجرا می‌کنند، نود کامل گویند. محبوب ترین نرم افزار اجرای نود کامل، بیت کوین کر(Bitcoin Core) نام دارد که می توانید آخرین نسخه آن را از گیتاب تهیه کنید.

چه چیزهایی یک نود کامل را ایجاد می کند

یک نود کامل، هر بلاک و تراکنش های داخل آن را دانلود کرده و آنها را با قوانین مورد توافق و اجماع شده بیت کوین مطابقت می دهد. در زیر به برخی از قوانین مورد توافق اشاره می شود، اگر چه موارد دیگری نیز وجود دارد:

  • هر بلاک تنها تعداد مشخصی بیت کوین را ایجاد و تولید می کند(این تعداد در حال حاضر 12.5 بیت کوین است که حدود هر 4 سال به نصف کاهش می یابد.).
  • تراکنش ها باید دارای امضای دیجیتال صحیح برای انجام پرداخت باشند.
  • تراکنش ها و بلاک ها باید در فرمت و شکل صحیحی از اطلاعات قرار گیرند.
  • در هر بلاک در زنجیره، هر تراکنش تنها می تواند یک خروجی داشته باشد.

اگر یک تراکنش یا بلاک قوانین را نقض کند، پذیرفته نخواهد شد، حتی اگر یک نود دیگر با تصور معتبر بودن، آن را تایید کند. یکی از مهمترین خصوصیات گره های کامل این است که بدون در نظر گرفتن این که چیست، کار درست را انجام می دهند. استخراج کنندگان در برابر نودهای کامل، قدرت نسبتا محدودتری دارند. آنها فقط می توانند توسط قدرت محاسباتی خود، تراکنش ها را سازماندهی و یا حذف کنند. یک استخراج گر قدرتمند قادر به انجام حملات جدی است، اما از آنجا که نودهای کامل به استخراج کنندگان اعتماد کاملی ندارند و قدرت آنها محدود است، استخراج کنندگان نمی توانند باعث ایجاد تغییر در چارچوب بیت کوین شوند و یا آن را از بین ببرند.

نودهایی که قوانین مورد توافق متفاوتی دارند، در واقع از دو شبکه و دو ارز متفاوت استفاده می کنند. تغییر در هر یک از قوانین مورد توافق باعث ایجاد یک هاردفورک شده، که می توان آن را ایجاد یک ارز جدید تصور کرد. قوانین مورد توافق با قوانین سیاسی متفاوت هستند. قوانین سیاسی را می توان آزادانه تغییر داد، اما قوانین مورد توافق در شبکه بیت کوین قابل تغییر نیستند و هر گونه تغییر در آن باعث ایجاد یک ارز جدید با چارچوبی جدید می شود.

هر نود کامل باید تمام تراکنش هایی که قبلا انجام شده، همه تراکنش های جدید و تمام سربرگ های بلاک ها را دانلود کند. علاوه بر این نودهای کامل اطلاعات مربوط به تراکنش های خرج نشده را نیز تا زمانی که انجام شود، باید ذخیره نمایند. فول نودها قوانین مورد توافق را اعمال کرده و به امنیت کلی بیت کوین کمک می کنند.

چرا باید از یک کیف پول فول نود استفاده کرد

استفاده از یک کیف پول فول نود تنها راهی است که می توانید از بیت کوین به روشی امن استفاده نمایید. به این ترتیب از رعایت و اجرای تمام قوانین بیت کوین اطمینان خواهید داشت. مثلا مطمئن هستید که کسی نمی تواند بیت کوینی را که صاحب آن نیست، مدعی شود یا این که یک پرداخت دوبار انجام شود. استفاده از کیف پول های نودهای کامل در حال حاضر ایمن ترین راه استفاده از بیت کوین هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.