در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

رکورد زنی قیمت سکه و ارز همزمان با مراسم معارفه رئیس جدید بانک مرکزی

0 1,273

روز شنبه همزمان با معارفه عبدالناصر همتی رئیس جدید بانک مرکزی، قیمت سکه امامی از مرز سه میلیون و هفتصد هزار تومان عبور کرد. رکوردی تازه برای قیمت سکه که در روزهای گذشته تقریبا هر روز در مسیری صعودی حرکت کرده است. برخی منابع قیمت سکه امامی را تا سه میلیون و هفتصد و پنجاه و پنج هزار تومان هم ذکر کرده اند.

روز شنبه قیمت دلار در بازار آزاد ۹۴۸۰ تومان و یورو تا ۱۱.۱۲۸ تومان نیز معامله شد.

همچنین در روز معارفه رئیس جدید بانک مرکزی خبری منتشر شد که شورای پول و اعتبار تصمیم گرفته است، ارز پتروشیمی ها و کالاهای صادراتی از این به بعد در بازار ثانویه عرضه و بر اساس توافق بین عرضه کننده و خریدار تعیین شود. انتشار این خبر باعث شروع طوفانی بازار بورس تهران شد و در پایان روز شاخص کل بورس تهران ۳۰۷۷ واحد افزایش را ثبت کرد. فعالان بازار سرمایه با خرید سهام شرکت های پتروشیمی و صادراتی به استقبال این خبر رفتند. با این حال نزدیک به ظهر شنبه، الیاس حضرتی عضو شورای پول و اعتبار قطعی شدن این تصمیم را تکذیب کرد و گفت این طرح در شورا در حال بررسی است و هنوز نهایی نشده است.

بانک مرکزی هم پس از آن اعلام کرد که هنوز در این خصوص به تصمیم گیری نهایی نرسیده و زمان اجرای آن مشخص نیست. این در حالی است که خبرگزاری تسنیم نوشته است که این تصمیم قطعی شده است و منتظر تایید عبدالناصر همتی رئیس کل جدید بانک مرکزی است.

 

نخستین اظهار نظر رئیس جدید بانک مرکزی
به گزارش ایسنا عبدالناصر همتی در اولین اظهاراتش در سمت ریاست کل بانک مرکزی گفته است که رانت ارزی را حذف خواهد کرد. وی گفته است که مبارزه با فساد و رانت خواران در نظام پولی و ارزی از مطالبات جدی مردم است و به همین خاطر در صدر برنامه های وی قرار دارد.رئیس جدید بانک مرکزی در مراسم معارفه خود درباره نابسامانی بازار ارز کشور گفت:

این وضعیت ناشی از ناترازی‌های ترازنامه نظام بانکی، بی‌تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست‌های ارزی است که همین امر نابسامانی در بازار ارز، عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی و ایجاد نقدینگی بی‌ضابطه از سوی شبکه بانکی را به دنبال داشته است. در عین حال نبود ابزارهای جایگزین مناسب برای دارایی‌هایی نظیر سکه، طلا و ارز و از سوی دیگر وجود انتظارات منفی که از سوی دشمنان ایجاد شده فضای کنونی را رقم زد.

وی گفته است برای تغییر در بازار ارز و سیاست های ارزی برنامه هایی دارد که با رئیس جمهوری در میان گذاشته است و بعد از نهایی شدن این سیاست ها به اطلاع عموم خواهد رسید.

افزایش قیمت دلار تصمیم آگاهانه دولت؟

ولی الله سیف عصر شنبه در مراسم معارفه رئیس جدید بانک مرکزی اظهار نظری کرده است که نشان می دهد دولت با تصمیمی آگاهانه اجازه داده است قیمت ارز افزایش یابد.

به گزارش ایرنا رئیس پیشین بانک مرکزی گفت:

در موضوع ارز بانک مرکزی می توانست بازار را با تزریق ذخایر ارزی که از وضعیت خوبی برخوردار است، کنترل کند اما منافع ملی و حفظ ذخائر ارزی را ترجیح داد.

سیف در این مراسم گفت که اصرار بر ثبات نرخ ارز در سال های گذشته سبب تشدید نوسان این بازار در ماه های اخیر شد. این سخن سیف به نوعی انتقاد از دولت حسن روحانی به شمار می رود که اصرار داشته قیمت ارز تغییر چندانی نکند.

از سوی دیگر قیمت دلار دولتی که در ابتدای طرح تثبیت قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده بود بطور روزانه افزایش یافته و اکنون دلار دولتی در سایت بانک مرکزی با قیمت ۴۴۰۳ تومان درج شده است. این موضوع نشان می دهد که دولت قصد دارد به آرامی قیمت پایه دلار دولتی را رشد دهد.

 

منبع یورو نیوز فارسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.