در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

هشت تراکنش تاریخی بیت کوین

0 2,021

روزانه تعداد 300,000 تراکنش در شبکه های بیت کوین و بیت کوین کش بدون وقفه اتفاق می افتد. اما گاهی اوقات، یک تراکنش معمولی از اهمیت تاریخی برخوردار می شود. این نوع انتقالات بیت کوین می تواند توسط هر فرد اهل جستجو در بلاک چین مشاهده گردد. بلاک چین جایی است که این تراکنش ها به وسیله ی یک دفتر حساب کل به شهرت رسیده و به وسیله ی عموم تاریخی می شوند.
تاریخ بیت کوین از بلاک چین شروع شد
از نظر استخراج کنندگان، تمام تراکنش های بیت کوین برابر هستند. با توجه به اینکه به هر تراکنش هزینه متعارفی ضمیمه شده است، برای آنها تفاوتی ندارد که چه کسی ممکن است فرستنده و یا گیرنده باشد و یا اینکه چه تعداد بیت کوین منتقل شده است. با بیش از 360 میلیون تراکنش بیت کوین تا به امروز، این مقاله تنها در مورد 0.0000022 درصد از آنها صحبت می کند. اما این انتخاب کوچک، گنجینه ای از تاریخ بیت کوین را نمایان می کند.
اولین تراکنش بیت کوین
ما ابتدا از اولین تراکنش انجام شده بیت کوین، شروع می کنیم. تنها فرد شناسایی شده در این معامله ساتوشی ناکاماتو بوده که نقش فرستنده را داشته است. این تراکنش در دوازدهم ژانویه 2009 هنگامیکه ساتوشی ناکاماتو 50 بیت کوین را در بلاک 170 ارسال کرد، روی داد. هزینه ی این تراکنش مانند بسیاری دیگر از تراکنش های اولیه 0 بیت کوین بود.
بیت کوین
اولین فروش بیت کوین به فیات
اولین فروش شناسایی شده بیت کوین به پول فیات در تاریخ دوازدهم اکتبر 2009 رخ داد. در این تراکنش مارتی مالمی، توسعه دهنده شرکت فینیش، 5,050 بیت کوین را در ازای 5.02 دلار معامله کرد. در این معامله پول فیات با استفاده از پی پال منتقل شد. این تعداد بیت کوین را تنها می‌توان از طریق استخراج بیت کوین آن هم در زمانی که پاداش کوین بیس 50 بیت کوین تعیین شده بود، بدست آورد.
خرید پیتزا
خرید پیتزا 10,000 بیت کوینی لازلو هانیس آنقدر مشهور است که حتی آنهایی که ارز دیجیتال ندارند از آن باخبرند. برای نشان دادن جزییات این تراکنش افسانه ای، تنها علاقه مند به موارد ثبت شده بر روی بلاک چین هستیم. این تراکنش در بلاک 57043 قرار دارد. در این بلاک ارسال 10,000.99 بیت کوین در تاریخ 22 مه 2010 ثبت شده است. مقدار 0.99 بیت کوین اضافی برای پرداخت هزینه استخراج سازی استفاده شد.
تراکنش ام تی گاکس
زمانی که اکثر وال ها(سرمایه داران بزرگ) قصد داشتند که نشان دهند مالک یک آدرس خاص بیت کوین هستند، یک تراکنش کوچک را از آدرس خود ارسال می کردند. تنها چندین ساتوشی همه ی آنچه بود سرمایه آنها را اثبات می کرد. مدیرعامل ام تی گاکس، مارک کارپلس ایده ای متفاوت داشت. به همین دلیل هنگامی که قصد اثبات منابع مالی تحت کنترل خود را داشت، به منظور نمایش قدرت، مقدار عظیمی بیت کوین را از یک کیف پول به کیف پولی دیگر ارسال کرد.
رکوردهای بلاک چین گواهی می دهد کارپلس 422 هزار بیت کوین را در این معامله انتقال داده است. درتاریخ 23 ژوئن 2011، در واقع 442000 بیت کوین با یک تراکنش به دو آدرس ارسال شد که 424 هزار بیت کوین تنها مختص به یکی از آدرس ها بود. این تراکنش بزرگترین بیت کوین ارسال شده تا آن زمان بود که در نوامبر همان سال 550,000 بیت کوین طی یک مرحله ارسال شد.
هزینه سهمگین تراکنش
یک کاربر سایت ردیت با پریشانی پرسید: “سلام، من هزینه ی تراکنشی را وارد کردم که خیلی زیاد بود… آیا هیچ راهی وجود دارد که بتوانم تراکنش را از انجام تایید(confirm) بازدارم؟” به موقع به داد او رسیدند اما نه قبل تر از اینکه 98 بیت کوین او در تاریخ شانزدهم ماه مه با هزینه تراکنش بسیار زیاد 30 بیت کوین ارسال شد.
در نهایت، استخر استخراج سازی که این بلاک را تایید کرد 7.5 بیت کوین را به وی پس داد و به این فرد بخشنده کمی تسلی خاطر داد. این وجه بالاترین هزینه ی تراکنشی بود که برای انتقال یک تراکنش به آن ضمیمه شده بود. در آگوست سال 2013 شخصی 200 بیت کوین را به منظور هزینه ی تراکنشی ضمیمه و ارسال کرد که توسط استخر استخراج سازی به صورت خیرخواهانه به او بازگشت داده شد، و سپس در سال 2016 یک تراکنش به مبلغ 0.0001 بیت کوین با هزینه تراکنش 291 بیت کوین ضمیمه شد
قاتل جعلی بیت کوین
در تاریخ 31 مارس 2013، دِرِد پایریت روبرتس(DPR)، اپراتور بازار سیلک رود، 1,607 بیت کوین را به رداندوایت به منظور قتل شخصی که در حال اخاذی از بازار وب بود، پرداخت کرد. این قتل انجام نشد(به نظر می رسد احتمالا که رداندوایت هم قاتل و هم باج گیر بوده است)، اما آن تراکنش با قیمت توافقی 150,000 دلار انجام گرفت. این تراکنش پس از تعداد 322,639 تایید، هیچ راهی برای بازگشت نداشت.
حراج سرمایه سیلک رود توسط کلانترهای آمریکایی
در تاریخ یکم جولای 2014، نزدیک به 30,000 بیت کوین که از سیلک رود تصاحب شده بود، به حراج گذاشته شد. این حراج به ده بلاک تقسیم شد و در نهایت یک نفر تک تک تراکنش ها را به دست گرفت. تیم دراپر، با 18 میلیون دلار برنده این مزایده شد. این یک سرمایه گذاری بسیار زیرکانه بود.
هک بیت استمپ
تعداد بسیار زیادی تراکنش بیت کوین است که میتوانند به هک ها ربط داده شوند. یکی از بدنام ترین هک ها سرقت بیش از 20,000 بیت کوین از صرافی بیت استمپ در سال 2015 بود. این هک دربرگیرنده 3100 تراکنش بیت کوین می شود که آغازگر این حمله بوده است.
با توجه به اینکه ارزش بیت کوین بسیار گرانبهاتر از سال های 2009 تا 2015 شده است این رخداد در سرتیتر خبرها قرار نگرفت، اما هنوز هم بسیار قابل توجه است. دو هفته ی گذشته، بایننس بیش از 100,000 بیت کوین را بین دو کیف پول ارسال کرد که باعث جلب توجه مردم به سمت خود شد. همچنین یک آدرس بیت کوین کش، یک میلیون بیت کوین کش را هنگام انجام فورک در شب 15 ام نوامبر انتقال داد.

منبع news.bitcoin

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.