در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .
Bitcoin
$8,923.29
+3.13%
Ethereum
$170.92
+1.52%
Ripple
$0.23
+0.35%
Bitcoin Cash \/ BCC
$368.39
+2.61%
Litecoin
$59.25
+4.65%
EOS
$4.02
+7.97%
Binance Coin
$17.78
-1.39%
Tether
$1.00
-0.03%
Stellar
$0.06
+2.43%
Cardano
$0.05
+7.09%
Tronix
$0.02
0%
Monero
$66.27
+2%
DigitalCash
$114.50
+1.44%
Tezos
$1.51
-0.85%
Ethereum Classic
$10.88
+17.46%
NEO
$11.22
+3.22%
Maker
$485.24
-0.6%
Ontology
$0.69
+7.38%
ZCash
$56.48
+3.96%
Dogecoin
$0.00
0%

توکنی کردن چیست؟

1 888

توکنی کردن  به چه معناست؟

توکنی کردن فرایند تبدیل چیزها به دارایی های دیجیتال است.

فرض کنید یک مزرعه به ارزش یک میلیون دلار دارید. این مزرعه دارای یک انبار بزرگ،  تعدادی گاو، پرنده و یک قیچی است. ناگهان شما به مقداری پول نیازمند می شوید. می توانید این مزرعه را از طریق راه های قدیمی بفروشید. پر کردن مدارک مورد نیاز، منتظر پیشنهادات ماندن و غیره. اما اگر کمتر از 1 میلیون دلار لازم داشته باشید و بخواهید بیشتر مزرعه را برای خود حفظ کنید چطور؟

تصور کنید که یک میلیون توکن دیجیتال با نماد COW تولید کرده اید که هر کدام 1 درصد از اموال شما را شامل می شود. می توانید هر دارایی دیگری را نیز به همین ترتیب توکنی کنید.

از لحاظ فنی شما الگوریتمی را فراهم می کنید که به عنوان یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اجرا می شود. این الگوریتم تمام ویژگی های توکن شما را تعیین می کند. ارزش، تعداد، عناوین، نام و غیره.

اما چطور می توان واقعا این توکن های COW را تهیه کرد و آنها را آزادانه در صرافی های مختلف خرید و فروش کرد؟ برای این منظور نیاز به یک پلتفرم است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند. اتریوم محبوب ترین انتخاب است. به طور کلی و به جای بحث در مورد جزئیات فنی درباره چگونگی ایجاد توکن و دور شدن از موضوع، می توان گفت که شما نیاز به قالب یک قرارداد هوشمند، یک ویرایشگر متن و یک آدرس کیف پول اتریوم دارید.

پس به این ترتیب توکن COW شما ایجاد شده و حالا منتشر شده است. به لحاظ فنی آنها توکن های ERC20 هستند و اساسا به این معنا است که این توکن ها بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارند. پس از این که توکن ها وارد بازار شدند، ارزش آنها می تواند مطابق با تقاضا افزایش یا کاهش یابد.

اما چطور بلاک چین به ما اجازه می دهد تا چیزها را توکنی کنیم؟ ما یک مزرعه و اقلام آن را به صورت دیجیتالی بر روی بلاک چین های موجود درآوردیم. به طور خلاصه می توان گفت که حالا مزرعه شما یک دارایی توکنی شده است.

آیا این یک ایده جدید است؟

نه واقعا، اما ایده ای مدرن است.

البته مفهوم اوراق قرضه (به عنوان شکلی کلی تر از توکنی شدن) پیش از ظهور ارزهای رمزنگاری وجود داشته است. اوراق قرضه فرایندی است که در آن اطلاعات انواع مختلفی از تعهدات قراردادهای بدهی ذخیره می شود. مانند وام های مسکن، وام خودرو و یا کارت های بدهی. این اوراق با پول نقد به سرمایه گذاران ثالثی به عنوان اوراق بهادار فروخته می شود. گاهی این تعهدات اوراق قرضه، اوراق بهادار و یا اوراق بهادار تعهدات بدهی وثیقه(CDOs) نیز نامیده می شود.

در واقع می توان گفت اوراق قرضه اسنادی است که به موجب آن شرکت انتشار دهنده متعهد می‌شود مبلغ مشخصی (بهره سالانه) را در زمان‌هایی خاص به دارنده آن پرداخت کند و در زمان مشخص (سررسید) اصل مبلغ را باز پرداخت کند. دارنده اوراق به عنوان بستانکار حق دریافت اصل و بهره آن را دارد ولی هیچ مالکیتی در شرکت ندارد.

در اینجا نیز ایده اصلی این است که چیزهای مختلف را تبدیل به اوراق قرضه یا اوراق بهادار کنیم و نیز دیدیم که پیش از این چگونه این کار انجام می شده است.

تفاوت توکنی کردن با اوراق قرضه چیست؟

به طور خلاصه می توان گفت تفاوت آنها در بلاک چین است.

اما بگذارید نگاهی عمیق تر به توکن داشته باشیم. البته باید گفت که مانند بسیاری از اصطلاحات رایج در صنعت رمزنگاری هیچ تعریف واحد و مورد توافقی در مورد آن وجود ندارد.

