در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

اعتبارسنج چه کسی است و چه نقشی در بلاک چین دارد؟

0 303

اعتبارسنج یا تایید کننده تراکنش مسئول افزودن بلاک های جدید به بلاک چین و تایید تراکنش های ارسالی از طرف کاربران است، بنابراین نقش بسیار مهمی در فعالیت های بلاک چین ایفا می کند.

اعتبارسنج چیست؟

یک اعتبارسنج نقش مهمی در تایید تراکنش ها در مکانیزم های اجماع بلاک چین مانند اثبات سهام (PoS) و اثبات اعتبار (PoA) دارد. آنها بررسی می کنند که آیا تراکنش های جدید با قوانین شبکه مطابقت دارند یا خیر و اطمینان حاصل می کنند که فرستنده بودجه کافی برای تکمیل تراکنش را دارد.
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

اعتبارسنج ها همچنین امنیت بلاک چین را با نظارت مداوم بر شبکه برای شناسایی هرگونه فعالیت مخرب، مانند حمله دوبار خرج کردن، تامین می کنند. اصطلاح “دوبار خرج کردن یا double-spending” به دوبار خرج کردن مقادیری از یک ارز اشاره دارد. بلاک چین ها با اتصال دفتر کل عمومی به الگوریتم های رمزنگاری از این حمله جلوگیری می کنند.

اعتبارسنج ها در ازای تایید تراکنش ها ارز بومی بلاک چین مربوطه را پاداش می گیرند. برای مثال، اعتبارسنج در بلاک چین سولانا توکن SOL را پاداش می گیرد.

نحوه کار اعتبارسنج های اثبات سهام

اعتبارسنج ها در شبکه های PoS بررسی می کنند که آیا تراکنش های موجود در بلاک پیشنهادی معتبر هستند یا خیر. پس از اطمینان از صحت تراکنش ها بلاک را به بلاک چین اضافه می کنند و سوابق دفتر کل را حفظ می کنند. آنها در ازای مشارکت خود ارز بومی شبکه مربوطه را دریافت می کنند.

اعبتارسنج ها سه نقش مهم در بلاک چین های PoS دارند: کلاینت اعتبارسنج، اپراتور نود و مقدار سهام. کلاینت اعتبارسنج یک برنامه نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی را نگه می دارد و از آن برای تایید وضعیت بلاک چین استفاده می کند. اپراتور نود شخص یا نهادی است که نرم افزار و سخت افزار کلاینت اعتبارسنج را اجرا و مدیریت می کند. مقدار سهام به مقدار ارز رمزنگاری اشاره دارد که یک فرد یا نهاد سپرده گذاری (استیکینگ) می کند تا اعتبارسنج شبکه شود.

یک اعتبارسنج منفرد به طور تصادفی از بین اعتبارسنج ها انتخاب می شود تا یک بلاک را پیشنهاد دهد. پیشنهاد دهنده بلاک را آماده می کند و آن را برای کل شبکه منتشر می کند. جامعه اعتبارسنج ها تراکنش های پیشنهادی در بلاک را تایید می کنند. لازم به ذکر است که فقط تراکنش های تایید شده نهایی می شوند.

در بلاک چین اتریوم، تعداد کل اعتبارسنج ها به زیرمجموعه های مختلفی تقسیم می شوند تا چندین بلاک را به طور همزمان پردازش کنند که این کار سرعت تایید تراکنش ها را تسریع می کند. به توافق اعتبارسنج ها در مورد وضعیت بلاک چین، اجماع می گویند.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

علاوه بر این، بلاک چین های اثبات سهام نیابتی (DPoS) وجود دارند که درآن کاربران شبکه نمایندگانی را انتخاب می کنند تا تراکنش ها را تایید کنند. در مقایسه با PoS، مکانیزم DPoS مدیریت بهتر و اجماع سریع تری را به ارمغان می آورد، زیرا تعداد اعتبارسنج ها بدون به خطر افتادن تمرکززدایی کاهش می یابد. نمایندگان سهم خود از پاداش را برداشته و مابقی را بین کاربرانی که آنها را انتخاب کرده اند، تقسیم می کنند.

