در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ریال دیجیتال از تیر ماه و در جزیره کیش عملیاتی می شود

0 123

مشتریان شبکه بانکی از تیرماه ۱۴۰۳ می‌توانند بدون استفاده از پول‌های کاغذی یا کارت‎های بانکی به سادگی از طریق کیف پول ریال دیجیتال و تنها با اسکن بارکد تولید شده توسط نرم افزار‌های ارائه شده، با شیوه‌های نوین خرید‌های خود را انجام دهند.

بانک مرکزی اعلام کرد که پس از انجام مطالعات اولیه، طراحی پروژه ریال دیجیتال از سال ۱۴۰۰ آغاز شد و پس از دریافت مجوزهای لازم از شورای پول و اعتبار، این پروژه در دستور کار قرار گرفت. اجرای فاز پیش‌ آزمایشی از ابتدای سال ۱۴۰۱ شروع شد و پس از ارزیابی نتایج این فاز، فاز آزمایشی محدود از خرداد ماه ۱۴۰۲ آغاز گردید. با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌ گرفته و با همکاری فعال شبکه بانکی و شبکه پرداخت کشور، از تیر ماه ۱۴۰۳ این پروژه با مشارکت دو بانک ملت و تجارت وارد مرحله گسترده فاز آزمایشی خواهد شد که امکان بهره‌برداری عمومی را فراهم می‌کند.

در این مرحله که مقرر است بصورت مشخص از محدوده جغرافیایی جزیره کیش آغاز گردد، مشتریان شبکه بانکی و گردشگران این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از این ابزار پرداخت جدید، نسبت به پرداخت هزینه‌های خرید کالا و خدمات اقدام کنند.

ریال دیجیتال چیست؟

به زبانی ساده ریال دیجیتال همانند اسکناس تعهدی الکترونیکی از سوی بانک مرکزی است که می‌تواند برای پرداخت‌های عمومی مورد استفاده قرار گیرد. برخلاف دیگر انواع پول الکترونیکی رایج در کشور که از طریق حساب‌های بانکی و ابزارهای پرداخت متداول مانند کارت‌های بانکی استفاده می‌شوند، ریال دیجیتال نیازی به تسویه بین بانکی برای انتقال وجوه بین خریدار و فروشنده ندارد. به محض انجام عملیات خرید، وجوه دریافتی بلافاصله در اختیار فروشنده قرار می‌گیرد و قابل استفاده است. علاوه بر این، بهره‌گیری از ابزارهای نوین در فرآیند پرداخت نه تنها امنیت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد، بلکه این روش را  از روش‌های پرداخت کارتی رایج به مراتب ساده‌تر می‌سازد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ریال دیجیتال این است که قابلیت‌های لازم برای تسهیل توسعه پول برنامه‌پذیر یا قابل برنامه‌ریزی را فراهم می‌کند. این ویژگی به عنوان موتور محرکه‌ای برای شکل‌گیری مدل‌های نوین کسب و کار، به ویژه در حوزه تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال کشور عمل خواهد کرد.

منبع cbi.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.