در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

قیمت بیت کوین حباب است یا واقعیت؟ کاهش نرخ تسلط

0 673

 بیت کوین در مقایسه با سهام و املاک و مستغلات یک دارایی کوچک است و احتمالا دارندگان این دارایی ها، سود سهام را در دارایی های دیگر سرمایه گذاری می کنند. از طرفی، نرخ تسلط بیت کوین به پایین ترین حد در هفت ماه گذشته رسیده است.

آیا بیت کوین حباب است؟

ارزش بازار بیت کوین در تاریخ 19 فوریه برای اولین بار از یک تریلیون دلار فراتر رفت. اگرچه این یک لحظه هیجان انگیز برای سرمایه گذاران بود، اما آنها نیز نگران بودند که این دارایی در یک حباب قرار دارد.

اگرچه تعداد انگشت شماری از شرکت های فهرست شده به این موفقیت دست یافته اند، بازار سهام بر خلاف بیت کوین، طلا و نقره درآمدهای بالقوه ای دارد که به نوبه خود می تواند برای بازپرداخت ها، سود سهام یا ایجاد منابع اضافی درآمد استفاده شوند.

از طرف دیگر، با افزایش پذیرش بیت کوین، همین شرکت ها احتمالا مجبور خواهند شد تا برخی از موقعیت های نقدی خود را به دارایی های غیر تورمی منتقل کنند و از این طریق تقاضا برای طلا، نقره و بیت کوین افزایش می یابد.

در واقع، داده ها نشان می دهند که تنوع سازی پرتفوی با بیت کوین و دارایی های سنتی، به تعدیل ریسک منجر شده و عملکرد بهتری را برای سرمایه گذاران به همراه دارد و شرکت ها نمی توانند این را نادیده بگیرند.

ارزش بازار بیت کوین همچنان در بالای سطح یک تریلیون دلار است و در مقایسه با ارزش بازار سایر دارایی های بزرگ جهان، این رکورد را نمی توان نادیده گرفت. تا به امروز، کمتر از 10 دارایی قابل معامله به این رکورد دست یافته اند.

سهام
فهرست 20 شرکت سودآور جهان

همان طور که در جدول بالا مشاهده می کنید، 44 شركت سودآور جهان بیش از یک تریلیون دلار درآمد در سال دارند. به خاطر داشته باشید که سهامداران ممکن است سود سهام خود را در سهام دیگر سرمایه گذارای کنند  و برخی هم احتمالا سود خود را وارد بازار بیت کوین می کنند.

یک تریلیون دلار در مقایسه با املاک و مستغلات رقم کوچکی است

درآمد شرکت ها تنها جریانی نیست که ممکن است وارد بازار دارایی های دیجیتال کمیاب شود. برخی از تحلیلگران تخمین می زنند که بخشی از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات (به ویژه آنهایی که بازده کمتر از تورم دارند) در نهایت به دارایی های پرریسک تر، از جمله بیت کوین، منتقل خواهند شد.

از طرف دیگر، دارندگان فعلی دارایی های سودآور املاک و مستغلات ممکن است تمایل به تنوع سازی پرتفوی خود داشته باشند. با توجه به دارایی های نسبتا کمیاب موجود، به احتمال زیاد سهام، کالاها و بیت کوین از این ورود سرمایه منتفع خواهند شد.

املاک
بازارهای املاک و مستغلات جهان

طبق نمودار فوق، املاک و مستغلات کشاورزی جهانی 27 تریلیون دلار ارزش گذاری شده است. وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا بازده دارایی های بخش کشاورزی را 42 درصد برای سال 2020 تخمین زد. با توجه به این که موارد استفاده متعددی برای املاک و مستغلات کشاورزی وجود دارند، تولید سالانه یک تریلیون دلار در این بخش کاملا امکان پذیر است.

طبق گزارش ها، ارزش دارایی های خالص 51.9 میلیون نفر در سراسر جهان یک میلیون دلار یا بالاتر است و آنها هیچ گونه بدهی ندارند. با وجود این که آنها فقط یک درصد از جمعیت بزرگسال را تشکیل می دهند، در مجموع 173.3 تریلیون دلار درآمد دارند. اگرچه آنها تمایلی به فروش دارایی های خود در ازای بیت کوین ندارند، اما اختصاص بازده ناچیز 0.6 درصد سالانه برای تولید یک تریلیون دلار کافی است.

اگر حباب است، بیت کوین تنها نیست

این ارقام تایید می کنند که چگونه ارزش بازار یک تریلیون دلاری بیت کوین نباید بلافاصله یک حباب تلقی شود. شاید حق با حداکثر گرایان بیت کوین باشد و دارایی های جهانی به خاطر عدم کمیابی و گزینه های امن برای ذخیره ثروت به  شدت تورم زا باشند. 

به یک جهان بینی واقع بینانه تر بر می گردیم، مقایسه فوق با سهام، املاک و مستغلات کشاورزی و ثروت جهانی نیز تایید می کند که ارزش بازار 244 میلیارد دلاری اتریوم  و ارزش بازار 610 میلیارد دلاری باقی مانده آلت کوین ها چقدر ناچیز هستند.

فرض کنیم که بخشی از سودهای شرکتها یا بازده املاک و مستغلات به ارزهای رمزنگاری اختصاص داده شود. با این وجود، ورودی 100 میلیارد دلاری سالانه بیت کوین پنج برابر بیشتر از ارزش 20.3 میلیارد دلاری ارزهای تازه استخراج شده در سال خواهد بود. 100 میلیارد دلار ورودی بیت کوین تنها 5 درصد از سود سالانه یک تریلیون دلاری شرکت ها و 5 درصد از  بازده ثروت جهانی یا املاک و مستغلات است. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، قطعا بیت کوین در مسیر تبدیل شدن به یک دارایی چند تریلیون دلاری قرار خواهد گرفت.

کاهش نرخ تسلط بیت کوین

هفته گذشته قیمت بیت کوین تنها در یک روز 10 درصد کاهش یافت. اما این هفته همه چیز متفاوت است: اکثر ارزهای رمزنگاری در حال حرکت در منطقه سبز هستند و بیت کوین روند صعودی دارد، اگرچه  نرخ تسلط این ارز به پایین ترین حد در هفت ماه گذشته رسیده است.

قیمت بیت کوین در حال حاضر تقریبا به همان سطحی که هفته قبل از آن کاهش یافته، برگشته است. اگرچه این ارز کاملا قادر به پس گرفتن رکورد قبلی خود  (سطح 61684 دلار) نبود، هم اکنون در حدود سطح 58200 دلار معامله می شود.

با این اوصاف، نرخ تسلط بیت کوین در پایین ترین حد خود قرار دارد. نرخ تسلط این ارز در ابتدای سال جاری 72 درصد بود، اما از آن زمان تاکنون کاهش یافته و به سطح 56.9 درصد رسیده است. 

منبع Cointelegraph decrypt.co

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.