در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا توییت ها می‌توانند قیمت بیت کوین را پیش بینی کنند؟

0 645

قیمت بیت کوین در این ماه سطح 10000 دلار را تست کرد و معیارهای اینترنتی نظیر تعداد توییت ها و جستجوهای گوگل نشان می دهند که قیمت بیت کوین پس از دوسال، افزایش قابل توجهی داشته است.  چندین رابطه بین عوامل خارجی و افزایش قیمت بیت کوین وجود دارد. معیارهای رسانه های اجتماعی مانند تعداد توییت های ارسال شده در مورد یک ارز رمزنگاری خاص، تعداد نظرات یا پست ها در یک ساب ردیت اختصاصی ارز رمزنگاری، تعداد جستجوهای روزانه برای یک نوع خاص ارز یا حتی اشاره به “لامبوز” در ردیت از جمله عوامل خارجی هستند. تجزیه و تحلیل این نوع داده ها می تواند به سرمایه گذاران در پیش بینی آینده بازار ارز و سود و ضررهای آن کمک کند. بنابراین این رویکردی جدید برای سرمایه گذاران سنتی است.

تجزیه و تحلیل توییت ها و قیمت بیت کوین از سال 2017 تا 2019 

با نگاهی به تعداد توییت های روزانه در مورد بیت کوین از سال 2017 می توان فهمید که قیمت بیت کوین در روند صعودی 7 دسامبر همان سال جهش قابل توجهی داشته است. در این تاریخ بیش از 155600 توییت درباره بیت کوین وجود داشت. بعد از این افزایش قیمت، در سال های 2018 و 2019 تعداد متوسط توییت ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت. البته  در 26 ژوئن 2019 و در زمان روند صعودی کوتاه مدت بیت کوین، شاهد افزایش خیلی کم تعداد توییت ها و در نتیجه قیمت بودیم.

توییت
تعداد توییت های روزانه از ژانویه 2017 تا دسامبر 2019

این روند میان مدت، بین تعداد توییت ها و قیمت بیت کوین ممکن است نشان دهد که هر دو متغیر با یکدیگر ارتباط دارند یا اینکه یکی می تواند پیش بینی کننده دیگری باشد. همانطور که انتظار می رود، در کل سال 2017  همبستگی بین قیمت و تعداد توییت با 0.86، بالاترین میزان را داشت.

عدد  یک نشان می دهد که بین بیت کوین و تعداد توییت ها همبستگی کامل و مثبت وجود دارد، عدد منفی یک یعنی آنها همبستگی معکوس دارند و صفر یعنی آنها به هیچ وجه همبستگی ندارند.

با این که روند قیمت بیت کوین در سال 2018 نزولی بود، اما همبستگی بالایی (0.74) بین قیمت و توییت ها وجود داشت. این همبستگی در سال 2019 میلادی خیلی کمتر (0.12) بود، اگرچه بیت کوین از ماه مارس تا ژوئن همان سال افزایش قیمت زیادی داشت.

همبستگی
همبستگی قیمت بیت کوین با تعداد توییت های روزانه

توییت ها پیش بینی کننده حجم بیت کوین هستند

کارشناسان با مشاهده همبستگی های بالا، ممکن است فرض کنند که می توان از تعداد توییت ها برای پیش بینی دقیق قیمت های بیت کوین در آینده استفاده کرد. تجزیه و تحلیل سالانه نشان می دهد که رابطه معناداری بین تعداد توییت ها و حجم وجود دارد و توصیه می شود که سرمایه گذاران در تحلیل های تکنیکال خود از این معیارهای اجتماعی استفاده کنند. وقتی که صحبت از تاثیر توییتها بر حجم بیت کوین می شود، این رابطه در سال 2017 نسبت به سال 2018 یا 2019 قوی تر و معنادار است. اگر در سال 2017 تعداد توییت ها در یک روز 1 درصد افزایش پیدا می کرد، می توان فرض کرد که حجم بیت کوین در همان روز 2.6 درصد افزایش می یافت. این رابطه در سال های بعد ادامه داشت، اما افزایش حجم در سال های 2018 و 2019 کمتر از 1 درصد بود.

