در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا کامپیوترهای کوانتومی می توانند شبکه بیت کوین را هک کنند؟

1 1,511

به گزارش ایندیپندنت، مارک وِبِر (فیزیکدان کوانتوم در دانشگاه ساسکس واقع در برایتون انگلستان) استدلال می کند که رمزگشایی شبکه بیت کوین با اَبَررایانه های فوق پیشرفته آینده امکان پذیر است.

در حال حاضر، بیت کوین کاملا ایمن است. دستگاه ها ی فعلی هنوز در حدی نیستند که بتوانند این ارز بزرگ بازار را هک کنند. کامپیوترهای کوانتومی به جای بیت از کیوبیت استفاده می کنند، بنابراین این نوع کامپیوترها می توانند داده های بیشتری را در مقایسه با کامپیوترهای معمولی پردازش کنند.

شرکت آی بی ام (IBM – غول فناوری ایالات متحده آمریکا) در ماه نوامبر از تراشه محاسباتی کوانتومی 127 کیوبیتی خود به نام Eagle رونمایی کرد.

کامپیوتر کوانتومی برای هک بیت کوین به 13 میلیون کیوبیت نیاز دارد

وِبِر و همکارش تخمین می زنند که یک کامپیوتر کوانتومی باید حداقل 13 میلیون کیوبیت قدرت داشته باشد تا بتواند بیت کوین را در یک روز رمزگشایی و هک کند.

شایان ذکر است که این محققان بر این باورند که کامپیوترهای کوانتومی قابلیت دستیابی به 300 میلیون کیوبیت در آینده را دارند و این تهدیدی برای بزرگ ترین ارز رمزنگاری بازار خواهد بود.

تخمین نیاز به 30 تا 300 میلیون کیوبیت برای رمزگشایی نشان می دهد که بیت کوین در حال حاضر در برابر حمله کوانتومی ایمن است. اما با توجه به پیشرفت ها در بخش فناوری، دستگاه هایی با این توان در آینده قابل دستیابی خواهند بود.

وِبِر معتقد است که بیت کوین به طور بالقوه می تواند یک هاردفورک را انجام دهد تا در برابر حمله کوانتومی مقاوم شود و مشکل ابررایانه خود را در آینده بر طرف کند. وی  همچنین درباره مشکلات مقیاس پذیری شبکه این ارز هشدار داد.

این محقق اعتقاد دارد که تکنیک های رمزگذاری موجود به اندازه کافی امن نیستند:

مردم در حال حاضر نگران هستند، چون شرکت ها و سازمان ها می توانند پیام های رمزگذاری شده را در حال حاضر ذخیره کنند و در آینده آنها را رمزگشایی کنند.

بیت کوین از الگوریتم هش SHA256 استفاده می کند که توسط آژانس امنیت ملی (NSA) آمریکا ایجاد شده است. این ارز که در اوایل ژانویه امسال 13 ساله شد، در تمام طول عمر خود در برابر حملات مقاوم بوده است. دن کامینسکی (کارشناس امنیتی) اعتراف کرد که در سال 2013 نتوانسته آن را هک کند.

منبع u.today

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. مهدی می گوید

    سلام.
    ممنون از مقاله مفیدتون.
    اگه قرار باشه الگوریتم sha256 هک بشه اون موقع نه فقط بیت کوین بلکه تو دنیا هیچ چیز امن نیست. چون فقط بیت کوین از این الگوریتم استفاده نمیکنه.