در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

استخراج کنندگان بعد از هاوینگ بیت کوین های خود را می فروشند

0 1,530

کمتر از یک روز دیگر به سومین هاوینگ بیت کوین باقی مانده و جامعه ارز رمزنگاری درباره افزایش یا کاهش قیمت این ارز اختلاف نظر دارند. جالب اینجاست که داده های هاوینگ های قبلی نشان می دهند قیمت بلافاصله بعد از این رویداد کاهش نیافته است.

داده های گوگل ترندز نشان می دهند که جستجو برای هاوینگ به بالاترین سطح نسبت به گذشته رسیده است و جامعه ارز رمزنگاری پیش بینی های متفاوتی برای قیمت پساهاوینگ بیت کوین دارد. 

برخی از تحلیلگران برای تایید نظر خود مبنی بر این که قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ افزایش خود را داشته، به نظریه بازار کارآمد اشاره کرده اند. بدین معنی که این یک رویداد قابل پیش بینی است و سرمایه گذاران می توانند از قبل آن را مد نظر قرار دهند.

داده های روی زنجیره قبل از هاوینگ چه چیزی را نشان می دهند

داده های بلاک چین به اشتراک گذاشته شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل داده های روی زنجیره کریپتو کوانت نشان می دهند که استخراج کنندگان تمایلی به فروش بیت کوین های تازه تولید شده خود قبل از هاوینگ ندارند. این شرکت با استفاده از شاخص موقعیت استخراج کنندگان (MPI) دریافت که آنها از سه ماه پیش، از فروختن بیت کوین های خود خودداری کرده اند.

شاخص موقعیت استخراج کننده
شاخص موقعیت استخراج کننده

قرار گرفتن MPI  بالاتر از عدد 2 نشان می دهد که استخراج کنندگان پس از استخراج، بیت کوین خود را می فروشند، در حالی که عدد منفی نشان می دهد که آنها تا حد ممکن از فروش خودداری کرده و آن را انباشت می کنند.

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده، MPI در دسامبر سال 2019 کمی بالاتر از صفر بوده و در ماه ژانویه شروع به کاهش کرده است. این شاخص در ماه فوریه به عدد منفی 0.5 رسید.

استخراج کنندگان بیت کوین های خود را فورا نمی فروشند

از لحاظ تاریخی، استخراج کنندگان یک عامل محرک قیمت بوده اند، زیرا آنها عرضه کننده ارزهای تازه استخراج شده در بازار هستند. آنها همچنین یکی از گروه های اصلی در ایجاد فشار فروش هستند، چون بیت کوین های تازه تولید شده خود را می فروشند تا هزینه های برق و عملیات استخراج را تامین کنند.

بنابراین، نظرات و گرایش های استخراج کننده برای بازار مهم هستند و سرمایه گذاران باید به آنها  توجه کنند. در سال 2017 که قیمت با بالاترین سطح در 20000 دلار رسید، MPI  به عدد 3.9 رسید. این عدد نشان می دهد  که استخراج کنندگان ارزهای خود را با قیمت بالا فروخته اند.

در بازار نزولی بعدی که یک سال طول کشید، MPI به زیر عدد منفی یک کاهش یافت. این عدد نشان می دهد که استخراج کنندگان تا حد ممکن از فروش ارزهای خود با قیمت های پایین خودداری کرده اند.

داده های دو هاوینگ قبلی نشان می دهند که استخراج کنندگان بلافاصله اقدام به فروش ارزهای خود نکرده اند. قبل از این دو رویداد، MPI زیر صفر بود و با افزایش قیمت، MPI نیز افزایش یافت.

بعلاوه، هنگامی که اولین هاوینگ در سال 2012 رخ داد، استخراج کنندگان  تا آوریل 2013 صبر کردند و سپس فروش ارزهای خود را آغاز کردند.

میسون یانگ، مدیر ارشد فروش در کریپتوکوانت، به کوین تلگراف گفت:

پس از دو هاوینگ قبلی، قیمت بیت کوین بلافاصله افزایش نیافت. قیمت بعد از چند ماه افزایش یافت. اگر معامله گران بخواهند از معاملات پرریسک جلوگیری کنند، باید به جای پیش بینی تغییرات کوتاه مدت قیمت، نهنگ ها و استخراج کنندگان را زیر نظر بگیرند تا ببینند آیا آنها بیت کوین های خود را می فروشند یا نه.