نحوه کار اعتبارسنج های اثبات اعتبار (PoA)

در بلاک چین های PoA، گروهی از اعتبارسنج ها که براساس هویتشان انتخاب می شوند، تراکنش ها را تایید کرده و بلاک جدید را تولید می کنند.

یک مکانیسم اجماع PoA متشکل از یک گروه کوچک از اعتبارسنج های از پیش انتخاب شده است که وظیفه تولید بلاک های جدید و حفظ اعتبار شبکه را بر عهده دارند. این مکانیزم در بلاک چین های خصوصی یا سازمانی که افراد یا نهادهای مورد اعتماد به عنوان اعتبارسنج انتخاب می شوند و تمرکززدایی اولویت کمتری دارد، به خوبی عمل می کند.

کاربر برای ورود به یک شبکه PoA به عنوان یک اعتبارسنج، معمولا باید تایید هویت رسمی در بلاک چین و ارتباط با سازمان میزبان داشته باشد و سابقه کیفری نداشته باشد. پس از آن که کاربر به طور رسمی به عنوان اعتبارسنج انتخاب می شود، وظیفه تایید تراکنش ها و افزودن بلاک ها به بلاک چین به وی سپرده می شود.

در شبکه های PoS، اعتبارسنج ها نرم افزار خاصی را برای مدیریت تراکنش ها و ایجاد بلاک ها اجرا می کنند. اعتبارسنج ها اغلب براساس سهام شان، برای پیشنهاد بلاک انتخاب می شوند. در برخی از سیستم ها، یک اعتبارسنج به عنوان “نود سرپرست” برای هر بلاک انتخاب می شود و وظیفه دارد آن را به شبکه پیشنهاد دهد.

سپس این نود سرپرست از طریق اجماع توسط سایر اعتبارسنج ها تایید می شود و این کار اعتبار بلاک قبل از افزودن آن به بلاک چین را تضمین می کند. معیارها و فرایند انتخاب نود سرپرست در سیستم های مختلف PoS ممکن است متفاوت باشند.

اگر ثابت شود که یک نود اعتبارسنج یک تراکنش مخرب یا تقلبی را تایید کرده، به شکل اخراج از لیست نودهای اعتبارسنج برای مدت معینی یا ممنوعیت کامل جریمه خواهد شد.

تفاوت بین ماینر و اعتبارسنج

در بلاک چین های PoW مانند بیت کوین، ماینرها از طریق استخراج، تراکنش ها را تایید کرده و به بلاک چین اضافه می کنند، در حالی که اعتبار سنج ها در شبکه های PoS، مسئولیت تایید تراکنش ها و ایجاد بلاک ها را بر عهده دارند.
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟

هم ماینرها و هم اعتبارسنج ها صحت تراکنش ها را تضمین می کنند و بلاک ها را به بلاک چین اضافه می کنند. اما مسئولیت و روش کار آنها بسته به نوع بلاک چینی که در آن کار می کنند، متفاوت است.

در شبکه های مبتنی بر PoW، ماینرها مسائل پیچیده ریاضی را حل می کنند تا بلاک ها را به بلاک چین اضافه کنند. در این فرایند، ماینرها با گنجاندن تراکنش ها در بلاک هایی که استخراج می کنند، آنها را تایید می کنند. حل این مسائل ریاضی به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد و ماینری که بتواند مسئله را زودتر از بقیه حل کند، بلاک را به بلاک چین اضافه می کند و ارز بومی شبکه یا کارمزدهای تراکنش را پاداش می گیرد.