با تجزیه و تحلیل قدرت آینده توییت ها برای پیش بینی حجم روز بعد، به نتایج قابل توجه و مقدار های مشابه رسیدیم. بدین معنی که در سال 2017  افزایش 1 درصدی توییت ها در یک روز، حجم بیت کوین را در همان روز تا 2.5 در صد افزایش داد. و این افزایش حجم در سال های 2018 و 2019 به ترتیب 0.64 و 0.72 بود.

آیا توییت ها می توانند میزان سود بیت کوین را به طور دقیق پیش بینی کنند؟

هدف نهایی هر بازار مالی توانایی پیش بینی میزان سود در آینده است. طی این سال ها، رابطه معناداری بین توییت ها و میزان سود وجود نداشته است. فقط در سال 2019 که تعداد توییت ها در یک روز 1 درصد افزایش یافت، میزان سود هم در همان روز 0.036% افزایش یافت. چون رابطه معناداری بین تعداد توییت ها و میزان سود  وجود ندارد، از این رو نمی توان همان نتیجه گیری بدست آمده در مورد حجم بیت کوین را برای میزان سود بکار برد.

چشم انداز اخیر این رابطه

از ابتدای سال، بیت کوین شاهد  بهترین عملکرد و همچنین رشد قابل توجهی پس از سال 2019 بوده و در ماه ژانویه سود 27 درصدی را نصیب صندوق های پوششی ارز رمزنگاری کرده است. داده ها نشان می دهند که آلت کوین ها در کنار رشد بیت کوین، از افزایش قیمت بیشتری برخوردار بوده اند. باید تحقیقات بیشتری انجام داد تا دید “آیا روندهای اجتماعی که قبلاً مشاهده شده اند ، واقعاً بر حجم معاملات ارز رمزنگاری تأثیر می گذارند. ” این تحقیقات برای تایید مجدد این که ” آیا روند صعودی در ابتدای سال جاری میلادی ویژگی های مشابهی با دوره های صعودی سال های 2017 یا 2019 دارد یا خیر”، نیز مفید هستند.

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت روزانه بیت کوین از اول ژانویه تا 15 فوریه 2020

در ژانویه و فوریه سال جاری، متوسط توییت ها درباره بیت کوین نسبت به متوسط توییت ها در سال 2019 افزایش یافته است. در سال 2019 متوسط توییت های روزانه 18972 بود در حالی که متوسط توییت ها در دو ماه اول امسال به 22070 رسید. علاوه بر این، تعداد توییت ها ی 2 فوریه (31945) در مقایسه با توییت های ژانویه (17929) افزایش چشمگیری داشت. 

بیت کوین
نمودار تعداد توییت ها از اول ژانویه تا 15 فوریه 2020

پس از این روند، می توان فهمید که رابطه معناداری بین تعداد توییت ها و حجم بیت کوین در ژانویه سال جاری وجود دارد. البته، میزان تاثیر گذاری تعداد توییت ها بر حجم،  کمتر از سال های قبل است. وقتی تعداد توییت ها در یک روز 1 درصد افزایش یافت، حجم بیت کوین در همان روز 0.423 افزایش پیدا کرد. با توجه به قدرت پیش بینی تعداد توییت ها، این تاثیر خیلی ناچیز است. اگر امروز تعداد توییت ها 1 درصد افزایش یابد، روز بعد حجم بیت کوین 0.44 درصد افزایش پیدا می کند. سرمایه گذاران می توانند تاثیر تعداد توییت ها را در تحلیل خود بگنجانند زیرا افزایش در حجم تراکنش ها به طور مداوم رخ می دهد. باید همه این فاکتورها را در نظر گرفت چون بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده اند که روند صعودی جدیدی در بازار ارز رمزنگاری در حال شکل گیری است. بنابراین، سرمایه گذاران می توانند دوره های خرید و فروش را تعیین کرده و در نتیجه استراتژی های سرمایه گذاری خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.