در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

محبوب شدن بازی های مدل M2E و رشد پارابولیکی توکن GMT

0 731

بازی های P2E (بازی کن و درآمد کسب کن) همچنان بر صنعت ارز رمزنگاری تسلط دارند، زیرا نیمی از کیف پول های فعال ردیابی شده توسط Dappradar، در سه ماه اول سال 2022 به بازی های مبتنی بر بلاک چین متصل شده اند. بازی هایی مانند اکسی اینفینیتی، پگاکسی (Pegaxy)، ایلین وردز(Alien Worlds) و غیره در 30 روز گذشته شاهد افزایش میلیون ها دلار در حجم معاملات بوده اند.

با این وجود، بی ثباتی برخی از بازی های P2E در عملکرد توکن های آنها آشکارتر می شود. یک مثال بازی اکسی اینفینیتی است که توکن SLP آن هنوز در پایین ترین سطوح خود قرار دارد و  این باعث کاهش بیشتر آدرس های کیف پول متصل شده به این بازی برای سومین ماه متوالی شده است.

محبوب شدن بازی های M2E

در حال حاضر، شاخه ای از مدل P2E به نام “حرکت کن، درآمد کسب کن (M2E)”، اخیرا توجه طرفداران ارزهای رمزنگاری را به خود جلب کرده است. شعار جدید این صنعت از مدل بازی P2E پیروی می کند، اما بر سلامت و تناسب اندام تمرکز دارد که در آن کاربران برای فعالیت بدنی خود پاداش دریافت می کنند.

جنوپتس (Genopets) و داستلند رانر (Dustland Runner) تنها برخی از پروژه هایی هستند که از مدل M2E استفاده می کنند، اما به نظر می رسد که استپن (STEPN) در حال حاضر بیشترین کاربر را جذب کرده است.

استپن یک بازی در شبکه سولانا است که به کاربران این امکان را می دهد تا برای شروع بازی کفش های ورزشی NFT خریداری کنند. هنگامی که کاربران بازی را انجام می دهند، اپلیکیشن حرکت آنها را از طریق جی پی اس (GPS) تلفن همراه ردیابی می کند و با توکن های درون بازی به نام “گرین ساتوشی توکن (GST)” به آنها پاداش می دهد. کاربران بعدا می توانند این توکن ها را به یو اس دی کوین یا سولانا تبدیل کنند.

این همه هیاهو برای چیست؟

علاقه به استپن به خاطر روند صعودی پارابولیکی توکن گرین متاورس توکن (GMT) است که از زمان فروش آن در بایننس در 9 مارس، حدود 24500 درصد افزایش یافته است. شرکت سرمایه گذاری Sequoia Capital و سایر سرمایه گذاران Web3 نیز در استپن سرمایه گذاری کرده اند و 5 میلیون دلار GMT را در دور اولیه سرمایه گذاری در ژانویه خریداری کرده اند. افزایش قیمت GMT را می توان به رشد سریع پایگاه کاربر آن نسبت داد، زیر تعداد زیادی از کاربران دنیای ارز رمزنگاری را به خود جذب کرده است. برای مثال، تعداد دنبال کنندگان استپن در توییتر به 250000 نفر رسیده، در حالی که یک ماه پیش این رقم کم تر از 50000 نفر بود.

آیا اکسی اینفینیتی دیگری در حال ظهور است؟

انتقاد رایج از مدل P2E این است که به طرح های هرمی شباهت دارد که در آن تنها اولین گیمر ها و البته شرکت سازنده بازی سود زیادی می برند و دلیلش این است که گیمرهای جدیدتر دارایی های بازی را از گیمرهای قدیمی تر خریداری می کنند. سپس، این گیمرهای جدید دارایی های خود را به گیمرهای حتی جدیدتر می فروشند، بنابراین اکوسیستمی را ایجاد می کنند که در آن سودآوری همه تا حد زیادی به  ورود گیمرهای جدید بستگی دارد. در نتیجه، قیمت توکن و دارایی کاهش می یابد، چون بازار مملو از فروشندگان است.

استپن سعی می کند این مشکل را  از طریق توکن سوزی بر طرف کند. در دسترس بودن توکن ها به صورت محدود نیاز به مکانیسم سوزاندن را برای تسهیل بیشتر کاربران جهت داشتن یک زندگی سالم ضروری کرده است. این فرآیند برای کاهش گردش توکن های GMT ​​و GST از طریق فعالیت های درون برنامه ای مختلف استفاده می شود.

یکی دیگر از ویژگی های استپن، حس زیبایی شناختی کفش های ورزشی NFT آن است. استپن اخیرا با شرکت پوشاک و تجهیزات ورزشی ژاپنی “اسیکس” جهت عرضه محدود کفش های ورزشی همکاری کرده است. در زمان انتشار این مطلب، قیمت توکن GST در حدود سطح 4.4 دلار بود.

استپن
قیمت توکن GST 

استپن بازی ارزانی نیست

بازی استپن برای یک گیمر معمولی اکسی اینفینیتی ارزان نیست. مطمئنا، هزینه یک اکسی در سال 2020 چند صد دلار بود. به عبارتی، در آن زمان برای ایجاد یک تیم و شروع بازی تقریبا به 600 دلار نیاز بود. اما اکنون کف قیمت برای یک اکسی کم تر از 20 دلار است. از سوی دیگر، متوسط قیمت کفش ورزشی NFT در زمان انتشار این مطلب 13.67 سولانا یا تقریبا 1400 دلار بود. سایر بازی های P2E نیز هزینه بسیار پایین تری نسبت به استپن دارند.

قیمت استپن
حداقل سرمایه گذاری در بازی ها

برخی دیگر از بازی های M2E 

استپن تنها بازی M2E نیست. جنوپتس یکی دیگر از بازی های مبتنی بر سولانا است که هنوز در مرحله بتا قرار دارد. این بازی شبیه به استپن است، اما بیشتر یک بازی نقش آفرینی است و به کاربران این امکان را می دهد تا از حرکات و فعالیت های فیزیکی برای پیشرفت در بازی استفاده کنند و  Genopet NFT خود را ارتقا دهند. داستلند رانر بر روی شبکه تزوس ایجاد شده و کاربران می توانند با انجام ماموریت ها از طریق تمرینات خود، توکن های DOSE را کسب کنند.

منبع cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.