در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

استخراج کنندگان، بیت کوین های خود را می فروشند یا انباشت می کنند؟

0 719

استخراج کنندگان در حال حاضر بیت کوین های کمتری می فروشند، اما اگر داده های یک معیار درست باشند، آنها به زودی برای فروش هجوم خواهند آورد و احتمالا اصلاح شدید قیمت رخ خواهد داد.

فیلیپ سوئیفت، خالق منبع داده LookIntoBitcoin، دریک به روز رسانی در تاریخ 11 مارس بر علائم هشدار دهنده  از شاخص “Puell Multiple” تاکید کرد. این شاخص که توسط دیوید پیول ایجاد شده، نشان می دهد که چه زمانی استخراج کنندگان برای دستیابی به سود حاصل از مشارکت در شبکه بیت کوین، فروش به صورت دسته جمعی را شروع می کنند.

شاخص “Puell Multiple” با تقسیم ارزش بیت کوین های تازه استخراج شده در هر روز بر میانگین متحرک 365 روزه ارزش صدور روزانه بیت کوین (هر دو بر حسب دلار) ترسیم می شود. این شاخص نشان می دهد که فروش در چه سطحی بیشترین سود را برای استخراج کنندگان خواهد داشت.

آیا استخراج کنندگان فشار فروش ایجاد خواهند کرد

نگاهی به چندین عملکرد تاریخی نشان می دهد که سقف ها ( وقتی که قیمت به منطقه قرمز بالایی در نمودار وارد می شود) با اوج های قیمت بیت کوین و فشار فروش های بعد از آنها هم زمان می شوند. از نظر سوئیفت، قیمت بیشتر از هر زمان دیگری به این منطقه قرمز نزدیک شده و خطر کاملا واضح است.

به گفته سوئیفت، Puell Multiple که درآمد فعلی استخراج کنندگان را در برابر معیارهای تاریخی بررسی می کند، در حال نزدیک شدن به باند قرمز اشباع خرید است:

از لحاظ تاریخی، زمانی که Puell Multiple ( خط قرمز) به باند قرمز بالایی وارد می شود،  با سقف های کلان بیت کوین همزمان می شود و استخراج کنندگان برای کسب سود خود اقدام به فروش می کنند.

بیت کوین
شاخص Puell Multiple و قیمت بیت کوین

این شاخص در سال 2021 در برابر یک پدیده جدید به نام  نهادهای سرمایه گذاری در بیت کوین قرار دارد که از اواخر سال 2017 سرمایه گذاری در این ارز را شروع کرده اند. در سال جاری نهادهای سرمایه گذاری خریدهای قابل توجهی داشته اند و همان طور که سوئیفت خاطرنشان می کند، اکنون این سوال مطرح می شود که آیا استخراج کنندگان با وجود اشتیاق به انباشت بیت کوین، هنوز هم می توانند با فشار بازار را به سمت پایین سوق دهند یا خیر.

کول گارنر با داده های سرویس تجزیه و تحلیل روی زنجیره گلس نود به این سوال پاسخ داد، این نیز نشان دهنده اصلاح قیمت بیت کوین پس از خروجی زیاد از استخر استخراج پولین (Poolin) در سال جاری است.

به گفته وی، این نمودار نشان می دهد که استخراج کنندگان تاثیر زیادی بر کاهش قیمت دارند و دقیقا می دانند که چه زمانی اقدام به فروش کنند.

پولین
خروجی بیت کوین استخر پولین و قیمت

خروجی ها هنوز پایین هستند

با این وجود، استخراج کنندگان در مقایسه با سال های گذشته تمایل خیلی کمی به فروش بیت کوین های خود دارند. Stack Funds در جدیدترین گزارش هفتگی خود، بر این واقعیت تاکید کرد که خروجی هفت روزه استخرهای استخراج در پایین ترین حد از سال 2016 است. داده های کریپتو کوانت نیز تایید می کنند که خروجی هفت روزه استخراج کنندگان در پایین ترین سطح طی پنج سال گذشته بوده و در حال حاضر در حدود سطح 1.0 است.

در آن سال، خروجی های استخرها به زیر سطح حمایت طولانی مدت شکسته شد، و دو سال بعد قیمت طی یک روند صعودی قوی به سطح 20000 دلار رسید.

Stack نوشت که این در طول یک سال گذشته فقط دو بار (در ماه مه سال 2020 و پایان ژانویه سال جاری) اتفاق افتاده است. این دو شکست نشان می دهند که احتمالا خروجی استخراج کنندگان همچنان پایین خواهد بود و این می تواند کاتالیزوری برای افزایش بیشتر قیمت باشد.

استخراج کنندگان
نمودار هفت روزه خروجی استخراج کنندگان

با توجه به این که انتظار می رود روند صعودی به سمت سطح های بالاتر همچنان ادامه داشته باشد، اما محققان همچنین سطح حمایت مهمی را در نظر دارند که برای کاهش بیشتر قیمت باید شکسته شود. طبق گزارش های قبلی کوین تلگراف، این سطح در 46000 دلار قرار دارد و این قوی ترین سطح حمایت پس از عبور قیمت از سطح 11000 دلار است.

منبع Cointelegraph coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.