در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بیت کوین؛ فناوری گم نامی که به یک نام رایج تبدیل شد

0 1,017

اولین بیت کوین ده سال گذشته در چنین هفته ای استخراج شد. پس از آن، ارز دیجیتال به شدت مورد پذیرش قرار گرفت و از پس نوسانات قیمتی، حملات هک و سخت گیری های شدید جهانی، جان سالم به در برده است. فرازونشیب های بیت کوین به این دارایی کمک کرد تا از یک ایده غیرقابل فهم در بین عوام به یک نام عادی و رایج تبدیل شود.

متی گرین اِسپن، تحلیلگر ارشد بازار در پلتفرم تجاری اِتورو، جمعه به خبرگزاری CNBC گفت:

در طول ده سال گذشته توانسته ایم از مرزی عبور کنیم که اکنون تقریبا کل دنیا درک می کنند بیت کوین چیست، حال اگر با آن موافق و یا مخالف باشند.

در اینجا قصد داریم نگاهی به قیمت جنجال آمیز بیت کوین در دهه گذشته بیاندازیم.

سال 2009

اولین بیت کوین در بلوکی از 50 سکه به نام “بلوک جنسیس” و در تاریخ سوم ژانویه 2009 استخراج شد. عمل استخراج بیت کوین مستلزم حل مسائل بغرنج ریاضی به منظور تایید کردن تراکنش ها است. کامپیوتر ها برای رسیدگی و تایید کردن گروهی از تراکنش ها که به بلوک معروف هستند با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. سریع ترین کامپیوتر یا استخراج گری که بتواند یک بلاک را مورد تایید قرار دهد، پاداش دریافت خواهد کرد.

مفهوم بیت کوین و فناوری بلاک چین در اکتبر 2008 به وسیله ی یک مقاله (white paper) توسط ساتوشی ناکاموتو که هویت واقعی وی تا به امروز یک راز باقی مانده است، تشریح شد. ناکاموتو بیت کوین را با هدف ایجاد یک شکل جایگزین برای پول نقد که نیازمند پشتیبانی دولت یا یک موسسه مالی نیست، ارائه کرد.

اولین تراکنش بیت کوین در تاریخ نهم ژانویه 2009 بین ناکاموتو و هال فینی، یک توسعه دهنده نرم افزار انجام گرفت.

سال 2010

به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که اولین تراکنش واقعی بیت کوین در ماه مه 2010 توسط یک برنامه نویس به نام لاسلو هانیِز انجام گرفت. هانیِز 10,000 بیت کوین را برای دو عدد پیتزای پاپا جاون خرج کرد، آن دو پیتزا اکنون بیشتر از 30 میلیون دلار با نرخ امروز بیت کوین قیمت دارند.

بعدا در سال 2010 بیت کوین با تشکیل یک صرافی به نام ام.تی.گاکس که یک صرافی مستقر در توکیو بود و سرمایه گذاران را قادر به مبادله بیت کوین می ساخت، مورد توجه عموم قرار گرفت. طبق اطلاعات موجود در سایت کوین سرا، قیمت هر بیت کوین آن زمان 0.07 دلار بود.

سال 2011

در سال 2011 قیمت بیت کوین به 1 دلار رسید. اما مجموعه ای از حملات هک به صرافی ام.تی.گاکس، ارزهای دیجیتال را در معرض نوسانات بزرگ قیمت قرار داد.

سال 2013

بیت کوین برای اولین بار در تاریخ نوامبر 2013 به قیمت 1,000 دلار رسید. این قیمت مدت زیادی دوام نیاورد و طبق اطلاعات موجود در سایت کوین سرا، در پایان سال 2013، قیمت بیت کوین 700 دلار بود.

سال 2014

صرافی ام.تی.گاکس که تقریبا 70 درصد از تمام تراکنش های بیت کوین را بر عهده داشت پس از اینکه هکرها تقریبا نیم میلیارد دلار دارایی دیجیتال را از آن به سرقت بردند، اعلام ورشکستگی کرد. این هک به  دلیل عدم وجود قوانین و مقررات در صنعت رمزنگاری به وجود آمد و باعث ترس و رانده شدن بسیاری از سرمایه گذاران شد. در پایان سال 2014، قیمت بیت کوین به سختی به سطح 300 دلار رسید و تا سه سال در همین سطح باقی ماند.

سال 2017

جنبش بیت کوین در اوایل سال 2018  شروع شد. آن زمان قیمت بیت کوین مجددا از سطح 1,000 دلار عبور کرد. سرمایه گذاران بیشتری این ارز را با ایده ی یک ارز غیرمتمرکز خریداری کردند. آنها به دنبال یک سرمایه گذاری امن مانند طلا بودند.

در جهت برآوردن نیاز مشتریان، دو صرافی آمریکایی به نام های CME و Cboe پلتفرم هایی را ایجاد کردند تا امکان تجارت قراردادهای آتی بیت کوین برای آنها فراهم شود.

همانطور که ارز دیجیتال بیشتر در جریان اصلی مبادلات قرار می گرفت، شوری عجیب پدیدار شد. قیمت بیت کوین از حدود 2000 دلار تا نزدیک 20,000 دلار در ماه دسامبر 2017 افزایش پیدا کرد.

سال 2018

قیمت بیت کوین در شروع سال 2018 از سطوح خیلی بالا سقوط کرد و همانطور که سرمایه گذاران حیرت زده بودند، حباب در حال انفجار بود. قانون گذاران سراسر جهان شروع به سخت گیری در تجارت ارزهای رمزنگاری کردند. این امر به ویژه به دلیل نوسانات قیمت متغیر آن بود.

همچنان که قیمت بیت کوین سرنگون شد، بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران جزء و مبادله گرانی که شرط بندی های بزرگی را بر بیت کوین کرده بودند، متحمل زیان های سنگینی شدند و در نهایت سال 2018 را با قیمت 4,000 دلار به پایان رساندند.

سال 2019

دیوید توماس، یکی از بنیانگذاران صرافی گلوبال بانک که در لندن قرار دارد، طی یک ایمیل نوشت:

بیت کوین با گذشت ده سال، یک داستان بسیار موفقیت آمیز را برای خود ثبت کرد، اما این ده سال بدون دشواری و سختی نبود.

افراد خوش بین به بیت کوین می گویند، بازگشت قیمت حتمی است اما سرمایه گذاران جزء ممکن است تمایلی به نوسانات پیوسته نداشته باشند. احتمالا امسال، عدم اطمینان نظارتی(Regulatory uncertainty)، یک عامل کلیدی در مبادلات بیت کوین باشد.

توماس افزود:

اگر افزایش مقررات همانطور که انتظار می رود وارد بازار شود، بیت کوین پا به عرصه ی وسیع تری از سرمایه گذاری خواهد گذاشت. با افزایش پذیرش، پیش بینی می کنیم نوسانات کاهش پیدا کرده و ثبات افزایش یابد که هر دوی آنها، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به سمت یک کلاس دارایی با قوانین منحصر به خودشان به پیش خواهد راند.

منبع cnbc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.