در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

یک شاخص قیمت برای محاسبه ارزش بیت کوین هایِ گم شده و راکد

0 684

نیک کارتر یک سرمایه گذار ریسک پذیر در شرکت کاسل ایسلند با کمک آنتوین لی کالوِز در شرکت بلاکچین اینفو، مفهوم “ارزش واقعی” (Realized Value) قیمت بیت کوین را در کنفراس “ریگا بالتیک هانی بدجر” 2018 ارائه کردند. این مبحث به صورت استادانه ای توسط مراد محمودوف و دیوید پوئل، طی یک پست در خبرگزاری مدیوم، توضیح بیشتری داده شد.

نسبت ارزش واقعی بیت کوین

ارزش واقعی بیت کوین به وسیله ی تقسیم ارزش روزانه بازار بر ارزش واقعی و بر یک اساس روزانه محاسبه می شود. در واقع این شاخص، مجموع ارزش وضعیت زنجیره ها (یا UTXO ها) را با استفاده از ارزش آنها در زمان آخرین انتقال محاسبه می کند.

برای مثال، اگر از سال 2011، 10000 بیت کوین بدون انجام انتقال در یک کیف پول نگهداری شده باشد، ارزش آنها به جای محاسبه با قیمت فعلی، با قیمت همان زمان محاسبه می شود. چنین چیزی به طور قابل توجهی از مقدار واقعی ارزش بازار بیت کوین کم می کند. ارزش واقعی، یک شاخص قیمت برای محاسبه ارزش بیت کوین های گم شده و راکد است.

ارزش بازار با تجمیع زنجیره ها (یا UTXO ها) و تعیین قیمتشان بر اساس قیمت بازار بیت کوین/دلار در زمان آخرین انتقال آنها، بدست می آید. ارزش واقعی با ارزش بازار متفاوت است و از طریق ضرب آخرین قیمت لحظه ای بیت کوین در تعداد بیت کوین هایی که تا به امروز استخراج شده اند، محاسبه می شود.

دیوید پوئل و مراد محمودوف نوشتند:

قیمت واقعی به نظر می رسد یک لایه ی نهایی از ارزش تجمعی دارایی های مردم و با قیمت اخیر باشد.

ارزش واقعی به ما کمک می کند تا سکه های گم شده، بدون استفاده و مطالبه نشده را از کل ارزش در گردش و به عنوان یک شاخص برای جمع سطوح قیمتی بیت کوین های که یک زمانی توسط سرمایه گذاران بلند مدت خریداری شده اند، محاسبه کنیم. هنگامی که نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV) با استفاده از تقسیم ارزش بازار بر ارزش واقعی و بر یک اساس روزانه محاسبه می شود، دو آستانه ی تاریخی آشکار می شوند که یکی نشان دهنده افزایش ارزش و دیگری نشان دهنده کاهش ارزش هستند.

این مؤلفان نوشتند:

دقیقا همانطور که سطوح بالای نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV)،  حاکی از اوج رضایتمندی و جهش ارزش عادلانه به سمت نقاط اوج است، همانطور که در صرافی ها دیده می شود روند قیمت تمایل به پایین آمدن از ارزش واقعی در سطوح کف را نیز دارد.

با نگاهی به دو دوره ی نزولی بیت کوین، بدون شک می توان گفت که هر دو دوره، موثر ترین زمان برای اندوختن بیت کوین بوده اند.

در یک دوره ی طولانی در نمودار لگاریتمی، ارزش واقعی بیت کوین به لطف حرکت های نسبتا عمودی و رو به بالا در داغ ترین ماه های بازار افزایشی و زمان هایی که بازار در طولانی مدت به صورت افقی قرار دارد، مانند یک تابع قدم به قدم (مرحله ای) است.

آنها نوشتند:

وجود هر سطح صاف (در روند حرکت نمودار) تقریبا می تواند به عنوان یک آستانه  نوظهور از ارزش عادلانه و پایدار بیت کوین تفسیر شود.

اگر چه ارزش بازارِ سنتی (عرف) به طور رسمی خیلی بیشتر در میان عموم اعلام می شود، برای مثال هنگامی که ارزش بازار نسبت به ارزش واقعی آن بشدت به سمت بالا حرکت می کند رضایتمندی بسیار زیادی به وجود می آید و بالعکس هنگامی که ارزش بازار برای یک دوره ی چندین ماهه به زیر ارزش واقعی سقوط می کند، ترس بسیار زیادی در بازار به وجود می آید.

این نویسندگان پیش بینی می کنند ارزش بازار در یک دوره ی میان مدت پایین تر از ارزش واقعی آن قرار بگیرد، “که به نوبه ی خود یک شکاف ساختاری بین آنها ایجاد خواهد کرد، و این شکاف پس از یک دوره ی اندوختن (بیت کوین) به مدت چندین ماه پر خواهد شد.” آنها برخی پیش بینی های احتیاطی را به شاخص خود اضافه کردند.

آنها بیان کردند:

در جلوتر، همانطور که نوسانات ارزش بازار کمتر می شود، ما معتقدیم که آستانه بالایِ نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV) ممکن نیست که قابل اعتماد باشد. زیرا با گذر زمان، ارزش بازار کمتر و کمتر از مافوق ارزش واقعی گسترش می یابد.

با این حال، پیش بینی می کنیم آستانه پایین تر، برای تشخیص میزان کمبود بیت کوین در دوره های چند ماهه که آماده ی اندوختن (بیت کوین) هستند، مفید باشد. این به این معنی است که قدرت ذخیره سازی و مبادلات بیت کوین به طور فزاینده ای در همدیگر تنیده شده هستند.

کاستی های MVRV

این مؤلفان اقرار کردند که کاستی هایی نیز وجود دارد. آنها نوشتند:

نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV)، تنها یک چشم انداز بلند مدت از چرخه های قیمت بازار بیت کوین را ارائه می دهد.

 آنها توصیه می کنند، هنگام استفاده از ابزار MVRV، آن را با سایر ابزارهای اساسی و فنی مقایسه کنید و از آن برای تجزیه و تحلیل های چندین ساله استفاده کنید.

آنها نیز اشاره می کنند که ارزش واقعی در اتفاقات غیرقابل پیش بینی (black-swan events)، هنگامی که حتی بازوهای قدرتمند اعتماد به بیت کوین را از دست می دهند، ممکن است کاهش یابد.

به این دلیل، توصیه می کنیم هر دوی ارزش بازار و ارزش واقعی را به عنوان یک نسبت و بصورت جداگانه مورد ارزیابی قرار دهید.

محمودوف و پوئل استدلال می کنند که در طول دوره های خوشحالی غیرعقلانی (زمانی که سرمایه گذاران آنقدر از افزایش بازار اطمینان دارند که ارزش واقعی آن را نمی بینند) دلالان و دارندگانی وجود دارند که در طول زمان، با نامعلومی بازار خو می گیرند.

آنها افزودند:

به نظر ما این دوگانگی بسیار، نیز ارتباط و اثربخشی نسبت MVRV را توضیح می دهد. ارزش شبکه از نظر اصطلاحات ویلی وو (Willy Woo) برای ما به معنی هم ارزش بازار و هم ارزش واقعی است.

در واقع 30ام نوامبر ارزش واقعی از ارزش بازار عبور کرد که در این رویداد ارزش واقعی به 83 میلیارد دلار و ارزش بازار به 75 میلیارد دلار رسید.

منبع Bitcoinist

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.