تغییرات MPI در دو هاوینگ قبلی
تغییرات MPI در دو هاوینگ قبلی

انتظار می رود که نقش استخراج کنندگان در سال 2020 کمرنگ شود

دنیای ارز رمزنگاری از هاوینگ 2016 به بعد به طور قابل توجهی تکامل یافته است. داده های ارز رمزنگاری ارائه شده توسط کریپتوکامپر نشان می دهند که حجم معاملات روزانه در سال 2020 حداقل 10 برابر بیشتر از حجم معاملات سال 2016 بوده اند.

در سال 2016 حجم معاملات نقدی در صرافی ها به ندرت فراتر از یک میلیارد دلار رفت، اما امسال حجم روزانه معاملات به طور مداوم فراتر از 10 میلیارد دلار بود. در 30 آوریل سال جاری شاهد شکستن رکورد حجم معاملات بودیم.

حجم کل معاملات نقدی
حجم کل معاملات نقدی

بازار مشتقات ارز رمزنگاری نیز رشد قابل توجهی داشته اند و معاملات هر یک از صرافی های بایننس، اوککس، هوبی و بیتمکس در تمام ماه آوریل بیش از 50 میلیارد دلار بودند. این نشان می دهد که اکنون استخراج کنندگان تبدیل به  بازیگران کوچکتری در دنیای ارز رمزنگاری شده اند، اگرچه هنوز هم مسئول ایجاد فشار فروش دائمی در قیمت بیت کوین هستند.

به تازگی مَت د سوزا گفت:

فکر می کنم که از “خریدن با شایعه و فروختن با اخبار” مقداری سود بدست خواهیم آورد. قبل از هاوینگ سال 2016 ، قیمت 80 درصد افزایش یافت و روز هاوینگ شاهد فروش یکجا و ارزان بودیم. تا سه هفته بعد از هاوینگ قیمت روند نزولی داشت و سپس یک روند صعودی شگفت انگیزی را شروع کرد. در هاوینگ امسال افزایش سریع قیمت نداریم ، اما در حال حاضر تقاضای خرید وجود دارد. به نظر من فروش ارزان و یکجا کمتر خواهد بود.

پیش بینی می شود که فشار فروش استخراج کننده تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ نداشته باشد. بدیهی است که عملکرد گذشته هیچ تضمینی برای نتایج آینده نیست، اما باید توجه داشت که استخراج کنندگان روزانه 1800 بیت کوین (تقریبا 18 میلیون دلار) استخراج می کنند.

ورودی های صرافی اطلاعات با ارزشی ارائه می دهند

احتمالا ورودی های صرافی های ارز رمزنگاری شاخص بهتری برای درک آن چه قرار است در هاوینگ رخ دهد، هستند. این صرافی ها از قبل خود را برای افزایش چشمگیر و کاهش شدید قیمت ها آماده می کنند، زیرا استخراج کنند گان و نهنگ ها قبل از تغییر روند قیمت، ارزهای خود را به پلتفرم های معاملاتی انتقال می دهند.

همانطور که نمودار جریان ورودی به صرافی زیر نشان می دهد، در قبل و حین کاهش شدید قیمت به کف 3750 دلار در 13 مارس، ورودی صرافی ها افزایش یافته است.

ورودی های بیت کوین به صرافی ها
کل ورودی های بیت کوین به کیف پول های تمام صرافی ها

بعد از کاهش قیمت در “پنجشنبه سیاه”، جریان ورودی نسبتا پایین بود، چون نهنگ ها و استخراج کنندگان ارزهای موجود در کیف پول خود را به پلتفرم های معاملاتی منتقل نکردند. این نشان می دهد که آنها منتظر همان عملکرد قیمتی هستند که در دو هاوینگ قبلی مشاهده شده است.

اقدام کوتاه مدت قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ هر چه باشد، بسیاری اعتقاد به روند صعودی قیمت مخصوصا در بلند مدت دارند. دی سوزا گفت:

به طور کلی، به نظر می رسد که روند بازار در حال تغییر به صعودی است. فاندامنتال های بیت کوین بهتر و قوی تر از همیشه هستند. صندوق های سرمایه گذاری، معامله گران جزئی و دارندگان در حال افزایش سرمایه گذاری روی بیت کوین هستند و این می تواند فشار فروش را خنثی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.