در اساس می توان گفت که یک توکن به نوعی نمادی از یک دارایی یا ابزار خاص است. اما این خیلی خلاصه بود. بیایید نگاهی به سه نوع توکنی که ممکن است بسیار رایج باشد بیاندازیم و بیشتر آنها را باز کنیم

  • توکن های ارز

این نوع توکن ها بسیار رایج هستند. ارزهای رمزنگاری را در نظر بگیرید. توکن های پولی یا ارزی بر اساس بلاک چین مستقل خود ساخته می شوند. آنها بر اساس هیچ نوع دارایی نیستند. در عوض ارزش آنها به طور مستقیم در ارتباط با مکانیزمی است که آنها را توزیع می کند.

همانطور که از نام توکن های پولی پیداست هدف این نوع توکن ها این است که بتوان آنها را مبادله، خرید و فروش کرد و یا بتوان از آنها برای خرید کالا یا خدمات استفاده کرد. درست مثل ارزهای فیات و معمولی.

  • توکن های ابزاری یا کارا

درک این توکن ممکن است کمی سخت باشد.

توکن های کارا یا ابزاری به شما امکان دسترسی به یک محصول و خدمات خاص را می دهد. پولی که بابت این توکن پرداخت می کنید به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا سرمایه کافی برای ایجاد و گسترش محصول خود داشته باشند.

توکن BAT مثالی از این دسته توکن ها است. این توکن ابزاری برای افزایش و انجام تبلیغات دیجیتالی است. تبلیغ کنندگان با خرید توکن BAT که در بین ناشران و کاربران مرورگر توزیع شده است، می توانند هزینه میزبانی از تبلیغات یا مشاهده آن را پرداخت کنند.

توکن های ابزاری به منظور سرمایه گذاری طراحی نشده اند. با این حال اغلب افراد به امید این که بعدها با افزایش تقاضای محصولات و خدمات شرکت، ارزش آنها افزایش خواهد یافت، این توکن ها را خریداری می کنند.

  • توکن های امنیتی

توکن های امنیتی به نوبه خود نشان دهنده یک سرمایه گذاری مستقیم هستند. هنگامی که یک توکن را می بینید این سوالات را بپرسید: آیا برای سرمایه گذاری فروخته می شود؟ آیا می توان انتظار سود داشت؟ آیا این سود صرفا به افرادی که در پیشبرد اهداف تلاش می کنند تعلق می گیرد و یا به هر شخص ثالث دیگری پرداخت می شود؟ اگر پاسخ شما به تمام این سوالات مثبت است، پس این یک توکن امنیتی است.

اما چرا بلاک چین؟

زیرا بلاک چین فرایند توکنی کردن را شفاف می کند.

هر تراکنشی که با COW انجام می شود، از آنجا که این توکن ERC-20 است، بر روی بلاک چین اتریوم ثبت شده است. از آنجا که این بلاک چین یک دفتر ثبت عمومی غیرقابل تغییر است، هیچ کس نمی تواند توکن ها یا مالکیت شما را جعل کرده یا مورد سوء استفاده قرار دهد. حقوق و مسئولیت قانونی شما مستقیما در توکن ثبت شده است.

علاوه بر این بلاک چین باعث می شود تا توکنی کردن بسیار مقرون به صرفه باشد. به جای نیاز داشتن به واسطه و پر کردن و پرداختن به پرونده ها، فقط لازم است یک قرارداد هوشمند را برای کار خود برنامه نویسی کنید. یعنی هزینه های اداری برای خرید و فروش COW تقریبا صفر است.

علاوه بر این مانند سایر معاملات رمزنگاری، توکن شما می تواند 24 ساعته و 7 روز هفته در تمام دنیا در دسترس باشد.

یکی از مزایای اصلی توکنی کردن این است که می توانید به عنوان صاحب مزرعه حتی 0.01 درصد از مزرعه را با استفاده از توکن COW خود نیز بفروشید.

این به نوعی مالکیت دارائی واقعی است که به سرمایه داران گزینه های بیشتری را برای تنوع بخشیدن به دارایی های خود می دهد.

به عنوان مثال سهام شرکت آمازون را در نظر بگیرید. هر سهم آن 1800 دلار ارزش دارد و تنها می توانید حداقل یک سهم بخرید. اما اگر یک چهارم یا یک هشتم یک سهم را بخواهید چطور؟ اینجاست که توکنی کردن این امکان را فراهم می کند. هر چیزی از سهام آمازون گرفته تا املاک و مستغلات و آثار هنری می توانند در واحدهای بسیار کوچکی به عنوان دارایی های دیجیتال فروخته شوند.

هنگامی که یک دارایی توکنی می شود، به خصوص موارد غیر معمولی مانند آثار هنری، دسترسی برای طیف وسیع تری از علاقمندان فراهم می شود. بنابراین نیازی به تخفیف نیز نخواهد بود و حتی با ارزش های بیشتری این دارایی عرضه می شود. علاوه بر این سرمایه گذاران دسترسی به فرصت های بیشتری برای رشد سرمایه های خود دارند.

به عبارت دیگر ویژگی توکنی کردن این است که دارایی های غیر نقدی را می توان به صورت نقدی درآورد و این ارمغان جدیدی برای دنیای مالی و اقتصادی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Askar borunhe می گوید

    با سلام ، آیا امکان اینکه بشه یک کارخانه ذر ایران را توکنی کرده و سرمایه‌در گردش جمع کرد؟