تایید تراکنش ها در بلاک چین های PoS و PoA به اعتبارسنج ها سپرده شده است. اعتبارسنج ها در شبکه های PoS مانند اتریوم، براساس تعداد توکن هایی که در قالب استیکینگ وثیقه می گذارند انتخاب می شوند. از طرف دیگر، اعتبارسنج ها در بلاک چین های PoA براساس اعتبار و هویت شان انتخاب می شوند. این سیستم برای تایید تراکنش ها و رفتار صادقانه به اعتبارسنج ها پاداش می دهد.

فرایند اجرای نود اعتبارسنج

برای شروع یک نود اعتبارسنج باید شش مرحله را طی کرد. این شامل انتخاب یک بلاک چین، نصب سخت افزار، نرم افزار، ملحق شدن به اعتبارسنج های شبکه، کنترل نود و مدیریت پاداش ها است.

توضیح مراحل اجرای نود

انتخاب بلاک چین

اولین مرحله در اجرای نود، انتخاب بلاک چین است. ترجیحا باید بلاک چینی باشد که حجم تراکنش های آن بالا باشد و به اعتبارسنج نیاز داشته باشد.

فراهم کردن سخت افزار لازم

اعتبارسنج ها برای اجرای نود به یک کامپیوتر دارای رم، فضای ذخیره سازی و قدرت پردازش کافی نیاز دارند. هر بلاک چین شرایط خاص خود را درباره سخت افزارهای مورد نیاز، دارد.

نصب نرم افزار

اعتبارسنج باید برنامه نرم افزاری را برای بلاک چین انتخابی خود نصب و پیکربندی کند. هر بلاک چین از نرم افزارهای اعتبارسنجی متفاوتی استفاده می کند. اعتبارسنج باید نرم افزار را به روز نگه دارد و از رمزهای عبور قوی برای محافظت از نودهای اعتبارسنج در برابر هک ها استفاده کند.

پیوستن به جمع اعتبارسنج ها

افراد برای پیوستن به جمع اعتبارسنج های یک بلاک چین PoS باید مقدار ارز تعیین شده را استیکینگ کند. اما در بلاک چین های PoA، شخص برای پیوستن به اعتبارسنج ها باید مدارک هویتی خود را ارائه کند. برخی از بلاک چین ها از اعتبارسنج ها می خواهند که به یک استخر بپبوندند.

بررسی مداوم نود

اعتبارسنج باید نود خود را به طور مداوم بررسی کند تا از اجرای بدون وقفه آن مطمئن شوند و هر مشکل احتمالی را بر طرف کنند.

مدیریت پاداش ها

بلاک چین ها به اعتبارسنج ها ارز رمزنگاری پاداش می دهند. اعتبارسنج ها باید از ساختار پاداش و روند مطالبه آن آگاه باشند.

روندها و نوآوری های نوظهور در اعتبارسنجی بلاک چین

 نیاز به راه حل های ایمن تر، مقیاس پذیرتر و کاربردی تر باعث تحولات و پیشرفت های قابل توجه در تایید اعتبار بلاک چین می شود.

یکی از روندهای نوظهور توسعه روش های اجماع فراتر از مدل های Pow و PoS فعلی است. پروتکل هایی مانند اثبات سوزاندن (PoB)، اثبات اعتبار (PoA) و اثبات فضای ذخیره سازی (PoSpace) با تمرکز بر مشارکت کاربر، امنیت و بهره وری انرژی، روش های تایید متمایزی را ارائه خواهند کرد.

نوآوری دیگر استفاده از اثبات دانش صفر است که اعتبارسنج ها را قادر می سازد تا بدون افشای داده های واقعی تراکنش ها را تایید کنند و این باعث افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی می شود. علاوه بر این، راه حل های قابلیت همکاری به منظور  تسهیل ارتباطات و انتقال ارزش بین بلاک چین های مختلف برای ارتقای اکوسیستم بلاک چین یکپارچه تر و کارآمدتر در حال توسعه هستند.

این پیشرفت ها عصر جدیدی از فناوری بلاک چین را آغاز کرده اند و بلاک چین ها را در بسیاری از صنایع کاربردی تر، در دسترس تر و پایدارتر کرده اند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.